O daniach dla wegetarian powiedziano już chyba wszystko. Zwolennicy jedzenia mięsa przekrzykują się z przeciwnikami takiej diety, wytykając wegetarianizmowi wiele mankamentów. Tym samym tworzą się liczne mity i pogłoski dotyczące niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą zrezygnowanie z jedzenia mięsa. Czy są jednak one prawdziwe? Oto 5 popularnych mitów związanych z dietą wegetariańską.
Wegetarianizm cały czas zyskuje w Polsce nowych zwolenników, a co się z tym wiąże i przeciwników. Diecie opartej głównie na warzywach często wysnuwa się różne zarzuty, które niestety pozbawione są elementarnej wiedzy. Stąd właśnie wykreowało się kilka popularnych mitów na temat wegetarianizmu, które warto byłoby obalić.
Mit 1: dania wegetariańskie są uboższe w białko, żelazo i witaminy
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że wiele osób ma problemy z nadmiarem białka w swojej diecie, co również nie jest korzystne dla zdrowia. Oczywiście, zawartość białka w daniach wegetariańskich jest odpowiednia niższa, niż w przypadku potraw opartych na mięsie, jednak jego ilości w diecie wegetariańskiej są na tyle wysokie, że spokojnie nasycą ludzki organizm. Dla przykładu: zamrożone i suszone tofu to niemal 49g białka w porcji, a wędzone skrzydełko z indyka zawiera go tylko 28g. To samo tyczy się żelaza i witamin. Odpowiednio i mądrze zaplanowana dieta nie doprowadzi do niedoboru jakiegokolwiek minerału.
Mit 2: wegetarianizm jest zły dla kobiet w ciąży
Wiele osób uważa, że brak mięsa w diecie kobiet ciężarnych doprowadza do komplikacji i trudności z tzw. donoszeniem ciąży. To oczywiście mit, który nie ma związku z rzeczywistością.
Oczywiście, ciężarna wegetarianka musi mocno uważać na spożywane produkty, tak by dostarczyć sobie i dziecku odpowiednie ilości białka, żelazka, witaminy D i witaminy b12. Nie można natomiast stosować uogólnień, jakoby brak mięsa w diecie doprowadzał do rodzenia się dzieci zdrowszych i mocniejszych. Odpowiednio zaplanowana dieta wegetariańska nie będzie mieć wpływu na rozwój dziecka i z pewnością nie spowoduje utrudnień podczas porodu.
Mit 3: wegetarianizm jest trudny
To nawet po części prawda, ale z drugiej strony, która skuteczna i konsekwentna dieta jest łatwa? Szkopuł tkwi w ludzkich nawykach żywieniowych. Przygotowanie niektórych wegetariańskich dań wymaga nieco więcej czasu, ale na pewno nie więcej niż sporządzenie większości bardziej wyrachowanych dań męskich.
Samo gotowanie warzyw jest zdecydowanie łatwiejsze od przyrządzania mięsa, które potrzebuje często długiego marynowania, odpowiedniego pieczenia lub smażenia i nieustannego sprawdzania jego stanu. Dieta wegetariańska wymaga odrobiny cierpliwości i przyzwyczajenia się do nowej żywieniowej sytuacji.
Mit 4: od dań wegetariańskich się chudnie
Bzdura, która została obalona już dawno temu. Kiedyś pojęcie odchudzania związane było głównie z odrzuceniem tłustych dań mięsnych. Dziś dobrze wiemy, że by stracić na wadzę nie trzeba rezygnować z ulubionego kurczaka lub schabowego. Wszystko tkwi w mądrze i profesjonalnie przygotowanym planie żywieniowym. Dieta wegetariańska nie sprawi, że masa ciała automatycznie się obniży. Ba! Początkowo może nawet doprowadzić do nagłego wzrostu wagi!
Mit 5: wegetarianizm jest dobry da sportowców
To bardzo chybione uogólnienie. Różne dyscypliny wymagają od sportowców różnego zapotrzebowania na dane składniki odżywcze. Wegetarianizm nie jest dietą uniwersalną (jak każda!) i odpowiednią dla wszystkich. Dla osoby aktywnej oparcie się na spożywaniu samych warzyw może doprowadzić do niedoboru energii.
Wojciech Chentkiewicz Artykuł został przygotowany na podstawie: Tabela kalorii dań wegetariańskich |