Efekty korzystania z suplementu BCAA.
Kluczem do sukcesu Z BCAA jest jego odpowiednia dawka.

Co to jest BCAA? Jakie są efekty stosowania?

Kiedy słyszymy hasło suplementy dla sportowców pierwszym skojarzeniem wielu z nas będzie białko, a zaraz za nim BCAA. To pierwsze jakoś nie budzi większych wątpliwości, białko jest na masę, dlatego tak chętnie kulturyści po nie sięgają.

Jednak BCAA jest nieco bardziej kłopotliwe. Co to właściwie znaczy? Jak działa i czy na pewno jest tak potrzebne? Oto krótka charakterystyka BCAA.

Szczypta chemii

BCAA to skrót od branched-chain amino acid, co z angielskiego można przełożyć na frazę: aminokwas rozgałęziony. Aminokwasem rozgałęzionym, jak nazwa wskazuje, nazywa się aminokwasy posiadające w cząsteczce rozgałęzienie boczne, zwane fachowo łańcuchem alifatycznym. Istnieją trzy związki białkowe, które spełniają te wymagania, są to: leucyna, izoleucyna i walina. Te trzy substancje znajdują się w każdej odżywce typu BCAA.

Odrobina historii

Przygoda aminokwasów rozgałęzionych w sporcie rozpoczęła się w 1975 roku od badań przeprowadzonych przez panów Buse i Reida, którzy udowodnili, że aminokwasy rozgałęzione mają wpływ na szybkość syntezy białek. Badania kontynuowano, a BCAA stało się słynne jako odżywka sportowa.

Aminokwasy rozgałęzione i ich wpływ na organizm są dalej przedmiotem badań, a naukowcy ciągle spierają się, czy dodatkowa suplementacja naprawdę jest potrzebna. Spór trwa i nie zapowiada się, by szybko się skończył, a my spróbujemy przebić się przez tą ścianę informacji i dojść do konstruktywnych wniosków.

Czy BCAA działa?

Nie ma wątpliwości, że leucyna, która wchodzi w skład BCAA zbawiennie działa na rozbudowę mięśni. Nasila syntezę białek, dzięki czemu zwiększa się objętość tkanki mięśniowej. Zostało to potwierdzone badaniami, z działaniem leucyny nikt nie dyskutuje.

Problem pojawia się przy całym kompleksie BCAA. Zarzuca się, że reszta związków (walina, izoleucyna) wręcz przeszkadza leucynie, ponieważ związki korzystają z tego samego prekursora i konkurują między sobą, przez co leucyna wchłania się wolniej. Choć brzmi to logicznie, to nie do końca działa w ten sposób, ponieważ udowodniono już, że związki najlepiej działają na organizm, kiedy są w odpowiednich proporcjach (1,1:0,7:0,8).

Badania prowadzone nad stosowaniem BCAA mają różne warunki początkowe, dlatego ich wyniki bywają rozbieżne. Organizm na czczo lub po posiłku, grupa wiekowa badanych, styl życia, dieta, te wszystkie czynniki sprawiają, że rezultaty badań nad BCAA są inne. Czy więc BCAA działa? Nie da się tego na dzień dzisiejszy jednoznacznie stwierdzić, jednak więcej przesłanek świadczy na rzecz aminokwasów, niż przeciwko nim.

Jakie powinno być dawkowanie BCAA w trakcie treningu.
Aby BCAA zadziałało w naszym przypadku konieczne jest dobranie odpowiedniego suplementu oraz ilość zażywanego specyfiku.

Działanie BCAA

Wracając do wspomnianych wcześniej prekursorów, BCAA korzystają z tego samego przekaźnika co tryptofan. To związek, z którego wytwarza się serotonina, a ta powoduje zmęczenie. Aminokwasy zajmują prekursor, przez co mniej tryptofanu dostaje się do mózgu, a organizm wolniej się męczy i może trenować dłużej.

Dawka to klucz

Warto wspomnieć, że na niektóre organizmy BCAA nie działa, ponieważ dawka podana przez producenta jest dla nich za mała. Na opakowaniach większości aminokwasów można znaleźć informację o dawce wielkości 5g, tymczasem niektórzy potrzebują przyjąć aż 10-15g, by zauważyć efekty! Warto obserwować swoje ciało i dopasowywać ilość zażywanego BCAA do własnego zapotrzebowania.

BCAA na redukcji

BCAA to aminokwasy, a te związki umożliwiają również wytwarzanie energii. Możesz to wykorzystać, jeśli jesteś na diecie redukcyjnej i zażyć BCAA zamiast śniadania. Aminokwasy dostarczą Ci energii na tyle, by móc trenować, a jednocześnie pozwolą ciału korzystać z zasobów tłuszczowych, dzięki czemu spalisz zbędną tkankę.

Podsumowanie

Czy więc BCAA działa? I tak, i nie. Dawka podana przez producenta może być za mała na potrzeby Twojego organizmu, a wtedy nie zadziała. Preparaty z domieszkami innych substancji również mogą nie być tak skuteczne, jak byśmy chcieli. Warto zwracać uwagę na skład przyjmowanych przez nas suplementów, a także dobrać ilość zażywanego specyfiku do własnych potrzeb. BCAA zmniejsza poczucie zmęczenia, a także nasila budowanie tkanki mięśniowej.

Przekonałeś się do działania aminokwasów rozgałęzionych i chcesz włączyć je do swojej suplementacji, czy jednak chcesz najpierw przekonać się, jak zadziałają na Ciebie? W obu przypadkach najlepsze BCAA znajdziesz na musclepower.pl. Próbuj, eksperymentuj, znajdź aminokwasy dla siebie!

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail