Maseczki w płachcie dotarły do Polski z Dalekiego Wschodu i stały się najbardziej popularnym elementem koreańskiej pielęgnacji. Wiele kobiet nie może pozwolić sobie na dziesięcioetapową rutynę, której wiernie przestrzegają Azjatki. Maseczki w płachcie są jej najprostszym elementem. Na ich stosowanie znajdą czas nawet najbardziej zabiegane kobiety. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach, które zapewnią bezpieczeństwo i pełną skuteczność produktu.
Na czym polega fenomen maseczek w płachcie?
Ten rodzaj maseczek jest bardziej skuteczny od tradycyjnego, ze względu na swoją budowę. Składają się z płachty, wykonanej ze sztucznego lub syntetycznego materiału, nasączonej esencją. Kosmetolodzy zalecają wybieranie płacht z włókien sztucznych (np. wiskozy), ponieważ są wykonane z naturalnych surowców, poddanych obróbce chemicznej.
Materiały syntetyczne od początku do końca stanowią wyrób człowieka, powstają z polimerów syntetycznych. Esencje zawierają różne składniki aktywne, takie jak wyciąg z róży, aloesu, śluzu ślimaka, pereł, węgla, czy zielonej herbaty. Dzięki temu, maseczki w płachcie mają szerokie zastosowanie. Na rynku dostępne są produkty o działaniu nawilżającym, ujędrniającym, przeciwstarzeniowym, rozświetlającym i oczyszczającym.
Niezwykłe działanie maseczek w płachcie wynika z tworzenia zjawiska okluzji, które zapobiega ucieczce wody z naskórka. Pod płachtą wytwarza się ciepło, które ułatwia wnikanie substancji aktywnych, dzięki czemu docierają do głębszych warstw skóry, niż w przypadku tradycyjnych maseczek. Przykrycie esencji materiałem zapobiega parowaniu, dlatego pozostaje dłużej na skórze.
Dobre dopasowanie maseczki sprawia, że doskonale przylega ona do twarzy, dzięki czemu esencja nie spływa i nie zasycha. Maseczki w płachcie posiadają prosty skład, producenci nie mają potrzeby dodawania spulchniaczy i zagęszczaczy. Jednorazowe produkty są sprzedawane w szczelnych opakowaniach, co zapewnia czystość mikrobiologiczną.
Maseczki są wygodne w stosowaniu, nie brudzą, nie ma też konieczności ich zmywania. Można więc zastosować je nawet poza domem.
Jak stosować maseczki w płachcie?
Maseczki w płachcie są bardzo skuteczne, ale trzeba znać kilka zasad ich stosowania. Pielęgnację należy rozpocząć od demakijażu, najlepiej dwuetapowego, wykonywanego z użyciem olejku oraz żelu na bazie wody. Następnie najlepiej wykonać peeling.
Składniki aktywne będą efektywniej przenikać przez skórę, pozbawioną zanieczyszczeń i martwego naskórka. Kolejny krok to zastosowanie toniku, który przywraca naturalne pH cery oraz usprawnia wchłanianie substancji odżywczych. Po takim przygotowaniu skóry, można nałożyć maskę.
Należy zrobić to dokładnie, tak aby idealnie przylegała do twarzy. Wszelkie załamania i pęcherzyki osłabiają jej działanie. Pozostałości esencji, znajdujące się w opakowaniu, można nałożyć na dłonie, szyję i dekolt. Po zdjęciu maseczki należy dokończyć pielęgnację, nakładając krem nawilżający i krem pod oczy.
Warto wystrzegać się najczęstszych błędów. Ekspert Triny.pl radzi: „Przestrzegaj czasu trzymania maski na twarzy – wydłużenie tego czasu może spowodować wyschnięcie płachty, która przez to zacznie z powrotem chłonąć oddany skórze kosmetyk.” Więcej porad i informacji znajdziesz na https://triny.pl/201-maski-w-plachcie. Po zdjęciu maseczki, nie należy myć twarzy, chyba że takie są zalecenia producenta.
Pozostałości esencji najlepiej wmasować okrężnymi ruchami w twarz, szyję, dekolt i dłonie. Należy pamiętać, że maseczka jest produktem jednorazowym. Wchłania sebum i zanieczyszczenia, a jej przechowywanie może skutkować namnażaniem bakterii. Warto także wiedzieć, że maseczki działają najbardziej efektywnie w godzinach wieczornych, gdy procesy regeneracyjne stają się bardziej intensywne. Jest to doskonały moment na zastosowanie produktu, zwłaszcza jeśli ma działać przeciwstarzeniowo.