Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Czym jest nadpotliwość stóp?
Twoje stopu nadmiernie się pocą? Dowiedz się jak temu zaradzić.

Nadpotliwość stóp – przyczyny i sposoby walki z problemem

Pocenie się jest w pełni naturalnym mechanizmem regulującym temperaturę ciała. Niekiedy jednak jest przyczyną dużego dyskomfortu. Gdy gruczoły potowe stają się nadmiernie aktywne, pojawia się nadpotliwość.

Problem ten często dotyczy stóp. Dlaczego występuje nadmierna potliwość stóp? Warto wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z problemem domowymi sposobami.

Dlaczego stopy pocą się bardziej?

Pocenie się jest całkowicie fizjologicznym mechanizmem ochraniającym organizm przed przegrzaniem. Jest to naturalny sposób termoregulacji. W sytuacji, gdy dochodzi do wytwarzania potu w zbyt dużych ilościach w wyniku nadmiernej reaktywności gruczołów potowych, stwierdza się nadpotliwość (hyperhydrosis) stóp.

Na skórze człowieka istnieje kilka miejsc, w których zlokalizowana jest zdecydowanie większa liczba gruczołów potowych. Najwięcej z nich umiejscowionych jest na dłoniach, czole czy podeszwach stóp.

Jeśli stopy pocą się nadmiernie, odczuwany jest bardzo duży dyskomfort.  Co jest przyczyną nadpotliwości stóp? Problem może mieć podłoże genetyczne i wówczas określa się go mianem nadpotliwości pierwotnej.

Częściej jednak intensywne pocenie się stóp to wtórny efekt związany z występowaniem silnych bodźców stresowych oraz innych schorzeń.
Najczęściej są to choroby ogólnoustrojowe wpływające na metabolizm całego organizmu i prowadzące do zaburzeń hormonalnych tj. otyłość, cukrzyca, nadczynność tarczycy, niedoczynność przysadki mózgowej. Wzmożona potliwość stóp może też towarzyszyć dojrzewaniu czy menopauzie. Problem nasila też nieprzestrzeganie zasad prawidłowej higieny osobistej oraz nieodpowiednio dobrane obuwie, skarpetki czy rajstopy.

Gdy dyskomfort wynikający z nadprodukcji potu na podeszwach stóp nasila się znacznie, może zachodzić konieczność konsultacji z lekarzem w celu doboru właściwego rozwiązania.  

Czy nadpotliwość stóp trzeba zwalczać?

Nadmiernie spocone stopy to nie tylko kwestia natury estetycznej, ale również problem medyczny. Zbyt duża produkcja potu przez gruczoły zlokalizowane w podeszwach stóp odpowiada za pojawienie się większego dyskomfortu. Stopy stają się nieprzyjemnie mokre, co w połączeniu z florą bakteryjną znajdującą się na skórze oraz kolonizującą noszone obuwie sprzyja rozwojowi przykrego zapachu stóp. Przede wszystkim utrudnia to swobodne funkcjonowanie w ciągu doby, stając się źródłem dużego stresu w kontaktach międzyludzkich, zwłaszcza w przypadku konieczności zdjęcia obuwia.

Duża ilość  potu może być widoczna na skarpetach w postaci wyraźnych plam, odpowiadać za ślizganie się stóp w obuwiu (co utrudnia swobodne chodzenie). Zbyt intensywne pocenie się stóp wyraźnie zwiększa tendencję naskórka do bolesnego pękania i powstawania otarć. Wzrasta zatem ryzyko pojawienia się stanów zapalnych oraz infekcji na tle grzybiczym. 

Jak sobie radzić z nadpotliwością stóp?

Istnieje kilka sposobów na nadmiernie spocone stopy. Przede wszystkim zaleca się zachowanie prawidłowej higieny, czyli codzienne mycie w chłodnej wodzie z zastosowaniem mydła antybakteryjnego lub żelu pod prysznic o działaniu hamującym pocenie. Domowe metody na spocone stopy uwzględniają również kąpiele z dodatkiem komponentów ziołowych (zwłaszcza naparu z kory dębu, rumianku, rozmarynu czy nagietka).

Wszelkie środki do pielęgnacji stóp można znaleźć w drogeriach internetowych i portalach, np. https://www.doz.pl/apteka/k5164-Nadmierna_potliwosc Po kąpieli należy pamiętać o dokładnym wytarciu i osuszeniu stóp, zwłaszcza okolic pomiędzy palcami. Pomocne są też kosmetyki zmniejszające wydzielanie potu dostępne w różnych postaciach m.in. aerozolu, pudru, zasypki czy maści.

W większości preparatów stosuje się sole glinu, które blokują funkcję wydzielniczą gruczołów potowych. Nadmierną potliwość skutecznie zwalcza też tlenek cynku. Efekt antybakteryjny i przeciwgrzybiczy uzyskiwany jest dzięki środkom zawierającym olejek z drzewa herbacianego. Istotny jest też właściwy dobór skarpet, rajstop oraz obuwia.

Ważne, by były przewiewne i wykonane z naturalnych materiałów zapewniających dopływ powietrza. Im większa zawartość materiałów sztucznych, tym większe ryzyko pojawienia się nadmiernej produkcji potu. Jeśli domowe metody walki z nadpotliwością stóp okażą się być niewystarczające, warto skonsultować się z dermatologiem. Nieprzyjemny problem może wymagać zastosowanie leczenia specjalistycznego np. jonoferezą (zmniejszającą aktywność gruczołów po zadziałaniu prądu elektrycznego), toksyną botulinową czy sympatektomią (chirurgicznym przecięciu zakończeń nerwowych stymulujących gruczoły potowe). 

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

pomysły na prezent dla aktywnej kobiety

23 uniwersalne pomysły na prezent dla aktywnej kobiety

Zastanawiasz się jaki jest najlepszy prezent dla kobiety, która lubi sport i spędza aktywnie czas? …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz DARMOWY plan treningowy
w domu na 30 dni! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail