Otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia m.in. nadciśnienia tętniczego oraz cukrzycy typu II. Lekarze nie mają wątpliwości co do tego, iż chorych z nadmierną masą ciała trzeba leczyć. Początkowo wdraża się postępowanie zachowawcze, które obejmuje zmianę nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Jakie są kolejne kroki? Opisujemy, jak obecnie wygląda leczenie otyłości w Polsce.
Trochę historii
Początki chirurgii bariatrycznej sięgają lat 60. XX wieku. Pierwsze zabiegi tego typu zakładały wyłączanie pewnych odcinków układu pokarmowego, czego efektem było zmniejszenie obszarów zaangażowanych w proces trawienia i wchłaniania. Tak zwane operacje wyłączające przez wiele lat dominowały w bariatrii, jednak dość szybko zauważono, że wiążą się one z pewnymi powikłaniami (np. zaburzeniami wchłaniania).
Miało to bezpośredni wpływ na pojawienie się tak zwanych zabiegów restrykcyjnych, które są obarczone mniejszym ryzykiem występowania powikłań. Tego rodzaju procedury cieszą się dużą popularnością zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów.
Jak przebiega leczenie otyłości?
Osoba z nadmierną masą ciała pierwsze kroki powinna skierować do bariatry, czyli lekarza zajmującego się diagnozowaniem oraz leczeniem nadwagi i otyłości. Podczas takiej konsultacji specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, dzięki któremu może określić przyczyny rozwoju choroby. Dokonywane są także pomiary, które pozwalają na ocenę stopnia otyłości.
Zabieg to nie wszystko
U pacjentów z otyłością I stopnia lub dużą nadwagą można zastosować zabieg, jakim jest balonikowanie żołądka. W większości przypadków przed wdrożeniem jakiegokolwiek leczenia zabiegowego zwykle stosuje się jednak metody zachowawcze. Odpowiednio dostosowana dieta wraz ze zwiększoną aktywnością fizyczną powinna poskutkować stopniową utratą wagi.
Jeśli takie postępowanie nie przyniesie zadowalających rezultatów trzeba będzie rozważyć leczenie zabiegowe – nie jest to jednak droga na skróty! Operacja bariatryczna powinna wiązać się ze stosowaniem zrównoważonej diety, dostosowanej m.in. do poziomu aktywności fizycznej. W razie problemów z utrzymaniem zdrowych nawyków warto skonsultować się z psychologiem. Wsparcie mentalne, skomponowany przez dietetyka jadłospis oraz zabieg bariatryczny dają najlepsze i najtrwalsze rezultaty.
Jak to wygląda w Polsce?
Liczba zabiegów bariatrycznych przeprowadzanych w Polsce stale rośnie. Podczas gdy w 2014 r. było to 1500 operacji, 4 lata później wykonano ich już 3800. Niestety nadal nie są to liczby wystarczające.
W niektórych klinikach można ponadto skorzystać z rat 0% na operacje przeprowadzane w leczeniu otyłości: https://www.kliniki.pl/raty/
Artykuł partnera powstał przy współpracy z portalem kliniki.pl.