Szare mydło kojarzy nam się z dużą, pożółkłą i pozbawioną zapachu kostką o nieatrakcyjnym wyglądzie, która nie ma nic wspólnego z małym, kolorowym i pachnącym mydełkiem. Jednakże często zapominamy, że szare mydło choć niepozorne i nieciekawe, posiada wiele zalet. Najkrócej mówiąc – pierze, myje i łagodzi.
Aktualnie przeżywa ono swego rodzaju renesans. Nie ma się co dziwić, gdyż pomimo, że wybór mydeł jest teraz ogromny – w płynie, w kostkach, o zniewalających kolorach, niesamowitych właściwościach i zapachu – to często powodują one uczulenia i wysuszają skórę, poza tym często nie znajdujemy w nich nic, prócz niezliczonej ilości związków chemicznych. Właśnie dlatego coraz więcej osób sięga po tradycyjną kostkę szarego mydła.
Z czego składa się szare mydło?
Szare mydło jest mieszaniną soli potasowych, wyższych kwasów karboksylowych, gliceryny, kwasu cytrynowego, chlorku sodu i innych. W odróżnieniu od popularnych mydeł, które mają charakter sodowy, a w swoim składzie zawierają wiele związków chemicznych, szare mydło nie zawiera sztucznych składników czy substancji zapachowych, co sprawia, że praktycznie nie powoduje uczuleń, a jego zapach jest prawie nieodczuwalny, a zatem odpowiada każdemu gustowi i pasuje do każdego rodzaju skóry. Ponadto sole potasowe sprawiają, że szare mydło jest miękkie (maziste), przez co – w porównaniu do twardego mydła sodowego – łatwiej rozpływa się w
wodzie.
Ponieważ szare mydło jest miękkie, staje się bardzo łatwe w obróbce. Często jest wykorzystywane jako tworzywo rzeźbiarskie. Nawet na niektórych kierunkach studiów powszechne jest rzeźbienie niewielkich modeli i makiet z szarego mydła. Między innymi studenci stomatoligii tworzą z niego powiększone modele zębów i ćwiczą swoje zdolności manualne.
Szare mydło – nie tylko do mycia
Szare mydło ma szerokie zastosowania i z łatwością można je wykorzystać w codziennym życiu. Poniżej znajdziesz porady, dzięki którym ułatwisz sobie życie, a szare mydło i dla Ciebie przestanie być zapomnianym reliktem z poprzedniej epoki.
- Szare mydło ma bardzo dobre właściwości antybakteryjne, przez co sprawdza się jako czynnik wspomagający leczenie trądziku. Należy jednak pamiętać, że nie jest ono remedium na problemy trądzikowe, a jedynie uzupełnia leczenie farmakologiczne.
- Szare mydło ma wspaniałe właściwości hipoalergiczne. Jest szczególnie polecane osobom z przetłuszczającą się skórą. Warto umyć zarówno twarz, jak i całe ciało. Wprawdzie szare mydło przy zbyt częstym stosowaniu może wysuszyć skórę, niemniej można temu zaradzić stosując po myciu balsamy i kremy nawilżające.
- Szare mydło doskonale nadaje się do mycia włosów. Nie uczula, otwiera łuski włosowe (przez co sprzyja wnikaniu odżywczych składników z odżywek i maseczek), a do tego włosy rosną szybciej. Warto podkreślić, że jeśli po myciu nie zastosujemy maski lub odżywki, to może ono wysuszyć włosy (do ostatniego płukania można również użyć wody z octem i problem z głowy). U niektórych osób z bardzo suchą skórą głowy może pojawić się łupież.
- Szarym mydłem można świetnie wywabić różnego rodzaju plamy. Często wystarczy namoczyć zaplamione miejsce szarym mydłem i plama skutecznie znika. Można je także stosować w całym procesie prania.
- Szare mydło jest również pomocne w leczeniu różnego rodzaju ran, w tym pooperacyjnych. Bardzo dobre efekty daje moczenie lub przemywanie ran roztworem szarego mydła. Właściwości szarego mydła chwalą sobie także osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry.
- Szarym mydłem można zwalczać nieproszonych gości, którzy pojawią się na twoich ulubionych roślinach doniczkowych. Jeżeli zaobserwujesz białe grudki i pajęczynki przędziorków, ciemne plamy tarczników, ślady mszyc czy wełniaków, nie martw się. Wystarczy regularne (od 7 do 14 dni) opryskiwanie roślin roztworem białego mydła (20 dag szraego mydła rozpuszczamy w 1 litrze wody).
- Szare mydło doskonale pomaga przy regeneracji stłuczeń, skręceń, zwichnięć i uszkodzeń stawów. To nieco zapomniana właściwość. Jest to idealne rozwiązanie, jeżeli cierpisz z powodu mechanicznego uszkeodzenia stawu (łokcia, kolana, kostki, nadgarstka, barku): właściwości szarego mydła przyspieszają proces regeneracji, pomagają zmniejszyć obrzęk i opuchliznę. Mydło przez pokolenia było w ten sposób wykorzystywane, dając rewelacyjne efekty (jeżeli nie wierzysz – zapytaj babci, albo dziadka). Wystarczy, że kilka razy dziennie będziesz nacierać chore miejsce mydłem zmieszanym z odrobiną wody lub zadbasz o regularne okłady z gazy nasączonej roztworem mydła).
To tylko najważniejsze właściwości szarego mydła, które z powodzeniem możesz wykorzystać w zaciszu własnego domu. Szare mydło jest ogólnodostępne i niedrogie, co tym bardziej potęguje jego wartość. Także drodzy czytelnicy, pomimo szarego koloru i braku zapachu, szare mydło wciąż jest godne polecenia i usłyszycie to nie tylko od nas i waszych babć, ale także od lekarzy dermatologów.
Zobacz inne pomysły na naturalne sposoby zadbania o zdrowie z naszej domowej apteczki.
20 dag (kto tak jeszcze pisze?!) to 200g mydła – aż tyle rozpuścić w 1 litrze wody?
„Pisze” tak między innymi słownik języka polskiego – http://sjp.pwn.pl/szukaj/dag.html – forma jest jak najbardziej poprawna.
Tak, trzeba rozpuścić tyle, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by policzyć propocje, tj. na 100 ml wody rozpuścić 2 dekagramy (lub jak kto woli 20 gramów) mydła.
ja używam szarego mydła często i jestem zadowolona z efektów.jestem alergikiem więc dla mnie to odpowiednie mydełko.polecam