Czym są dermokosmetyki

Piękna skóra dzięki dermokosmetykom – poznaj sekret skutecznej pielęgnacji

Dermokosmetyki stają się coraz bardziej popularne – w telewizji, gazecie czy w internecie wielokrotnie możemy zauważyć ich reklamę, więc jestem pewna, że o nich słyszałaś. Ale czy wiesz co to takiego i czym różnią się od zwykłych kosmetyków? A może rozważasz ich zakup i nie wiesz, czy to produkty dla ciebie? Mam nadzieję, że nasz artykuł odpowie na twoje pytania i pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości.

Co to są dermokosmetyki?

Najprościej mówiąc dermokosmetyki to preparaty, które łączą w sobie właściwości kosmetyków i specyfików dermatologicznych. Zwykle są przeznaczone do pielęgnacji skóry problematycznej czy zmienionej chorobowo. W regulacjach prawnych dotyczących kosmetyków nie pojawia się termin dermokosmetyki, więc nie ma definicji prawnej takiego produktu. Trzeba jednak zapamiętać, że dermokosmetyki nie leczą (nie są lekami dermatologicznymi) – ich głównym przeznaczeniem jest wspomaganie czy uzupełnianie terapii, a nie leczenie problemów dermatologicznych.

Czym dermokosmetyki różnią się od „zwykłych” kosmetyków?

Dermokosmetyki najczęściej wyróżnia potwierdzona badaniami hipoalergiczność, gdyż z założenia są przeznaczone dla cery wrażliwej. Dzięki zawartości innowacyjnych składników aktywnych wspomagają walkę z różnymi skórnymi problemami, m.in. trądzikiem, atopią czy przebarwieniami.  Produkcja dermokosmetyków przypomina proces produkcji leków – często już na etapie tworzenia receptury użyte składniki są konsultowane i tworzone we współpracy z dermatologami i kosmetologami. Produkty te – podobnie jak leki – powstają w sterylnym środowisku i powinny się cechować pewnymi właściwościami.

  • Dermokosmetyki nie powinny zawierać syntetycznych środków zapachowych, barwiących konserwantów, substancji modyfikowanych genetycznie, itp. Powinny być bezbarwne i bezwonne, o niewielkiej ilości nieuczulających i bezpiecznych konserwantów.
  • Kosmetyki dermatologiczne powinny być pozbawione wszystkich potencjalnie alergennych substancji.
  • Użycie określonych substancji bioaktywnych w dermokosmetykach powinno być uzasadnione, a ich działanie potwierdzone w oparciu o przeprowadzone badania dermatologiczne i laboratoryjne.
  • Dermokosmetyki powinny być wyprodukowane w sterylnych warunkach i poddane ścisłym, długotrwałym i specjalistycznym testom dermatologicznym na skórze wrażliwej i skłonnej do alergii, oczywiście pod nadzorem lekarzy i dermatologów.

Dermokosmetyki – dla kogo?

Wydaje się, że po dermokosmetyki powinny sięgać jedynie osoby z wrażliwą i skłonną do alergii skórą. Tak naprawdę może ich używać każdy, ważne aby czytać deklaracje na opakowaniach i dopasować je do potrzeb skóry. Szczególnie są one zalecane osobom cierpiącym na choroby skóry jak trądzik, atopowe zapalenie skóry, łuszczycę czy trądzik różowaty, a także osobom o skórze wysoko wrażliwej i skłonnej do alergii, niemowlętom i małym dzieciom oraz kobietom w ciąży.

Rodzaje dermokosmetyków

1. Dermokosmetyki do twarzy 

Największą popularnością cieszą się dermokosmetyki do twarzy, a wśród nich przodujące i znane firmy jak Vichy, Iwostin, La Roche Posay, Pharmaceris, Dermedic, Cetaphil, Avene, Bioderma i wiele innych. Produkty te mogą być stosowane do:

  • oczyszczania i nawilżania skóry,
  • poprawy tekstury skóry i jej kolorytu oraz redukcji przebarwień,
  • redukcji zmarszczek i linii mimicznych,
  • zmniejszenia widoczności porów,
  • zmniejszenia występowania wyprysków i trądziku,
  • łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych skóry,
  • zwiększenia elastyczności skóry,
  • poprawy ogólnego zdrowia skóry.

2. Dermokosmetyki do włosów

Jednak dermokosmetykami możemy pielęgnować całe ciało. W szerokiej ofercie znajdziesz na przykład dermokosmetyki do włosów. Zwykle mają one bardziej zaawansowany skład niż standardowe kosmetyki do włosów, ponieważ są opracowane z myślą o specyficznych problemach skóry głowy i włosów, jak łupież, przetłuszczanie się, wypadanie, przesuszenie, łamliwość i ogólne osłabienie włosów.

Dermokosmetyki do włosów często zawierają następujące składniki:

  • kwas salicylowy i kwas glikolowy, które pomagają w łagodzeniu problemów z łupieżem i zapobiegają jego powstawaniu,
  • olejki roślinne i ekstrakty ziołowe, które zapewniają nawilżenie skóry głowy i włosów oraz łagodzą podrażnienia,
  • peptydy i witaminy, które wzmacniają włosy i przeciwdziałają ich wypadaniu,
  • keratynę i kolagen, które uzupełniają braki w strukturze włosów i poprawiają ich elastyczność,
  • filtry UV, które chronią skórę głowy i włosy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Oczywiście dermokosmetyki do włosów powinny być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta i dostosowane do potrzeb i rodzaju włosów.

3. Dermokosmetyki do ciała

Wśród kosmetyków dermatologicznych znajdziesz również dermokosmetyki do ciała, które zostały opracowane z myślą o specyficznych problemach skóry, takich jak suchość, zaczerwienienia, swędzenie, trudności z zagojeniem ran czy blizn, utrata jędrności skóry, cellulit, rozstępy i przebarwienia.

Dermokosmetyki do ciała mogą zawierać:

  • kwas hialuronowy i gliceryna, które pomagają w nawilżeniu skóry i zapobiegają jej przesuszeniu,
  • witaminę E, C i A, które są silnymi antyoksydantami, chroniącymi skórę przed wolnymi rodnikami,
  • kofeinę i ekstrakt z zielonej herbaty, które pomagają w redukcji cellulitu i poprawie jędrności skóry,
  • składniki łagodzące jak alantoina, niacynamid, alfa-bisabolol, aloes czy pantenol, które łagodzą podrażnienia i stany zapalne skóry,
  • składniki przeciwstarzeniowe jak retinol, koenzym Q10, peptydy czy ceramidy, które pomagają w redukcji zmarszczek i poprawie elastyczności skóry,
  • filtry UV, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Przed użyciem dermokosmetyków do ciała zaleca się konsultację z dermatologiem lub kosmetologiem.

Dermokosmetyki – czy warto je stosować?

Naszym zdaniem warto stosować dermokosmetyki, zwłaszcza jeżeli posiadamy skórę wrażliwą, problematyczną czy skłonną do alergii. Te preparaty zawierają substancje aktywne, które działają na skórę w sposób kompleksowy i zwykle są testowane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa. Warto jednak pamiętać, że każda skóra jest inna i to, co działa dobrze u jednej osoby, może nie działać u innej.

Przed wyborem dermokosmetyków zawsze warto skonsultować się dermatologiem lub kosmetologiem, aby dopasować je do potrzeb naszej skóry. Dokonując zakupu, zwróćmy szczególną uwagę na obecne w kosmetyku składniki, czytajmy etykiety i analizujmy składy, bowiem najlepsze dermokosmetyki to takie, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb naszej skóry.

Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem serwisu 

 

Źródła:

https://www.superpharm.pl/blog/dermokosmetyki-co-to-kto-powinien-po-nie-siegac#table-of-contents-item-opwatg

https://www.doz.pl/czytelnia/a12224-Czym_jest_dermokosmetyk

https://www.allecco.pl/artykuly/dermokosmetyki-jak-dzialaja-dla-kogo-sa.html

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.

Check Also

Jak odmłodzic dlonie

Jak odmłodzić dłonie – sposoby na pomarszczoną skórę rąk

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego skóra Twoich dłoni starzeje się szybciej niż reszta ciała? Ekspozycja …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail