Cześcuowy bezdech senny znany jest tez jako chrapanie.
Dowiedz się jak zadbać o dobry oddech i nie przerwany sen.

Skąd bierze się bezdech senny

Czym jest bezdech senny ?

Sen to najważniejszy parametr w zachowaniu dobrego zdrowia na długie lata. Bez prawidłowej dawki snu, czyli 8 godzin na dobę człowiek odczuwa ogólne zmęczenie, które może się objawiać: spowolnionym trybem życia, brakiem koncentracji, słabym zapamiętywaniem oraz sennością w ciągu dnia. Zadbanie o dobry sen nie jest niczym trudnym.

Przygotowanie zaciemnionego pomieszczenia, aktywność fizyczna w ciągu dnia, przewietrzony pokój, a także szczelna izolacja od źródła hałasu to wszystko, co warto wykonać przed pójściem spać. Jednak domowe sposoby nie zadziałają u każdego. Przykładowym zaburzeniem snu jest bezdech.

Zanim przejdziemy do omawiania różnorodnych rodzajów bezdechu warto wspomnieć, że na tę chorobę zapada 1- 4% populacji. Jest ta garstka nieszczęśliwych wybrańców, którym towarzyszy całkowity bezdech senny. W tym schodzeniu występują także zaburzenia częściowego braku snu.

Mówiąc o częściowym bezdechy sennym mam na myśli chrapanie. Na tę przypadłość choruje około 1 miliona kobiet i mężczyzn wieku po 40 roku życia. Chrapanie jest dominującym zaburzeniem u mężczyzn. U kobiet chrapanie występuje niezwykle rzadko.

Na obturacyjny bezdech senny (w skrócie: OBS) chorują zwyczajowo mężczyźni otyli o krótkiej ale grubej szyi. Osoby z prawdopodobnymi predyspozycjami do bezdechu łatwo rozpoznać po wielkości kołnierzyka. Gdy rozmiar przekracza numer 43 możemy mieć pewność, że mężczyzna cierpi na bezdech senny.

Powstanie bezdechu sennego jest bardzo proste. Kiedy nasza szyja jest krótka otwór gardłowy jest zwężony przepływ powietrza jest bardzo utrudniony. Kiedy do wąskiego gardła dodamy tkankę tłuszczową powietrzne ma bardzo utrudnione drogę dotarcia do płuc. Na bezdech senny wpływają także rozluźnione wiązadła ścian gardła. Oba te symptomy mogą prowadzić do uduszenia się.

Gdy mózg nie otrzymuje tlenu za pomocą specjalnych impulsów nerwowych kierowana jest informacja alarmowa. Chory się wybudza, mięśnie gardła się spinają, co w konsekwencji prowadzi do uzupełnienia niezbędnej ilości tlenu. Czas bezdechu może trwać różnie.

W najbardziej drastycznych przypadkach bezdech senny trwa do 10 minut. Podczas tej choroby wybudzanie się jest rzeczą całkowicie niezależną od chorego. W zależności od siły podstępowania choroby wybudzanie się może trwać nawet kilkaset razy w ciągu 8 godzin snu. Osoba, która notorycznie musi się wybudzać ma problemy z zachowaniem równowagi w kwestii odpoczynku.

Opis aparatów CPAP

Leczenie bezdechu sennego warto rozpocząć od stosowania aparatów CPAP. To przyrządy, które mogą przywrócić prawidłowe funkcje oddechowe. Celem stosowania aparatów CPAP polega na udrożnieniu dróg oddechowym pacjenta. To jeden ze skutecznych sposobów na ciągłe wybudzania.

Urządzenia CPAP na https://sklepvitalaire.pl/  to jedyne urządzenia na leczenie bezdechu sennego. Pierwsze aparaty powstały na początku lat 80-tych XX wieku. Ich zasada działania opiera się na wykorzystaniu ciśnienia dodatniego. W aparatach na bezdech senny dodatnie ciśnienie pozwala na swobodny przepływ powietrza.

