Czym jest bezdech senny.
Męczy Cię chrapanie lub poranne bóle głowy? Sprawdź jak sobie z nimi poradzić.

Do Czego Służą Aparaty CPAP I Jakie Są Zasady Ich Działania?

Mimo ogromnego postępu medycyny, nie wszystkie choroby można leczyć farmakologicznie lub chirurgicznie. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie specjalnego urządzenia wspomagającego funkcjonowanie organizmu. Jedną z takich chorób jest obturacyjny bezdech senny, który nieleczony, może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Czym jest bezdech senny, jakie są jego objawy i jak sobie z nim radzić, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Co to jest bezdech senny?

To przypadłość, z jednej strony bardzo niebezpieczna, z drugiej  lekceważona. Dlaczego tak się dzieje? Główną przyczyną jest przede wszystkim mała świadomość chorych i nieoczywiste objawy choroby. Większość pacjentów przypisuje je innym schorzeniom.

Bezdech senny spowodowany jest zapadaniem się podniebienia miękkiego i języczka podczas nocnego wypoczynku. Dochodzi wtedy do nadmiernego zwężenia górnych dróg oddechowych, chory ma problemy z zaczerpnięciem powietrza. Przy obturacyjnym bezdechu sennym (OBS) dochodzi do chwilowych bezdechów. Najczęściej trwają one kilka sekund, ale mogą powtarzać się nawet kilkaset razy w ciągu jednej nocy, powoduje to niedotlenienie mózgu i związane z nim dolegliwości.

Bezdech senny sprawia, że chory wybudza się w trakcie nocy z przerażeniem i uczuciem lęku. W efekcie wstaje rano zmęczony i ciągle niewyspany. Dodatkowo pojawia się rozdrażnienie, które może niekorzystnie wpływać na relacje w domu i w pracy.

Bardzo często zdarza się, że w trakcie dnia osoba cierpiąca na bezdech senny  ma niekontrolowane napady senności. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku kierowców i osób obsługujących maszyny. Nagłe zaśnięcie stanowi zagrożenie nie tylko dla nich, ale także dla innych osób.

Objawy bezdechu sennego

Najbardziej charakterystycznym objawem bezdechu sennego jest chrapanie, chociaż może być ono spowodowane także innymi przyczynami. Lekarze medycyny snu dzielą objawy bezdechu sennego na dwie grupy, objawy nocne oraz objawy dzienne.

Do objawów nocnych należą:

  • głośne i nieregularne chrapanie,
  • nieregularny sen,
  • częste wybudzenia z uczuciem lęku,
  • nadmierna potliwość.

Wśród objawów dziennych występują:

  • poranne bóle głowy,
  • trudności z koncentracją,
  • uczucie ciągłego zmęczenia,
  • nagłe, niekontrolowane napady senności.

W przypadku wystąpienia tych objawów koniecznie należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania i podjęcia ewentualnego leczenia.

Leczenie bezdechu sennego

Pierwszym etapem leczenia bezdechu sennego jest konsultacja laryngologiczna. Lekarz zdiagnozuje przyczyny choroby, czasami może być ona efektem wad anatomicznych (polipy, skrzywiona przegroda nosowa). W takim przypadku zleci wykonanie zabiegu chirurgicznego, są to zabiegi mało inwazyjne realizowane najczęściej w ramach chirurgii jednego dnia.

W pozostałych przypadkach konieczne będzie badanie polisomnograficzne oraz tomografia komputerowa, które pomagają określić jakość snu i stopień zaawansowania choroby. Na tej podstawie podejmowana jest odpowiednia strategia leczenia bezdechu sennego.

Najczęściej dotyczy ona zmiany trybu życia polegającego na zmniejszeniu nadwagi, rzuceniu palenia, unikania alkoholu przed snem, a także zmiany pozycji w czasie snu. Zaleceniem może być także stosowanie aparatu CPAP podczas nocnego wypoczynku.

Co to jest aparat CPAP?

W przypadku leczenia bezdechu sennego nie ma możliwości zastosowania leczenia farmakologicznego, żadne lekarstwa nie są w stanie zwiększyć napięcia zwiotczałych mięśni górnych dróg oddechowych. Jedyną skuteczną metodą leczenia są aparaty CPAP.

mały aparat CPAP
Tak właśnie wygląd mały aparat CPAP.

 

Jak działa aparat CPAP?

Aparaty CPAP to nieduże urządzenia, których zadaniem jest wytwarzanie dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych. Dzięki temu podniebienie i języczek nie zapadają się i drogi oddechowe pozostają drożne, powietrze bez problemu przechodzi do płuc i oskrzeli.

Aparat CPAP za pomocą specjalnego elastycznego przewodu i maski dostarcza powietrze pod odpowiednim ciśnieniem. Wielkość dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych określa lekarz medycyny snu w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Maska może być zakładana tylko na nos lub obejmować usta i nos, musi szczelnie przylegać, co ułatwiają specjalne paski lub rzepy.

Rodzaje aparatów CPAP

Jest wielu producentów oferujących aparaty CPAP do leczenia obturacyjnego bezdechu sennego. Różnią się one jakością, funkcjami oraz ceną. Do wiodących producentów należą Philips Respironics, Resmed oraz Weinmann.

Do najpopularniejszych należą:

  • Aparat CPAP – wytwarza stałe dodatnie ciśnienie, którego wielkość wyznacza lekarz. Dodatkowo może posiadać funkcję podgrzewania tłoczonego powietrza i jego nawilżania, co znacznie zwiększa komfort pacjenta. Tego typu aparat CPAP dodatkowo monitoruje ilość godzin z maską lub bez niej.
  • Aparat CPAP Auto – to aparat najnowszej generacji, automatycznie reguluje dodatnie ciśnienie w zależności od stopnia obturacyjnego bezdechu w poszczególnych fazach snu. Pozwala na bieżącą kontrolę dostarczanego powietrza.
  • Aparat CPAP do terapii dwupoziomowej – nowoczesne aparaty CPAP oferowane przez Resmed, automatycznie dostosowują dodatnie ciśnienie do faz oddechu. Inne ciśnienie wytwarzane jest dla wdechu, inne dla wydechu. Dzięki temu sen ulega znaczącej poprawie.

Dzięki aparatom CPAP leczenie obturacyjnego bezdechu sennego stało się znacznie łatwiejsze, ale przede wszystkim bardziej skuteczne.

Zalety aparatów CPAP

Zastosowanie aparatu CPAP może przynieść pożądane skutki już po pierwszej nocy, ale trwałe efekty zapewnia stosowanie terapii przez dłuższy okres czasu. Powietrze dostarczane pod odpowiednim ciśnieniem zapewnia utrzymanie drożności dróg oddechowych na odpowiednim poziomie. Dzięki temu pacjent ma zapewniony nie tylko komfort oddychania, ale także poprawia się jakość jego życia.

Aparat CPAP z odpowiednią maską:

  • niweluje uciążliwe chrapanie,
  • zapewnia komfort nocnego wypoczynku,
  • rano pacjent wstaje wypoczęty,
  • ustępuje uczucie zmęczenia i nagłe napady senności,
  • zmniejsza się nadciśnienie tętnicze,
  • ulega zmniejszeniu ryzyko cukrzycy typu 2,
  • poprawia się koncentracja,
  • zwiększa się sprawność fizyczna,
  • zwiększa się sprawność seksualna.

Niektóre osoby obawiają się, że stosowanie maski ma negatywny wpływ na ich wygląd. W większości wypadków obawy te są nieuzasadnione. Maskę wystarczy stosować zaledwie przez 5 godzin w ciągu nocy, aby terapia przyniosła spodziewane efekty.

Aparat  wytwarzający dodatnie ciśnienie powietrza bardzo pozytywnie wpływa na cerę. Poprawia jej ukrwienie, zwiększa elastyczność i jędrność. Efekty starzenia się cery ulegają znacznemu spowolnieniu.

Refundacja aparatów CPAP

Aparat CPAP objęty jest refundacją NFZ. W jej ramach można uzyskać dofinansowanie 90% kwoty, czyli przy 2100 zł, refundacja wynosi 1860 zł. Dotyczy to tylko najprostszego aparatu CPAP, refundacji nie podlegają aparaty auto i dwupoziomowe.

Warunkiem uzyskania dofinansowania NFZ jest odpowiedni wniosek podpisany przez lekarza medycyny snu. Dodatkowe środki można uzyskać z instytucji zajmujących się pomocą społeczną, głównie z MOPS, PFRON oraz PCPR.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie aparatu warto wcześniej go wypożyczyć i przetestować. Dzięki temu można sprawdzić, czy sprzęt spełnia swoją rolę i nie powoduje dyskomfortu. Maskę ze względów higienicznych należy oczywiście zakupić dodatkowo.

Aparat CPAP wypożyczany jest na zasadzie miesięcznego abonamentu, w jego ramach pacjent może liczyć na wsparcie merytoryczne i techniczne.

Leczenie bezdechu sennego nie jest sprawą prostą, ponieważ wiele osób nie ma świadomości, że ten problem dotyka właśnie ich. Większość pacjentów lekceważy objawy bezdechu sennego i składa je na karb przemęczenia oraz stresu.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail