Oczyszczanie twarzy jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Każdy kolejny zabieg wykonany na nieoczyszczonej skórze nie przyniesie pożądanych efektów, a wręcz przeciwnie, może prowadzić do pojawienia się niedoskonałości. Skóra szybciej się starzeje, traci koloryt, blask i świeżość, pojawiają się zaskórniki i wypryski. Jeżeli chcesz temu zapobiec, wprowadź codzienny rytuał pielęgnacyjny i spraw, by skóra wyglądała zdrowo, naturalnie i świetliście.
Dlaczego warto oczyszczać twarz?
W ciągu dnia na naszej twarzy osadzają się różne zanieczyszczenia oraz toksyny, które pogarszają wygląd naszej skóry i sprawiają, że szybciej się ona starzeje. Zanieczyszczona skóra szybciej traci wiotkość oraz jędrność, przesusza się i matowieje, a także łatwiej ulega podrażnieniom. Ponadto, gromadzący się w ciągu dnia na skórze brud zmieszany z potem, łojem i resztkami kosmetyków do makijażu zatyka pory, przez co nasila stany zapalne skóry, co przyczynia się do powstawania zaskórników i wykwitów.
Dlatego też – zdaniem dermatologów – codzienne oczyszczanie skóry jest podstawą pielęgnacji przeciwstarzeniowej, bowiem ma ogromny wpływ na kondycję i młodość skóry. Z tego rodzaju pielęgnacji warto zbudować nawyk. Jeżeli podejdziemy do oczyszczania rzetelnie – skóra szybko się za to odwdzięczy.
Oczyszczanie twarzy – jak prawidłowo wykonać domowy zabieg
Domowe oczyszczanie twarzy jest dosyć prostym i niedrogim sposobem zadbania o skórę oraz sprawienia sobie chwili przyjemności i relaksu.
- Wieczorne oczyszczanie twarzy rozpoczynamy od demakijażu oczu. W zależności od tego jaki tusz do rzęs został użyty, musimy dobrać odpowiedni środek do demakijażu. Na przykład do usuwania tuszu wodoodpornego powinno się używać płynów dwufazowych, bo tylko takie będę w stanie go rozpuścić. W przypadku zwykłego tuszu wystarczy mleczko lub płyn micelarny. Ważne, aby demakijaż oczy wykonywać za pomocą nasączonego płynem wacika kosmetycznego. Nie wolno trzeć okolic oczu, ponieważ takie postępowanie w dłuższej perspektywie, prowadzi do powstawania zmarszczek. Wystarczy nasączony wacik przyłożyć na kilkadziesiąt sekund do oka.
- Kolejny krok to demakijaż całej twarzy oraz szyi. Tu najlepiej sprawdzi się płyn micelarny. Wystarczy nasączyć nim wacik i dokładnie zmyć puder, podkład i inne kosmetyki.
- Po demakijażu twarzy dobrze jest pozbyć się tłustego filmu ze skóry. W tym przypadku warto użyć preparatu myjącego na bazie wody. Świetnie sprawdzą się tutaj żele do mycia twarzy lub pianki do mycia twarzy. Produkt najlepiej jest dobrać do rodzaju naszej cery. Jeżeli nie mamy żadnych dodatkowych problemów, jak pękające naczynka, czy wysoka wrażliwość, to warto wypróbować naturalne kosmetyki o oczyszczającym i złuszczającym działaniu.
- Kolejny etap to tonizacja. Użycie toniku powinno zakończyć codzienne, wieczorne oczyszczanie twarzy. Zadaniem toniku jest odbudowa naturalnej bariery ochronnej skóry, zrównoważenie jej pH oraz przygotowanie do optymalnego wchłonięcia kremu nawilżającego.
Uwaga! Dodatkowo 1-2 razy w tygodniu należy dokładnie złuszczyć skórę twarzy przy użyciu peelingu. Do mocniejszego oczyszczenia twarzy idealnie sprawdzi się peeling drobnoziarnisty. Jeżeli jednak rodzaj czy stan naszej skóry nie pozwala na użycie takiego peelingu, należy wybrać preparat enzymatyczny. Peeling enzymatyczny dotrze do martwego naskórka i przy okazji nie podrażni wrażliwej i delikatnej cery.
- Codzienne, poranne oczyszczanie twarzy powinno uwzględniać opisane wcześniej oczyszczenie z użyciem preparatu myjącego – żelu lub pianki oraz tonizację (punkt 3 i 4).
Jeżeli po nocy przespanej w makijażu, rano borykamy się z problemami skórnymi – w tym matową, zaczerwienioną lub szarą cerą – to wykonujemy pełne oczyszczanie – wersję wieczorną. Ponadto warto wtedy zastosować krem CC. Kremy CC odpowiadają za ukrywanie wszelkich niedoskonałości, mają lekką formułę oraz sprawdzone i naturalne składniki. Mają właściwości przeciwzapalne oraz antybakteryjne, są delikatne, a jednocześnie cechują się silnym działaniem i potrafią rozwiązywać problemy każdego rodzaju cery.
W trudnych i problematycznych przypadkach warto oddać się w ręce specjalistów. W profesjonalnych salonach kosmetycznych możemy wykonać szereg zabiegów oczyszczających, od manualnego oczyszczania twarzy, przez oczyszczanie kwasami czy mikrodermabrazję.
Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem
Źródła:
https://www.vichy.pl/blog/oczyszczanie-twarzy-%E2%80%93-jak-robic-to-prawidlowo/vmag79066.aspx
https://www.medonet.pl/zdrowie,oczyszczanie-twarzy—w-domu–w-salonie-kosmetycznym,artykul,1729247.html#oczyszczanie-twarzy-zabiegi-kosmetyczne