Po założeniu aparatu aż do jego ściągnięcia komora gardła wraz z systemem mięśni pozostaje otwarta. Pacjent nie wydaje nieprzyjemnych dźwięków podczas snu, co w konsekwencji prowadzi do głębokiego snu bez zbędnego wybudzania.

Aparat CPAP składa się z podstawowych 2 elementów: 

  • generatora ciśnienia
  • rury powietrznej

Generator ciśnienia – to rodzaj małej fabryki produkującej ciśnienie. Generatory dostępne w ofercie pozwalają na uzyskanie ciśnienia w zakresie między 3 a 25 cm H2O. Aby wytworzyć odpowiednie ciśnienie niezbędny jest zbiornik powietrza. Pobór tlenu odbywa się przy pomocy specjalnych filtrów o dwustopniowym działaniu.

Tak oczyszczone powietrze może bezpośrednio trafić do generatora. Oczyszczanie tlenu jest niezwykle istotne. Zwłaszcza dla alergików. Jakość powietrza, w którym przyszło nam odpoczywać, spać, a nawet pracować nie zawsze jest bezpieczne.

Kurz, brud oraz inne zanieczyszczenia mogą skutecznie wpływać na zdrowy sen. Dodatkowo wszelkiego rodzaju roztocza mogą wytwarzać patogeny, które mogą dodatkowo utrudniać sen np. poprzez kichanie czy katar. Podwójna filtracja doskonale rozwiązuje problem zanieczyszczeń w sypialni.

Rura powietrzna – zapewnia łączność pomiędzy generatorem powietrza, a maską tlenową. Rura o długości 1,8 metra jest niezwykle odporna na złamanie. W zależności od potrzeb klienta rura może być wyposażona w dodatkowe urządzenie grzewcze.

Opis pozostałej oferty firmy

Sklep VitalAire Sp. z o.o. wchodzący w adres spółki Air Liquide Polska Healthcare posiada urządzenia do stymulacji układów oddechowych. Na stronie możemy znaleźć produkty do wykonywania zabiegów tj. aerozoloterapia, tlenoterapia czy resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Dodatkowo sklep oferuje ssaki medyczne do oddzielania wydzielin z dróg oddechowych pacjenta, w tym także krwi.

W zależności od predyspozycji naszych klientów sklep posiada dość różnorodną gamę urządzeń. Przykładem jest tu bogata oferta do aerozoloterapii. Nasz sklep nie skupia się na oferowaniu pacjentom tylko jednego sprzętu. Do przeprowadzenia aerozoloterapii w warunkach domowych możesz skorzystać z 3 rodzajów inhalatorów: podróżnego, dziecięcego oraz dla dorosłych. Do użytku domowego można wykorzystać nebulizatory.

To nic innego jak pojedynczy element inhalatora. Ta uproszczona oraz tańsza wersja może posłużyć jako sprzęt do podawania leków oddechowych w postaci cząsteczek aerozolu. Rozwiązanie to sprawdzi się u osób, które przewlekle chorują na zaburzenia układu oddechowego.

Ostatnim przyrządem do domowej aerozoloterapii są komory inhalacyjne. To alternatywa dla tradycyjnego nebulizatora. Komora inhalacyjna pozwala na dozowanie preparatu do dróg oddechowym w formie aerozolu.

Sklep VitalAire Sp. z o.o. umożliwia zakupy urządzeń do tlenoterapii. W zależności od zapotrzebowania można skorzystać z koncentratorów przenośnych, stacjonarnych, a nawet przewoźnych. W produktach do tlenoterapii nie mogło zabraknąć napełniaczy do butli z tlenem wraz z butlami tlenowymi o pojemności 1,7 litra.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

jak bezpiecznie przechowywać i konserwować narty

5 Najczęstszych błędów w konserwacji nart. Czego nie możesz robić swoim nartom?

5 najczęstszych błędów w konserwacji nart, które mogą skrócić ich żywotność. Bez względu na to, …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail