Gotowanie to nie tylko sztuka smaku, ale także sztuka oszczędności. Czy wiesz, że każdy posiłek, który przyrządzasz może być nie tylko pyszny, lecz także bardziej przyjazny dla środowiska i twojego portfela? Zacznij eksplorować kuchenne możliwości oszczędzania. Oto 11 sprawdzonych sposobów na zaoszczędzenie wody, energii oraz czasu podczas gotowania, a wszystko to bez utraty wyjątkowego smaku twoich ulubionych potraw.
Ekonomiczne gotowanie – praktyczne porady, jak oszczędzać wodę, energię i czas
Gotowanie w ekonomiczny sposób pozwala zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także dba o środowisko oraz ułatwia utrzymanie czystości podczas przygotowywania potraw. Dobrze jest wcielić tych kilka prostych zasad w życie i konsekwentnie się ich trzymać, aby przyniosły długofalowy efekt.
1. Gotuj pod przykryciem
Stosowanie pokrywki hamuje utratę ciepła oraz rozpryskiwanie się płynów z garnka. Poza tym pokrywka zapobiega uciekaniu pary wodnej, która pozostając w garnku, przyspiesza proces gotowania.
2. Używaj odpowiedniej ilości wody
Tyczy się to przede wszystkim wody gotowanej w czajniku, ponieważ zagotowanie pełnego czajnika wody, gdy potrzebujemy jej zaledwie na dwie filiżanki, to spore straty prądu lub gazu. Zawsze warto wykorzystywać tylko tyle wody, ile faktycznie jest potrzebne, np. przy gotowaniu ziemniaków, jajek, czy makaronu oraz dostosowywać wielkość naczynia do ilości gotowanego pokarmu, np. dwóch jajek nie trzeba gotować w dużym czy nawet średnim garnku.
3. Dostosuj płomień do wielkości naczynia
Zbyt duży płomień lub niedostosowanie naczynia do wielkości palnika (lub na odwrót) to częsty błąd podczas gotowania. Wydaje nam się, że jeśli mały garnuszek postawimy na dużym palniku, to szybciej osiągniemy pożądany efekt. Niestety w ten sposób zużyjemy dużo więcej energii, dlatego warto poczekać chwilę dłużej i nie narażać się niepotrzebnie, na wyższe rachunki.
4. Czystość kuchenki
To nieoczywista sprawa, jednak naprawdę łatwy sposób na oszczędzenie energii podczas gotowania. Najlepiej o powierzchnię kuchenki dbać po każdym gotowaniu, przez co unikniemy resztek jedzenia na palnikach czy płycie, co może wydłużać czas nagrzewania się całego układu. Warto też pamiętać, że w przypadku kuchenek gazowych, należy myć wszystkie elementy, czyli palniki również.
5. Wykorzystuj parę
Gotowanie na parze jest nie tylko oszczędne, ale też bardzo zdrowe, ponieważ pozwala zachować sporo wartości odżywczych w przygotowywanych potrawach. Możesz zaopatrzyć się w wielopoziomowy garnek do gotowania na parze, dzięki któremu w kilkanaście minut przygotujesz cały i zdrowy obiad. Możesz też podczas gotowania wykorzystać durszlak i za jednym zamachem przygotować np. dwa rodzaje warzyw. Na dno garnka, do gotującej się wody wrzuć te, które potrzebują więcej czasu na gotowanie, a w durszlaku opartym o brzeg garnka umieść te warzywa, które wymagają mniej czasu na przygotowanie. Całość przykryj i po chwili wszystko będzie gotowe.
6. Gotuj dania jednogarnkowe
Przygotowywanie dań jednogarnkowych to same korzyści: są szybkie i proste w przygotowaniu, możemy w nich wykorzystać wiele składników, w tym bardzo często resztki, są zwykle przepyszne, a poza tym – oprócz oszczędności energii – zapewniają mniejsze zużycie wody, bo mamy później mniej naczyń do zmywania!
7. Wielowymiarowe potrawy
Warto pamiętać, że często z jednego dania jesteśmy w stanie wyczarować kilka kolejnych. Gotujesz aromatyczny rosół? Nie dość, że wystarczy go na kilka dni (a część możesz zamrozić), to jeszcze wykorzystując mięso z rosołu możesz przyrządzić pyszne krokiety na drugie danie, a z ugotowanych warzyw przygotować klasyczną sałatkę jarzynową. Ponadto rosół może stanowić doskonałą bazę pod inne zupy, co zapobiegnie monotonni.
8. Recykling wody
Wodę użytą do gotowania warzyw, jajek, makaronu, ziemniaków czy ryżu możemy następnie wykorzystać do podlewania kwiatów. Będzie to dla nich dodatkowa korzyść, ponieważ taka woda zawiera składniki mineralne, które wypłukały się z gotowanych produktów.
9. Podgrzewaj tylko takie ilości jedzenia, jakie jesteś w stanie faktycznie zjeść
Warto odgrzewać tylko taką ilość potrawy, jaką jesteśmy w stanie zjeść. Nie ma sensu podgrzewanie 5 litrowego gara zupy, z której jesteśmy w stanie zjeść tylko 1 talerz, dlatego lepiej przelać część do mniejszego garnka i tylko to przygotować do zjedzenia.
10. Wybierz garnek odpowiedniej wielkości
Dzięki wyborowi garnka o odpowiedniej wielkości możemy zaoszczędzić energię – mniejszy garnek potrzebuje jej mniej do podgrzania swojej zawartości.
11. Gotuj wszystko na raz
Jeżeli twój obiad nie jest jednogarnkowy, to poszczególne potrawy/składniki warto gotować na sąsiednich palnikach. Ciepło wytworzone w sąsiedztwie przyspieszy proces gotowania.
Twoja kuchnia może być miejscem, w którym nie tylko tworzysz smakowite dania, lecz także wprowadzasz proste nawyki, które sprawiają, że gotowanie staje się oszczędne i ekologiczne. Pamiętaj, że każdy, nawet najmniejszy krok w kierunku oszczędnego gotowania ma znaczenie – to nie tylko oszczędność pieniędzy, wody i energii, ale także wkład w zrównoważone życie. Przełamując tradycyjne nawyki kulinarne, możesz dać początek zdrowszemu i bardziej świadomemu gotowaniu. Zacznij już dziś i daj swojej kuchni szansę na bycie nie tylko miejscem smaku, ale także odpowiedzialności i zrównoważonego podejścia do gotowania.