Doskonałe metody, które pomogą Ci zwalczyć uczucie pieczenia w żołądku
Domowe sposoby na zgagę i niestrawność, które musisz znać.

11 domowych sposobów na zgagę i niestrawność

Zgaga jest jednym z najczęstszych dolegliwości przewodu pokarmowego, który dotyka setki tysięcy Polaków w każdym wieku. Jej objawy, czyli uczucie pieczenia w żołądku i przełyku, kwaśny posmak w ustach, nudności i chrypka mogą trwać przez kilka godzin, skutecznie odbierając chęć do posiłków, powodując uczucie zmęczenia i rozdrażnienia.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

W walce ze zgagą, nie musimy od razu sięgać po leki i specyfiki, które kupimy w aptece – możemy skorzystać ze sprawdzonych od lat, nieco już zapomnianych, domowych metod, które przyniosą nam ulgę.

1. Zmień pozycję

Jednym z najprostszych sposobów na poradzenie sobie ze zgagą jest… zmiana pozycji ciała. Choć często korci nas, by po sutym posiłku od razu położyć się podrzemać, powinniśmy starać się utrzymać pozycję pionową (gdy się kładziemy, treść żołądka może cofnąć się do przełyku).

Zatem kiedy ogarnia nas lenistwo i chęć ucięcia sobie smacznej drzemki, najlepiej zmienić przyzwyczajenia, zmobilizować się i wybrać na kilkudziesięciominutowy spacer. Nie tylko zapobiegnie zgadze, ale też sprawi, że organizm szybciej strawi to co znajduje się w żołądku, i nie będzie magazynował tłuszczu – bo energię spalimy podczas marszu. Same plusy!

2. Jedz mało, ale często

Może to być trudne zwłaszcza w okresie świątecznym, ale warto o tej zasadzie pamiętać, zanim zgaga nas zaatakuje. To bardzo dobry sposób. Zwłaszcza, jeżeli jesteśmy bardzo głodni – wtedy jemy szybko i dużo i zanim żołądek „zda sobie sprawę”, że już ma dość, okazuje się, że jest przepełniony i występują poważne problemy z trawieniem. Dlatego, między drobnymi przekąskami warto zrobić sobie kilkunastominutową, a między dużymi posiłkami nawet kilkugodzinną przerwę.

Duże, obfite posiłki mogą powodować problemy ze zgagą.
Jedz często, ale niewielkie ilości – przyspieszy to proces trawienia i pomoże uniknąć zgagi.

3. Nalewka z aloesu

Nalewka z aloesu działa osłonowo na żołądek i przyspiesza proces trawienia. Aloes jest doskonały w łagodzeniu objawów zgagi i innych problemów żołądkowych. Najlepiej pić ją profilaktycznie – 20 minut przed większym posiłkiem. Można także zastosować ją, gdy czujemy w żołądku charakterystyczne pieczenie.

Zobacz przepis na nalewkę z aloesu.

Aloes jest doskonałym domowym sposobem na walkę z uczuciem pieczenia w żołądku i zgagę.
Aloes pomaga w leczeniu wielu dolegliwości – w tym zgagi.

4. Lukrecja

Warto zapytać w aptece o preparaty na bazie lukrecji – gumy do żucia i cukierki. Lukrecja pomaga trawić to co znajduje się w żołądku i znacznei ogranicza efekty zgagi.

Uwaga! Wszelkie „słodkie” cukierki, gumy, żelki nie będą skuteczne – nie mają tych samych właściwości, które preparaty polecone przez farmaceutę lub sklep zielarski.

5. Nalewka z imbiru, mięta lub herbata rumiankowa


Imbir
znany jest przede wszystkim z właściwości łagodzących ból stawów i jako doskonały lek na mdłości. Warto jednak wiedzieć również, że to świetnie radzi sobie stosowany jako lek na zgagę i niestrawność. Najszybsze efekty uzyskamy, gdy ugotujemy napar na świeżym imbirze (kawałek korzenia wkładamy do garnka i zagotowujemy przez kilkanaście minut). Można również wypić szklankę ciepłej wody z imbirem w proszku (choć, jeżeli mamy możliwość, lepiej zawsze korzystać z gotowego korzenia).

Gdy zaatakują Cię objawy zgagi, możesz również wziąć kawałek korzenia imbiru i ssać lub żuć go, aż zgaga zniknie. Profilaktycznie możesz też dodawać imbir do niektórych posiłków (pamiętaj jednak, że jego ostry smak nie komponuje się ze wszystkimi daniami).

Imibir doskonale łagodzi probelmy ze zgagą.
Herbaty ziołowe z rumianku, mięty oraz nalewka imbirowa od lat niosą pomoc w walce z problemami żołądkowymi.

Rumianek jest ziołem, które ma bardzo szerokie zastosowania. Działa przeciwzapalnie i pomaga chronić żołądek przed objawami zgagi. Wystarczy parzyć suszoną herbatę rumiankową lub świeże zioło przez ok. 3-5 minut.

Mięta od dawien dawna jest znana jak doskonałe remedium na wszystkie dolegliwości żołądkowe – można ją pić zarówno profilaktycznie, jak i kiedy pojawią się objawy zgagi.

6. Siemię lniane

Siemię lniane możemy kupić w większych supermarketach, Internecie lub sklepach zielarskich.  Oprócz łagodzenia objawów zgagi, siemię działa osłonowo na żołądek i jest zalecane przy większości problemów: takich jak wrzody czy niestrawność.

Najlepiej ugotować kisiel na siemieniu lnianym (może wyglądać nieapetycznie jednak jest bez smaku) – dolegliwości związane ze zgagą miną jak ręką odjął.

7. Orzechy i migdały

Kiedy pojawią się objawy zgagi można sięgnąć po kilka garści migdałów lub orzechów (włoskich, laskowych, pistacjowych lub ziemnych) – pamiętaj jednak, by unikać tych solonych!

8. Ocet jabłkowy

Kiedy poczujemy charakterystyczne pieczenie w przełyku, wystarczy, że sięgniemy pod ocet jabłkowy. 2-3 łyżeczki do herbaty powinny ukoić sensacje żołądkowe i przynieść na ulgę. Pamiętaj jednak, by był to koniecznie ocet jabłkowy (lub winny) – unikaj octu spirytusowego.

Ocet błyskawicznie zniweluje problemy ze zgagą.
Do octu możesz dodać nieco miodu – poprawi smak.

9. Nasiona kopru włoskiego

Nasiona kopru włoskiego są uniwersalnym środkiem pomagających przy wszelakich problemach żołądkowych: bólach brzucha, niestrawności, wzdęciach i zgadze. Wystarczy, że systematycznie będziemy żuli kilka ziaren przez kilkanaście minut.

10. Ziarna jałowca

Podobny wpływ mają ziarna jałowca – jego łagodzący wpływ jest znanym sposobem na walkę ze zgagą już od Średniowiecza. Dobrze jest dodawać ziarna jałowca do posiłków (działają wtedy profilaktycznie), możesz również żuć kilka ziaren po posiłku. Trzecim sposobem jest przygotowanie nalewki – 5-10 ziaren jałowca gotuj we wrzątku przez kilkanaście minut. Ostudzony napar wystarczy odcedzić (ziarna jałowca możesz wyrzucić) i pij po kilka łyżek 3 razy dziennie.

11. Kwiat lipy

Suszony kwiat lipy doskonale działa profilaktycznie i osłonowo na żołądek – liście zalej wrzątkiem, pozostaw na kilkanaście minut do nasiąknięcia. Do wywaru możesz dolać wody. Tak przygotowaną miksturę pij przed każdym posiłkiem.

Pamiętaj jednak, że jeżeli objawy zgagi stale się powtarzają i nie ustępują – musisz skontaktować się z lekarzem, gdyż mogą to być sygnały poważnej choroby żołądka.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

zioła i korzenie

Odkrywanie egzotycznych smaków dzięki różnorodnym mieszankom ziół i korzeni

Zanurz się w nieodkryte dotąd aromaty egzotycznych ziół i korzeni. Wprowadź do swojej kuchni niezwykle …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail