Tomografia szczęki i żuchwy to dość drogie badanie.
Poznaj jak wygląda tomografia szczeki zanim rozpocznie się badanie.

Prawidłowe diagnozowanie pacjenta przy pomocy tomografii szczęki 

Dla każdego stomatologa najważniejsze jest nie tylko dokładne obejrzenie jamy ustnej pacjenta, ale także uzyskanie pełnego obrazu tego, co dzieje się głębiej – wewnątrz zęba oraz w okolicach kości. Obecnie skierowanie na wykonanie tomografii szczęki raczej nikogo już nie dziwi, a pacjenci chętnie wykonują wszelkie dodatkowe testy – także te, za które trzeba często sporo zapłacić.

Powoli zwiększa się nasza świadomość dotycząca poprawnego dbania o uzębienie – wśród starszych pokoleń można było zauważyć braki w tej dziedzinie. Ludzie traktowali dentystów i stomatologów jako ostatnią deskę ratunku i zwracali się do nich dopiero w chwili, gdy nie dało się już uniknąć takiej wizyty. Teraz sami chcemy wstawić sobie aparat czy skorzystać z implantologii – wiemy, że działania prewencyjne mogą uchronić nas przed przykrymi konsekwencjami zaniedbań.

Jak wygląda tomografia komputerowa szczęki?

Często obawiamy się, że podczas tomografii komputerowej szczęki możemy być narażeni na szkodliwe promieniowanie. Nie mamy się jednak czego obawiać – obecnie czas trwania takiego badania liczony jest w sekundach i specjaliści mają pewność, iż jest ono całkowicie bezpieczne dla zdrowia pacjenta. W jego trakcie jesteśmy również chronieni przez cały czas za pomocą profesjonalnego fartucha ochronnego.

W trakcie tomografii najważniejsze jest to, abyśmy stali nieruchomo i nie wykonywali żadnych gwałtowniejszych ruchów – zarówno nam, jak specjaliście zależy przecież na zrobieniu możliwie jak najbardziej precyzyjnego zdjęcia.

Jak przygotować się do tomografii szczęki?

Na pewno przed wejściem do gabinetu musimy zapłacić za badanie – zawsze upewniajmy się, że wcześniej poznaliśmy jego cenę, ponieważ bywa ona dosyć wysoka. Konieczne będzie zdjęcie z siebie wszelkich metalowych ozdób i przedmiotów – mogą to być kolczyki, łańcuszki. Chodzi oczywiście przede wszystkim o okolice naszej szczęki, gdzie będzie wykonywane zdjęcie.

Po wejściu do gabinetu zostanie nam wskazane miejsce wykonania badania, gdzie powinniśmy stanąć nieruchomo i zacisnąć zęby na specjalnym uchwycie. Jeżeli na tym etapie mamy jakiekolwiek pytania to nie obawiajmy się ich zadać. Głowica tomografu będzie przez jakiś czas przemieszczać się dookoła naszej głowy, więc warto mieć tego świadomość – tak, aby się nie wystraszyć.

Po zakończeniu tomografii szczęki otrzymamy płytę, na której będzie znajdowało się wykonane zdjęcie. Z nią możemy potem udać się do naszego lekarza, który na tej podstawie będzie mógł zaplanować cały plan leczenia.

Za marketing medyczny odpowiada Simpliteca.com.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Jak mierzyć temperaturę temometrem bezdotykowym - instrukcja krok po kroku

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym?

Zastanawiasz się jak prawidłowo zmierzyć temperaturę termometrem bezdotykowym? Nie wiesz, jak działa taki termometr? Dlaczego …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail