Planując wakacje z dzieckiem, należy pamiętać o wielu ważnych kwestiach, które zapewnią nie tylko udany i komfortowy wyjazd, ale przede wszystkim bezpieczeństwo dla całej rodziny.
Bezpieczne wakacje to temat, który powinien przewijać się przez cały proces ich planowania, a także podczas samego urlopu. Zabawa i relaks na wakacjach nie powinny przysłonić nam najważniejszego – ochrony naszego zdrowia i życia oraz życia naszych bliskich. Dlatego tak ważne jest, aby przed wyjazdem zapoznać dzieci z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i pamiętać o nich podczas całego pobytu na wakacjach.
A teraz zastanów się:
- Czy twoje dziecko zna na pamięć twój numer telefonu?
- Czy masz w telefonie aktualne zdjęcie dziecka?
- Czy twoje dziecko wie co ma zrobić, jeżeli ktoś obcy będzie je zaczepiać?
Zanim przeczytasz artykuł dalej, zapytaj swoje dziecko czy zna twój numer telefonu na pamięć :).
POBIERZ CHECLISTĘ PRZED WYJAZDEM
Bezpieczeństwo dzieci na wakacjach – podstawowe procedury bezpieczeństwa na wakacjach
Bezpieczeństwo na wakacjach – 60 sekund dla bezpiecznych wakacji z dzieckiem
Zasady bezpieczeństwa dla dzieci na wakacjach
Bezpieczne dziecko na wakacjach. Podstawy – wskazówka numer 1:
- Naucz swoje dziecko swojego numeru telefonu – aby utrwalić numer powtarzaj go z dzieckiem jak najczęściej: przed każdym wyjściem, w trakcie jazdy samochodem, na spacerze. Wykorzystaj do nauki zabawę: odgrywajcie scenki rozmów przez telefon, nagrywajcie filmy, kiedy każde z was mówi numer telefonu jak najszybciej lub najwolniej i zróbcie z tego wyścigi. Dzieci uwielbiają krzyczeć, wiec na podwórku możecie sprawdzać kto da radę głośniej wykrzyczeć cały numer. Dla łakomczuchów możecie stworzyć specjalny panel z kartki papieru i klawiatury, na którym będzie trzeba podać numer telefonu, aby dostać się do pudełka z ciasteczkami. Równie dobrym pomysłem jest śpiewanie numeru telefonu (polecam podłapać rytm z kanału YouTube Śpiewające Brzdące gdzie dzieci, uczą się numerów alarmowych).
- Naucz swoje dziecko numeru 112, aby samo mogło wezwać pomoc – jedne usta, jeden nos, dwoje oczu (112). Chyba najprostszy sposób na nauczenie dzieci tego numeru.
- Koniecznie poinformuj dziecko o zakazie rozmowy z osobami obcymi – ważne! Nie strasz dziecka obcymi, gdyż nie każdy nieznajomy jest zły. Powiedz lepiej, aby nie rozmawiało samo z osobami obcymi, a jeżeli już chce z kimś porozmawiać, to niech najpierw do ciebie przyjdzie i wspólnie porozmawiacie. Dawanie samych zakazów to najprostsza droga, aby zmotywować dziecko do niepoprawnego działania.
- Poinformuj o zakazie oddalania się z osobami obcymi – ważne! Powiedz dziecku o tym, że to nie jest kwestia tego, że nie chcesz, aby ono się oddalało, ale chcesz dbać o jego bezpieczeństwo, także jeżeli ktoś obcy z nim rozmawia i chce je gdzieś zabrać, ważne, aby cię o tym poinformowało.
- Najważniejsze! Zapewnij swoje dziecko, że jeżeli się zgubi to ty je odnajdziesz. Niech stoi w miejscu i czeka – ty na pewno je znajdziesz. Zapewnij, że nigdzie nie odejdziesz bez dziecka i, że zawsze je znajdziesz. To zapewnienie jest bardzo ważne dla dzieci.
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w czasie wakacji – infografika
Tutaj znajdziesz kolejną wskazówkę
Jak nauczyć dziecko numeru do rodzica? | Bezpieczne dziecko na wakacjach #2
Zobacz cały webinar – Bezpieczne dziecko na wakacjach – Co zrobić, gdy dziecko zgubi się na wakacyjnym wyjeździe?
Czy wiesz co zrobić, gdy:
- Dziecko się zgubi (na plaży, w lesie, na deptaku w tłumie, w obcym mieście, za granicą) i nie będzie mogło / umiało się z tobą skontaktować?
- Ktoś będzie je zaczepiał i mu groził (np. rówieśnicy będą chcieli zabrać pieniądze / telefon) – a ciebie nie będzie w pobliżu?
- Dorosły będzie chciał je porwać i zrobić mu krzywdę?
- Zdarzy się wypadek i dziecko będzie samo musiało wezwać pomoc i powiedzieć co, komu i gdzie się stało?
Webinar trwa nieco ponad 60 min i zawiera potężną wiedzę na temat bezpieczeństwa dzieci na wakacjach. Jest to coś, co każdy rodzic powinien znać, a jego dzieci stosować. To nie tylko garść suchych informacji o tym, co powinno się wiedzieć – to przede wszystkim konkretna lista zachowań oraz sposobów na to, jak utrwalać u dzieci znajomość procedur bezpieczeństwa w przypadku wypadku.
Całość webinaru jest prowadzona w oparciu o dostępną do pobrania mapę myśli, dzięki czemu odbiór treści jest jeszcze prostszy.
Czym jest e-book 47 gier i zabaw ruchowych dla całej rodziny
Jest to zbiór ponad 150 pomysłów na aktywne zabawy z dzieckiem w wieku od 3 do 12 roku życia. Dzięki tej książce już nigdy nie usłyszysz od swojego dziecka „Mamo! Nudzę się!”. Pomysły przedstawione w e-booku są przetestowane zarówno z dzieckiem w domu, jak i na salach treningowych, dlatego ręczymy za skuteczność tych zabaw.
Dodatkowo, każdy posiadacz e-booka staje się równocześnie właścicielem dostępu do każdego Webinaru Live, który odbył się w przeszłości, dzięki czemu można na spokojnie wracać do wiedzy z webinaru w dowolnym momencie.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat e-booka? Klikni j w ten link lub baner poniżej – 47 gier i zabaw ruchowych dla całej rodziny
Dowiedz się więcej na temat e-booka
Bądź na bieżąco z informacjami!
Jeżeli szukasz pomysłów na gry i zabawy dla dzieci – polub moje strony:
- Aktywna Rodzina na Facebooku
- Grupa z pomysłami na gry i zabawy dla dzieci
- Aktywna Rodzina na Instagramie
A czy Twoje dziecko zna wszystkie zasady bezpieczeństwa?
Jeżeli znasz jakieś sprawdzone sposoby, jak uczyć dzieci procedur bezpieczeństwa lub uważasz, że warto byłoby coś dodać do aktualnego zestawienia – napisz koniecznie w komentarzu. Dzięki temu wszyscy rodzice będą mogli skorzystać, a nasze dzieci będą jeszcze bezpieczniejsze.
Ważne!!!
Jeżeli zgadzasz się z powyższymi procedurami bezpieczeństwa i uważasz, że każdy rodzic powinien edukować swoje dziecko w tej kwestii – udostępnij ten artykuł lub podeślij go swoim znajomym, którzy też mają dzieci. Wspólnie zadbajmy o bezpieczne wakacje.