MMT czyli biopsja mammograficzna to najnowocześniejsza metoda diagnozowania zmian rakowych w piersiach. Dodatkowo, dzięki MMT można nie tylko rozpoznać, ale i wyleczyć zainfekowane w niewielkim stopniu miejsca.
Biopsja mammograficzna – przebieg
Pobranie fragmentów tkanek do badania odbywa się pod znieczuleniem miejscowym. Komórki są wycinane przy pomocy specjalnej aparatury złożonej m.in. z igły i noża. Uzyskany materiał umieszcza się w pojemniku i przekazuje do badania histopatologicznego. Cały zabieg trwa około 20 minut. Po zakończeniu badania pacjentce zakłada się opatrunek uciskowy, który zdejmuje się po 24 godzinach. Analiza pobranego materiału daje niemal stuprocentową pewność, co do wystąpienia lub nie, zmian nowotworowych.
Zalety przeprowadzenia biopsji
Główną zaletą zabiegu MMT jest jego prostota. Poza tym, podczas biopsji mammograficznej można usunąć guzki, które mają do 2,5 cm średnicy. Jest to doskonałe rozwiązanie do zdiagnozowania niewyczuwalnych zmian. Ponad to, w odróżnieniu od innych zabiegów, przy MMT wystarczy wykonać jedno wkłucie, by pobrać odpowiednią ilość materiału do badania. Badanie odbywa się pod kontrolą USG, dzięki czemu jest bardzo precyzyjne i pozwala dokładnie zlokalizować miejsce zmian.
Dodatkowo, wkłucie jest niewielkie i pozostawia jedynie niewielką 3 mm bliznę. Podczas pierwszej wizyty u specjalisty trzeba poinformować lekarza o ewentualnych dolegliwościach jak: zaburzenia krzepliwości krwi, zapalenie wątroby, cukrzyca, częste omdlenia, albo uczulenie na konkretne leki. Lekarz musi być również poinformowany o tym, czy pacjentka jest w ciąży.
Gdzie wykonać zabieg?
Decydując się na zabieg biopsji mammograficznej najlepiej umówić się na wizytę do zaufanego i doświadczonego specjalisty. Warto wybrać ośrodek, który posiada najwyższej jakości sprzęt. Wiele porad o przebiegu i przygotowaniu się do samego zabiegu znajduje się np. na: http://biopsjamammotomiczna.pl/.
Na stronie dostępny jest szczegółowy opis badania oraz różnego rodzaju porady dotyczące m.in. dbania o piersi i zalecanej diety w okresie walki z nowotworem. Poza tym, w bardzo prosty sposób przedstawiono tam pierwsze symptomy zmian rakowych i udostępniono listę rekomendowanych placówek, w których można poddać się biopsji mammograficznej.
Liczba zachorowań na raka piersi w Polsce rośnie z roku na rok. Dlatego tak ważne jest, by regularnie wykonywać samobadanie piersi i poddawać się badaniom kontrolnym.
Podstawowym sposobem kontroli zdrowia jest mammografia. Trzeba pamiętać, że z wiekiem możliwość zachorowania na raka piersi rośnie, szczególnie narażone na ten rodzaj nowotworu są kobiety obciążone genetycznie i znajdujące się w tzw. grupie ryzyka. Im wcześniej zdiagnozuje się zmiany rakowe, tym większa szansa na całkowite usunięcie nowotworu.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu