Bezpieczeństwo to kluczowa kwestia szczególnie na wakacjach, kiedy relaksujemy się i zapominamy o codziennych obowiązkach. Jednak bezpieczne wakacje, to nie tylko zabezpieczenie kluczy, telefonu czy portfela przed zgubieniem, to również zadbanie o to, aby nasze dzieci były bezpieczne i w razie potrzeby potrafiły znaleźć drogę powrotną do rodziców.
A teraz zastanów się:
- Czy twoje dziecko wie, gdzie wyjechaliście na urlop i jaka jest nazwa waszego hotelu?
- Czy zainstalowałeś w telefonie swojego dziecka aplikację lokalizacyjną GPS?
- Czy robisz dziecku zdjęcie bezpośrednio przed wyjściem?
- Czy ustaliłeś już z dzieckiem hasło bezpieczeństwa?
Zanim zaczniesz czytać dalej, zastanów się w co wczoraj było ubrane twoje dziecko i jak dzisiaj zostało ubrane do przedszkola? Sprawdź też poziom naładowania swojego telefonu – czy mógłbyś teraz od razu wyjść i nie martwić się o zapas energii?
POBIERZ CHECLISTĘ PRZED WYJAZDEM
Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach – Najważniejsze zasady dla rodzica przed każdym wyjściem
Bezpieczeństwo na wakacjach – 60 sekund dla bezpiecznych wakacji z dzieckiem
Zasady bezpieczeństwa dla dzieci na wakacjach
Bezpieczne dziecko na wakacjach. Wskazówka numer 3 – ABC dla rodzica.
- Przypomnij dziecku swój nr telefonu oraz powiedz gdzie się aktualnie zatrzymaliście (nazwa hotelu, ulica) oraz gdzie idziecie (plaża, muzeum, galeria handlowa). Dzięki temu, jeżeli dziecko się zgubi, będzie mogło poinformować policję, ochronę, obsługę hotelu, gdzie mogą szukać rodziców.
- Ściągnij aplikację lokalizacyjną GPS na telefon dziecka i połącz go ze swoim telefonem, aby mieć możliwość kontroli, gdzie się znajduje. WAŻNE! Aplikacja to tylko wsparcie i często zdarza się, że nawet najlepsze aplikacje mogą pomylić się w lokalizacji nawet o kilometr lub więcej. Dlatego zawsze musisz wiedzieć, gdzie dziecko idzie, a lokalizator traktować wyłącznie jako wsparcie.
- Bezpośrednio przed wyjściem zrób dziecku aktualne zdjęcie. Na wypadek zagubienia się dziecka, będzie można szybko pokazać jak w dniu dzisiejszym było ubrane. Pozwoli to ogromnie przyspieszyć poszukiwania i ułatwi zaangażowanie w pomoc osób trzecich.
- Ustal z dzieckiem hasło bezpieczeństwa na wypadek, gdyby przyszedł ktoś obcy i chciał je zabrać. Dziecko może pójść z taką osobą tylko, jeżeli poda ona wcześniej ustalone hasło bezpieczeństwa. W przeciwnym wypadku niech dziecko czym prędzej ucieka. Hasło powinno być proste do zapamiętania przede wszystkim dla dziecka. Powinno składać się z dwóch haseł np. czerwony słoń, niebieski Hulk, kosmiczna rakieta. W trakcie ustalania hasła, koniecznie podkreśl dziecku, aby z nikim się nim nie dzieliło.
- Naładuj swój telefon oraz telefon dziecka (najlepiej weź dodatkowy powerbank). W przypadku długich wypraw bez źródła prądu, ogranicz używanie telefonu (granie i przeglądanie FB) w celu zachowania baterii na wypadek niebezpiecznych sytuacji.
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w czasie wakacji – infografika
Tutaj znajdziesz kolejną wskazówkę
Mamo zgubiłem się! Co mam zrobić! | Bezpieczne dziecko na wakacjach #4
Zobacz cały webinar – Bezpieczne dziecko na wakacjach – Co zrobić, gdy dziecko zgubi się na wakacyjnym wyjeździe?
Czy wiesz co zrobić, gdy:
- Dziecko się zgubi (na plaży, w lesie, na deptaku w tłumie, w obcym mieście, za granicą) i nie będzie mogło / umiało się z tobą skontaktować?
- Ktoś będzie je zaczepiał i mu groził (np. rówieśnicy będą chcieli zabrać pieniądze / telefon) – a ciebie nie będzie w pobliżu?
- Dorosły będzie chciał je porwać i zrobić mu krzywdę?
- Zdarzy się wypadek i dziecko będzie samo musiało wezwać pomoc i powiedzieć co, komu i gdzie się stało?
Webinar trwa nieco ponad 60 min i zawiera potężną wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci na wakacjach. Jest to coś, co każdy rodzic powinien znać, a jego dzieci stosować. To nie tylko garść suchych informacji, ale przede wszystkim konkretna lista zachowań oraz sposobów, jak utrwalać u dzieci znajomość procedur bezpieczeństwa w przypadku wypadku.
Całość webinaru jest oparta o dostępną do pobrania mapę myśli, dzięki czemu odbiór treści, jest jeszcze prostszy.
Czym jest e-book 47 gier i zabaw ruchowych dla całej rodziny
Jest to zbiór ponad 150 pomysłów na aktywne zabawy z dzieckiem w wieku od 3 do 12 roku życia. Dzięki tej książce, już nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka „Mamo! Nudzę się!”. Pomysły przedstawione w e-booku są przetestowane zarówno z dzieckiem w domu, jak i na salach treningowych, dlatego ręczymy za skuteczność tych zabaw.
Dodatkowo każdy posiadacz e-booka staje się równocześnie właścicielem dostępu do każdego Webinaru Live, który odbył się w przeszłości, dzięki czemu można na spokojnie wracać do wiedzy z webinaru w dowolnym momencie.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat e-booka? Kliknij w ten link lub baner poniżej – 47 gier i zabaw ruchowych dla całej rodziny
Dowiedz się więcej na temat e-booka
Bądź na bieżąco z informacjami!
Jeżeli szukasz pomysłów na gry i zabawy dla dzieci – polub moje strony:
- Aktywna Rodzina na Facebooku
- Grupa z pomysłami na gry i zabawy dla dzieci
- Aktywna Rodzina na Instagramie
A czy twoje dziecko zna wszystkie zasady bezpieczeństwa?
Jeżeli znasz jakieś sprawdzone sposoby, jak uczyć dzieci procedur bezpieczeństwa lub uważasz, że warto byłoby coś dodać do aktualnego zestawienia – napisz koniecznie w komentarzu. Dzięki temu wszyscy rodzice będą mogli skorzystać, a nasze dzieci będą jeszcze bezpieczniejsze.
Ważne!!!
Jeżeli zgadzasz się z powyższymi procedurami bezpieczeństwa i uważasz, że każdy rodzic powinien edukować swoje dziecko w tej kwesti – udostępnij ten artykuł lub podeślij go swoim znajomym, którzy też mają dzieci. Zadbajmy wspólnie o bezpieczne wakacje.