Haluksy to duży problem ze stopami. Podpowiadamy jak można go leczyć.
Dowiedz się dlaczego warto zoperować haluksy.

Jak rozpoznać i skutecznie leczyć haluksy?

Haluks to deformacja, która z pozoru może wyglądać na problem kosmetyczny. W rzeczywistości to poważna deformacja, która ma charakter postępujący, i której może nie dać się wyleczyć za pomocą metod zachowawczych. Sprawdź, jakie są przyczyny haluksów, kto jest narażony na wystąpienie zmiany i jak leczyć haluksy, które już powstały.

Przyczyny i sposób leczenia haluksów

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Haluks – przyczyny:

Przyczyny haluksów można podzielić na wrodzone i nabyte. Na te pierwsze oczywiście Chorzy nie mają żadnego wpływu. Na te drugie mogą mieć wpływ, ale nie zawsze są w stanie im zapobiec.

Uwarunkowania genetyczne

Jeśli w rodzinie chorowała babcia, potem mama, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że schorzenie pojawi się też w kolejnym pokoleniu. Około 70% Pacjentów przyznaje w wywiadzie z lekarzem, że haluks występował u kogoś w rodzinie.

Czynniki środowiskowe

Chodzenie w szpilkach, butach na wysokich obcasach czy butach z wąskimi noskami sprzyja rozwinięciu się deformacji. Podobnie noszenie niedopasowanych wkładek obuwniczych, które zaburzają fizjologiczną postawę stopy w butach. Kąt, pod którym stopa się wówczas układa jest nieprawidłowy względem podłoża. Wiąże się to z nadmiernym obciążeniem aparatu więzadłowego w stopie i jego osłabieniem, a to sprzyja powstawaniu haluksów.

Urazy w przeszłości

Paluch koślawy (haluks) może też powstawać w wyniku przebytego urazu w przeszłości. Chodzi tutaj nie tylko o uszkodzenia więzadeł, złamania czy pęknięcia kości, ale także o niewinne z pozoru stłuczenia, które mogą osłabiać tkanki okolicy stawu MTP I i predysponować do rozwinięcia się haluksa.

Nadwaga lub otyłość

Schorzenie częściej obserwuje się u osób z nadwagą, niekiedy jednocześnie z płaskostopiem poprzecznym.

Schorzenia towarzyszące

Reumatoidalne zapalenie stawów w obrębie stopy, niewydolność aparatu więzadłowo-torebkowego, dna moczanowa czy zaburzenia neurologiczne – przykurcze i niedowłady – sprzyjają rozwinięciu się palucha koślawego.

Etiologia powstawania haluksów ma zazwyczaj charakter wieloczynnikowy. Oznacza to, że na rozwinięcie się schorzenia ma wpływ więcej niż jeden czynnik. Najczęściej jest to połączenie predyspozycji genetycznych do wystąpienia schorzenia i czynników środowiskowych lub urazowych.

Haluks. Kiedy do lekarza?

Pierwsze objawy haluksów są zazwyczaj niezauważalne lub wręcz lekceważone przez Chorych, bo nie wiążą się z bólem. Wystający guz może początkowo być co najwyżej zaczerwieniony i może utrudniać dobranie wygodnego obuwia, ponieważ bunion (przesunięta pierwsza kość śródstopia) ociera się o większość butów z wąskimi czubkami. Paluch koślawy to schorzenie postępujące, dlatego dopiero po czasie pojawia się dyskomfort, który w końcu uniemożliwia poruszanie się bez bólu nawet na boso.

Pierwsza wizyta u specjalisty powinna się odbyć od razu, gdy haluks zaczyna się formować. Schorzenie nie rozwija się z dnia na dzień, dlatego pierwsze objawy haluksa wyglądają niewinnie i nie sugerują, że to poważna dolegliwość, która w przyszłości będzie kosztować dużo stresu i bólu. Łatwo je przegapić, a to najlepszy moment na rozpoczęcie leczenia.

