Od wczesnego dzieciństwa każdy z nas uczy się i przyzwyczaja do smaku, konsystencji i wyglądu potraw, które najczęściej spożywa. Wiadomo, zupa to głównie ciepły płyn serwowany na obiadowym talerzu, marchewkę można schrupać między głównymi posiłkami a herbatę wypić z kubka. A co jeśli ktoś zaproponuje ci jarzynówkę w wyglądzie do złudzenia przypominającą słodki lodowy deser, albo marchew czy herbatę zamieni w kulki przypominające kawior?
Kuchnia, w której gotowanie przeplata się z chemią
Kuchnia molekularna to wciąż stosunkowo młoda i mało znana gałąź sztuki kulinarnej. Wykorzystując znajomość reakcji chemicznych zachodzących podczas umiejętnego łączenia składników, kucharze mogą przygotować ucztę, która będzie niezapomnianym, jedynym w swoim rodzaju przeżyciem dla kubków smakowych.
Można pokusić się o stwierdzenie, że ten rodzaj sztuki kulinarnej niejako oszukuje twój mózg i odwraca do góry nogami całą wiedzę jaką w ciągu życia nabył on na temat smaku, konsystencji i wyglądu różnych potraw. Wprawny kucharz, używając precyzyjnie odmierzonych składników i stosując nowoczesny specjalistyczny sprzęt, miesza tradycyjny produkt z drugim komponentem, którym bardzo często jest ciekły azot. W ten sposób całkowicie zmienia jego wygląd i stan skupienia, tworząc dla klienta zupełnie nieoczywisty posiłek. Dzięki temu okazuje się, że piękny, kremowy deser lodowy zaserwowany ci w szklanym pucharku ma smak zupy pomidorowej! Dodając do tego fakt, że ta metoda przygotowania posiłku wydobywa aromat potrawy, efekt końcowy jest naprawdę zaskakujący. To jest właśnie esencja i swoista magia tego sposobu gotowania. Kuchnia molekularna przepisy na potrawy pozornie znane wszystkim poddaje prawdziwej rewolucji i zaskakuje oryginalnymi doznaniami smakowymi i wzrokowymi.
Kuchnia molekularna posiada również ciekawy sposób na stworzenie…kawioru. Odbywa się to w drodze procesu kryjącego się pod nazwą sferyfikacja. W uproszczeniu polega ona na stworzeniu kuleczek w wyglądzie przypominających prawdziwy kawior z płynu takiego jak chociażby kawa, herbata, sok owocowy czy alkohol. Rozróżnia się dwa rodzaje sferyfikacji – podstawowa i odwrócona. Pierwsza oparta jest na dodaniu do cieczy alginianu sodu, podczas gdy do odwróconej używa się dodatkowo mleczanu wapnia i glukonolaktanu wapnia. Ta druga jest bardziej praktyczna, ponieważ kulki po opłukaniu w wodzie nie ulegają dalszemu procesowi żelifikacji, dzięki czemu z powodzeniem można wykorzystać je na przykład do drinków, w których nie zmienią swojej konsystencji.
Kuchnia molekularna – czy to jest zdrowe?
Tak! Mimo, że z pozoru wydawać by się mogło, że w tych potrawach króluje, mówiąc potocznie, chemia, są one przyrządzane wyłącznie z naturalnych składników. Tajemnicą jest wiedza przygotowującej je osoby o zachodzących zjawiskach chemicznych i jej właściwe, precyzyjne wykorzystanie. Podczas tego procesu zwyczajnie nie ma potrzeby dodawać żadnych sztucznych składników czy polepszaczy smaku. Do tego posiłki są lekkostrawne oraz bogate w wartości odżywcze.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu