Nowy rok, nowa ja – też co roku powtarzasz sobie te słowa? To w sumie dobrze! Pytanie jednak brzmi, ile postanowień, które kryją się pod tym hasłem naprawdę udaje się zrealizować? Jednym z podstawowych, kobiecych życzeń na nowy rok jest zgubienie zbędnych kilogramów, dlatego nasz dzisiejszy artykuł przybliży ci 9 raczej łatwych, choć niekoniecznie przyjemnych postanowień noworocznych, które pomogą ci schudną. Wprowadzenie ich w życie nie powinno być trudne, wystarczy odrobina chęci i samozaparcia!
9 łatwych postanowień noworocznych, które ułatwią uzyskanie wymarzonej sylwetki!
1. Mniej się stresować.
Tak, to że stres szkodzi zdrowiu nie jest tajemnicą. Ma on również niekorzystny wpływ na naszą sylwetkę. Wprawdzie w pierwszej fazie stresu (tak zwanej fazie „walki lub ucieczki”) apetyt zostaje zahamowany, jednak przy długotrwałym, przewlekłym stresie waga rośnie.
To efekt jedzenia emocjonalnego i wybierania pokarmów o dużej zawartości cukru i tłuszczu. W dużej mierze odpowiada za to kortyzol – hormon stresu. Badania dowodzą, że osoby, które reagują na codzienne problemy większym wyrzutem kortyzolu, podjadają więcej.
2. Wysypiać się.
Sen to jeden z najważniejszych sprzymierzeńców w odchudzaniu. W momencie, gdy nie zażywamy odpowiedniej ilości snu lub jego jakość jest niezadowalająca, w naszym organizmie dochodzi do zmian w wydzielaniu hormonów. Dotyczy to zwłaszcza dwóch z nich – leptyny i greliny.
Leptyna odpowiada za hamowanie apetytu, natomiast grelina za jego podwyższenie.
3. Zadbać o zdrowe posiłki.
Dieta to podstawa, jeżeli chodzi o odchudzanie. I nie chodzi tutaj o dietę odchudzającą, ale dietę, jako ogólny sposób odżywiania. Bo w zdrowym trybie życia, nie chodzi o to, by się katować głodówkami, albo drastycznie ograniczać niektóre produkty, tylko o to by nasze posiłki były zbilansowane i zdrowe oraz dostarczały nam właściwą ilość kalorii każdego dnia.
Jeżeli nie chcesz lub nie masz czasu na samodzielne układanie menu i gotowanie, możesz skorzystać z diety pudełkowej. To proste i wygodne rozwiązanie. Firmy cateringowe dostarczające dietę pudełkową, często dodatkowo oferują konsultacje dietetyczne czy plany treningowe oraz naprawdę szeroki wybór menu.
Jeżeli interesuje cię taka forma odżywiania, zajrzyj na przykład na https://bedietcatering.pl/. To akurat dieta sygnowana przez Ewę Chodakowską.
4. Więcej ruchu.
Ruch, podobnie jak dieta, jest nieodłącznym elementem procesu odchudzania, jednak – również, jak w przypadku diety – nie musi on być od razu doprowadzony do ekstremum. Nie ma sensu 2 stycznia rozpoczynać katorżniczych treningów, 4 razy w tygodniu, bo nie wytrwasz nawet tego tygodnia. Zacznij powoli, spokojnie, na miarę swoich możliwości i aktualnej kondycji i stopniowo zwiększaj intensywność czy i ilość treningów. Pamiętaj, że konsekwencja i cierpliwość to klucz do sukcesu!
5. Codziennie spędzić chwilę na świeżym powietrzu.
Ten punk doskonale łączy się z poprzednim, bowiem nie ma nic lepszego niż ruch na świeżym powietrzu. A jeżeli wolisz ćwiczyć w domu, to mimo wszystko nie rezygnuj z pobytu na dworze. Świeże powietrze i słońce podnoszą poziom endorfin, które sprawiają, że chce nam się więcej.
p.s. Pamiętaj, że spacer to też ruch, który potrafi czynić cuda!
6. Rozstać się z destrukcyjnymi nałogami.
To jedno z najtrudniejszych wyzwań w tym zestawieniu. Dlaczego warto? To oczywiste – chodzi o zdrowie, bo w zdrowym ciele zdrowy duch. Dlatego jeżeli palisz papierosy, za dużo pijesz lub uzależniłaś się od cukru – powalcz z tym! Rzucenie palenia to ładniejsza cera, włosy i paznokcie, świeży oddech, poprawa kondycji, zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu i więcej pieniędzy w kieszeni. A cukier? Na pewno jego ograniczenie pomoże w zgubieniu zbędnych kilogramów!
7. Pić więcej wody.
Pijąc wodę nie tylko nawadniamy organizm i poprawiamy nasz metabolizm, ale tez możemy pohamować nadmierny apetyt. Szklanka wody wypita około 20 minut przed posiłkiem pozwala zmniejszyć ilość spożywanego pokarmu, zapewniając uczucie sytości. Dzięki temu nie dostarczamy organizmowi zbędnych kalorii.
8. Czytać etykiety.
To niby oczywistość, a jednak większość z nas zapomina o czytaniu etykiet. Jednak, jeżeli chcesz wyeliminować z jadłospisu niepożądane produkty czy substancje oraz kontrolować ilość i jakość spożywanych pokarmów, czytanie etykiet musi stać się twoim podstawowym nawykiem.
9. Zadbać o organizację.
Co tu dużo mówić, człowiek zorganizowany nie ma większych problemów z realizacją codziennych wyzwań zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Taka osoba mniej się stresuje, ponieważ ma wszystko pod kontrolą i nie musi obawiać się spóźnienia, czy tego, że coś zgubi lub o czymś zapomni. Dotyczy to zarówno rzeczy wielkich, jak i błahych.
Poza tym, umiejętna organizacja pozwala zaoszczędzić pieniądze, bowiem prowadzi do kupowania jedynie rzeczy potrzebnych i niezbędnych i ogranicza uleganie emocjom. Do tego człowiek zorganizowany ma więcej czasu dla innych i przede wszystkim siebie, a w tym na realizację noworocznych postanowień!
Artykuł partnera