Odpowiednio zbilansowana dieta to klucz do zdrowia, dobrego samopoczucia i zadowolenia z własnego wyglądu. Każdy, kto chciałby udoskonalić swój jadłospis pod kątem zawartości mikro- i makroskładników, powinien skorzystać z porady dietetyka. Indywidualnie skomponowana dieta pomoże nie tylko zgubić zbędne kilogramy, ale także uporać się z alergiami pokarmowymi, złagodzić objawy wielu chorób czy zdrowo przybrać na wadze. Sprawdź, kiedy warto wybrać się do dietetyka.
Komu pomoże dietetyk?
Jeszcze do niedawna uważano, że dietetyk to specjalista, który pracuje wyłącznie z pacjentami z nadwagą. Całe szczęście, w ostatnich latach wiele się zmieniło! Znacznie zwiększyła się nasza świadomość w kwestii żywienia oraz wpływu, jaki dieta może wywierać na funkcjonowanie organizmu.
Aktualnie z porad dietetyka korzystać mogą absolutnie wszyscy, którzy chcieliby, aby odpowiednio skomponowany jadłospis jak najlepiej służył ich zdrowiu. W poradniach dietetycznych spotkać można:
- pacjentów, którzy chcą schudnąć;
- pacjentów, którzy chcą przytyć;
- pacjentów, którzy chcą utrzymać aktualną wagę;
- pacjentów, którzy potrzebują wsparcia w prowadzeniu diety eliminacyjnej (np. wegańskiej, wegetariańskiej);
- pacjentów, którzy borykają się z chorobami dietozależnymi, takimi jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, osteoporoza, otyłość, niektóre rodzaje nowotworów;
- pacjentów z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi, np. na gluten;
- pacjentki w ciąży, planujące ciążę lub mamy karmiące piersią.
Z roku na rok rośnie również grupa osób, korzystających z porad dietetyka profilaktycznie – w celu utrzymania zdrowego i zbilansowanego jadłospisu.
Kiedy warto umówić się do dietetyka?
Zastanawiasz się, czy skorzystać z porady dietetyka? W większości przypadków będzie to już wystarczająca wskazówka, sugerująca, że warto umówić się na wizytę! Prawdopodobnie pewne sygnały, płynące z Twojego organizmu, Cię niepokoją.
Powodem, by skorzystać ze wsparcia dietetyka, może być problem z kontrolowaniem masy ciała. Znaczny wzrost lub spadek kilogramów powinien wzbudzić Twoją czujność. Jeżeli nie masz pewności, czy Twoja waga jest prawidłowa, możesz skorzystać z kalkulatora BMI, jednak pamiętaj, że zawsze najważniejsze jest to, jak się czujesz. Jakiekolwiek wątpliwości warto skonsultować z dietetykiem.
Inną sytuacją, która powinna zmotywować Cię do skorzystania z pomocy dietetyka, może być rozpoznanie nietolerancji lub alergii pokarmowej bądź choroby przewlekłej – zespołu jelita drażliwego, choroby Crohna, celiakii, insulinooporności, cukrzycy i innych. Samodzielne ustalanie jadłospisu może być w tym wypadku bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe.
Artykuł powstał we współpracy z Fizjo Clinica z podwarszawskiego Legionowa
Artykuł partnera