Chorzy przeważnie szukają pomocy, gdy deformacja jest znaczna i wiąże się już z dużym dyskomfortem. W takich sytuacjach mówi się o zmianie utrwalonej. Wówczas żadne środki zachowawcze nie wyleczą deformacji. W takich sytuacjach jedyną skuteczną metodą leczenia jest operacja haluksów.

Leczenie haluksów

Leczenie haluksów, dzięki obecnym możliwościom medycyny, nie jest już żmudnym procesem wykluczającym z życia społecznego na wiele tygodni. Współczesne możliwości chirurgiczne pozwalają na zastosowanie mało inwazyjnych technik operacyjnych, dzięki którym Pacjenci po operacji haluksów mogą chodzić (w specjalnym bucie) już na drugi dzień po operacji. Ci, którzy mają niewielkie zmiany, mogą spróbować zatrzymać deformację za pomocą indywidualnie dobranych metod nieoperacyjnych.

Zachowawcze metody leczenia haluksów:

  • maść przeciwzapalna na haluksy;
  • krem/żel przeciwzapalny na haluksy;
  • separator na haluksy;
  • wkładki ortopedyczne na haluksy;
  • klin na haluksy;
  • buty na haluksy;
  • plastry na haluksy;
  • szyny ortopedyczne na haluksy;
  • rehabilitacja (ćwiczenia na haluksy).

Metody operacji haluksów:

  •   Skrócenie torebki stawowej po stronie przyśrodkowej;
  •   Bunionektomia;
  •   Osteotomia pierwszej kości śródstopia (osteotomia Scarf, Chevron);
  •   Osteotomia paliczka podstawnego palucha (osteotomia Akin);
  •   Usztywnienie stawu śródstopno-paliczkowego palucha;
  •   Usztywnienie stawu klinowato-śródstopnego palucha;
  •   Techniki miniinwazyjne  (MICA, PERC).
Czemu warto skorzystać z operacji haluksów.
Zdrowe stopy są nam konieczne do wszelkich aktywności fizycznych.

Haluksy – operacja. Zalety operacji haluksów:

Koniec z bólem i dyskomfortem podczas chodzenia

Operacja haluksów leczy przyczynę problemu. Jest trwałą metodą leczenia, która pozwala uwolnić się od bólu i dyskomfortu podczas spoczynku i chodzenia.

Indywidualnie dobrana technika operacyjna

Leczenie chirurgiczne haluksów w Operacjestopy.pl jest poprzedzone dokładnym zapoznaniem się lekarza z historią choroby Pacjenta i wynikami jego badań dodatkowych. Lekarz proponuje plan leczenia haluksów, tłumaczy Chorym krok po kroku, która technika operacyjna będzie najlepsza i omawia, jaki efekt pooperacyjny będzie w stanie osiągnąć.

Możliwość korekty innych schorzeń stopy podczas jednej operacji

Pacjenci nierzadko cierpią na towarzyszące haluksom inne deformacje w obrębie stopy. Lekarz jest w stanie podejść do stopy kompleksowo, lecząc np. też palec młotkowaty podczas jednej operacji.

Skuteczne, bezpieczne i bezbolesne leczenie deformacji

Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym, dlatego Chory nie czuje bólu podczas trwania zabiegu. Następnie Pacjent zostaje zabezpieczony przed bólem pooperacyjnym za pomocą odpowiednich leków przeciwbólowych.

Szybki powrót do zdrowia i krótka hospitalizacja

Już dzień po operacji Chory może stawiać pierwsze kroki w specjalnym bucie pooperacyjnym. Decyzję o zaprzestaniu chodzenia w bucie podejmuje lekarz. Pacjent odzyskuje pełną sprawność w nodze zazwyczaj po około 5-6 tygodniach.

Minimalne ryzyko nawrotu

Operacyjne leczenie haluksa jest najbardziej skutecznym rodzajem leczenia. Szacuje się, że nawroty haluksów przy zastosowaniu nowoczesnych technik operacyjnych występują jedynie u 3-4% Pacjentów.

Artykuł sponsorowany

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail