Kosmetyki przygotowywane w domu (takie jak domowe maseczki nawilżające, toniki oczyszczające lub kremy naturalne) są świetnym pomysłem i doskonałą alternatywą dla tych kupowanych w sklepach. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach, które sprawią, że będziemy mieli gwarancję wysokiej jakości, także tego, że wyprodukowane przez nas rzeczy pozostaną dłużej trwałe.
1. Sterylne warunki
Przed przystąpieniem do tworzenia kremu przygotuj sobie blat roboczy, tak aby był wolny od wszelkich zanieczyszczeń, a także umyj dokładnie ręce (najlepiej krem przygotowywać w lateksowych rękawiczkach) – możliwie sterylne warunki w czasie przygotowywania kremu są bardzo ważne, gdyż chronią nas przed grzybami oraz innymi niepożądanym dodatkami, które mogłyby zanieczyścić krem i zniweczyć cały nasz wysiłek.
2. Przechowywanie
Pamiętajmy, że domowe kremy są pozbawione bardzo silnych konserwantów, w związku z czym, nie mogą być przechowywane dłużej niż kilka tygodni (maksymalnie 6 miesięcy po dodaniu eko-konserwantu) oraz ich odporność na zanieczyszczenia jest mniejsza.
Krem najlepiej przechowywać w lodówce, ewentualnie podręczną porcję kremu można przełożyć do mniejszego, szczelnie zamkniętego opakowania i trzymać w łazience.
3. Opakowania
Z punktu widzenia higieny oraz komfortu użytkowania najlepsze są opakowania typu airless (z pompką), ponieważ nie przenosimy ewentualnych zanieczyszczeń do środka kremu, a także takie opakowania są po prostu bardzo szczelne i doskonale chronią wszystkie składniki kremu przed dostępem powietrza.
4. Alergie i działania niepożądane
Niektóre surowce naturalne takie jak naturalne olejki eteryczne, surowce pochodzenia zwierzęcego czy ekstrakty roślinne mogą niektóre osoby uczulać (zdarza się to bardzo rzadko), dlatego zaleca się przeprowadzenie testu na niewielkim fragmencie skóry lub zachowanie ostrożności, jeżeli podejrzewa się u siebie alergię.
Zwykle alergia na tego typu surowce naturalne objawia się jako wysypka, swędzące zmiany skórne, zaczerwienie i/lub pieczenie w miejscu aplikacji kosmetyku. Jeżeli zaobserwujesz u siebie takie objawy, odstaw kosmetyk i spróbuj wyodrębnić składnik, który Cię uczula, w ten sposób będziesz mogła modyfikować przepisy wg swoich indywidualnych potrzeb i unikać potencjalnych alergenów.