Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

kuchnia molekularna
Woman making ice cream with liquid nitrogen.

Kuchnia molekularna – z czym to się je?

Od wczesnego dzieciństwa każdy z nas uczy się i przyzwyczaja do smaku, konsystencji i wyglądu potraw, które najczęściej spożywa. Wiadomo, zupa to głównie ciepły płyn serwowany na obiadowym talerzu, marchewkę można schrupać między głównymi posiłkami a herbatę wypić z kubka. A co jeśli ktoś zaproponuje ci jarzynówkę w wyglądzie do złudzenia przypominającą słodki lodowy deser, albo marchew czy herbatę zamieni w kulki przypominające kawior?

Kuchnia, w której gotowanie przeplata się z chemią

Kuchnia molekularna to wciąż stosunkowo młoda i mało znana gałąź sztuki kulinarnej. Wykorzystując znajomość reakcji chemicznych zachodzących podczas umiejętnego łączenia składników, kucharze mogą przygotować ucztę, która będzie niezapomnianym, jedynym w swoim rodzaju przeżyciem dla kubków smakowych.

Można pokusić się o stwierdzenie, że ten rodzaj sztuki kulinarnej niejako oszukuje twój mózg i odwraca do góry nogami całą wiedzę jaką w ciągu życia nabył on na temat smaku, konsystencji i wyglądu różnych potraw. Wprawny kucharz, używając precyzyjnie odmierzonych składników i stosując nowoczesny specjalistyczny sprzęt, miesza tradycyjny produkt z drugim komponentem, którym bardzo często jest ciekły azot. W ten sposób całkowicie zmienia jego wygląd i stan skupienia, tworząc dla klienta zupełnie nieoczywisty posiłek. Dzięki temu okazuje się, że piękny, kremowy deser lodowy zaserwowany ci w szklanym pucharku ma smak zupy pomidorowej! Dodając do tego fakt, że ta metoda przygotowania posiłku wydobywa aromat potrawy, efekt końcowy jest naprawdę zaskakujący. To jest właśnie esencja i swoista magia tego sposobu gotowania. Kuchnia molekularna przepisy na potrawy pozornie znane wszystkim poddaje prawdziwej rewolucji i zaskakuje oryginalnymi doznaniami smakowymi i wzrokowymi.

Kuchnia molekularna posiada również ciekawy sposób na stworzenie…kawioru. Odbywa się to w drodze procesu kryjącego się pod nazwą sferyfikacja. W uproszczeniu polega ona na stworzeniu kuleczek w wyglądzie przypominających prawdziwy kawior z płynu takiego jak chociażby kawa, herbata, sok owocowy czy alkohol. Rozróżnia się dwa rodzaje sferyfikacji – podstawowa i odwrócona. Pierwsza oparta jest na dodaniu do cieczy alginianu sodu, podczas gdy do odwróconej używa się dodatkowo mleczanu wapnia i glukonolaktanu wapnia.  Ta druga jest bardziej praktyczna, ponieważ kulki  po opłukaniu w wodzie nie ulegają dalszemu procesowi żelifikacji, dzięki czemu z powodzeniem można wykorzystać je na przykład do drinków, w których nie zmienią swojej konsystencji.

Kuchnia molekularna – czy to jest zdrowe?

Tak! Mimo, że z pozoru wydawać by się mogło, że w tych potrawach króluje, mówiąc potocznie, chemia, są one przyrządzane wyłącznie z naturalnych składników. Tajemnicą jest wiedza przygotowującej je osoby o zachodzących zjawiskach chemicznych i jej właściwe, precyzyjne wykorzystanie. Podczas tego procesu zwyczajnie nie ma potrzeby dodawać żadnych sztucznych składników czy polepszaczy smaku. Do tego posiłki są lekkostrawne oraz bogate w wartości odżywcze.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

 

Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

waga lazienkowa - jak wybrać

Waga łazienkowa – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Waga to urządzenie domowe do pomiaru masy ciała? Właściwie, zadania wagi zmieniły się bardzo na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail