Melisa lekarska jest ziołem znanym i stosowanym od dawien dawna. Pierwsze zapiski o jej stosowaniu w ziołolecznictwie sięgają starożytnej Grecji. Obecnie jest stosowana jako podstawowy domowy sposób na stres, bezsenność, palpitację.
Występowanie oraz pozyskiwanie
Melisa lekarska jest ziołem rzadko występującym naturalnie w Polsce, jej naturalnym siedliskiem jest Europa południowa i Afryka północna oraz część Azji. Morfologicznie przypomina pokrzywę lub miętę. Charakteryzuje się delikatnym cytrynowym zapachem.
Dla celów leczniczy zbiera się liście melisy, a następnie przyrządza się z nich napar, suszy lub spożywa surowe. Bardziej ceniona od hodowlanej, jest dzika postać melisy, ponieważ zawiera więcej substancji czynnych; niestety melisa rzadko występuje w tej postaci w Polsce.
Substancje czynne melisy
Na sławę Melisy lekarskiej, którą niewątpliwie uzyskała, składa się wiele substancji czynnych, od garbników, przez flawonoidy, po fenolokwasy, lecz główne właściwości zawdzięcza olejkom eterycznym które zawierają związki trepenowe.
Melisa – zastosowania i właściwości
Melisa jest bardzo dokładnie przebadanym ziołem. Na skutek wielu badań potwierdzono jej działania: uspokajające, przeciwskurczowe, redukujące ciśnienie krwi oraz palpitację (przyśpieszone bicie serca).
Melisę lekarską możemy z powodzeniem stosować przy zbytnim pobudzeniu nerwowym, bezsenności, nadmiernym stresie, przyśpieszonej akcji serca, depresji.
Należy w tym celu sporządzić napar; łyżkę suszu lub świeżych liści zalewamy w szklance wrzątkiem, parzymy pod przykryciem ok 15min. Tak sporządzony napar spożywamy kilka razy dziennie po 3-4 łyżki jednocześnie.
Dzięki właściwościom rozluźniającym i przeciwskurczowym melisa pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, redukuje wzdęcia, zaparcia, a podczas diety wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn za sprawą lekkich właściwości moczopędnych. Stosujemy napar tak samo jak powyżej.
Melisa spożywana w czasie ciąży oprócz redukowania nudności i łagodzenia pobudzenia nerwowego, podczas karmienia piersią działa mlekopędnie.
Przeciwwskazania
Jedynym poważymy przeciwskazaniem do stosowania Melisy jest alergia na nią. Nie stwierdzono zagrożenia dla dzieci ani kobiet w ciąży.
Melisa w kuchni
Wbrew pozorom i nazwie, zioło to znalazło zastosowanie w kuchni, jako dodatek do sałatek, sosów, mięs i deserów. Wszystko za sprawą lekkiego cytrynowego, orzeźwiającego zapachu. Z powodzeniem może zastąpić trawę cytrynową.
W celach kulinarnych stosuje się zazwyczaj świeże liście, ponieważ suszone tracą większość przyjemnego aromatu.