Błonnik jest jednym z ważniejszych elementów, jeśli chodzi o skuteczne odchudzanie. Najważniejszym czynnikiem przemawiającym za błonnikiem pokarmowym jest to, iż produkty bogate w błonnik cechują się niską kalorycznością. Mowa np. o wielu warzywach oraz owocach, dlatego z powodzeniem można je dołączyć do listy produktów spożywczych zawartych w diecie. Działają one na zasadzie wypełniacza, człowiek może zjeść więcej, a przy okazji nie zapycha się pustymi kaloriami.
Artykuł powstał we współpracy z portalem SuplementyPRO.pl
Zaletą błonnika jest również to, że reguluje doskonale pracę jelit, dzięki niemu nie ma problemów z nierównomiernym wydzielaniem soków trawiennych. Sięgając po produkty z dużą zawartością błonnika ma się pewność tego, że osiągnie się uczucie sytości na wiele godzin. Warto więc sięgać po nie np. na śniadanie lub też na obiad. Jest to także składnik, który pozytywnie wpływa na bilans energetyczny u osób, które zamierzają się odchudzać i nieco zadbać o swoją sylwetkę, którą uważają za nieatrakcyjną.
W jakich produktach można znaleźć błonnik?
Błonnik pokarmowy można znaleźć w wielu produktach, które występują w kuchni, są to:
- gruszki,
- pomarańcze,
- czarne jagody,
- truskawki,
- brukselka,
- groch,
- cebula,
- czosnek,
- ciecierzyca,
- fasola,
- soczewica,
- pieczywo,
- płatki zbożowe.
Tych produktów spożywczych jest oczywiście dużo więcej, te wymienione powyżej są najbardziej popularnymi, w których można znaleźć błonnik. Z tego też jasno wynika, że dostęp do błonnika ma się bardzo szeroki, każda osoba może sięgnąć po ten składnik kiedy tylko chce, gdyż zawarty jest w tak wielu produktach, że na pewno trafi się w swoje gusta kulinarne.
Coraz więcej osób planuje przejście na zdrową dietę i rozpoczęcie procesu odchudzania, ale same chęci mogą nie być wystarczające. Warto zdecydować się na sprawdzone składniki, a błonnik jest jednym z nich.
Zapewni się sobie uczucie sytości na długi czas, a organizm nie będzie pochłaniał nadmiaru kalorii. W związku z tym wielu dietetyków w sporządzanych przez siebie dietach zamieszcza produkty, w których znajduje się spora dawka błonnika. Warto więc najpierw zastanowić się nad budową diety, a dopiero potem sięgać po tabletki na odchudzanie lub inne suplementy wspomagające ten proces.
Pokarmowy błonnik nie występuje natomiast w takich produktach jak: jajka, mięso, olej, alkohol. Nie warto więc sięgać po nie w nadmiarze, jeśli chce się schudnąć.
Rozsądne dostarczanie błonnika do organizmu
To, że błonnik korzystnie działa na organizm nie oznacza tego, że trzeba go dostarczać do organizmu w ogromnych ilościach. Należy postępować w tej kategorii bardzo rozsądnie, najlepiej w porozumieniu z jakimś dobrym dietetykiem. Błonnika nie powinno się dostarczać zbyt dużo zwłaszcza wtedy, gdy ludzie narzekają na niedobory:
- cynku,
- wapnia,
- żelaza.
W takich przypadkach zainteresowani mogą udać się do lekarza, który wytłumaczy im, czemu takie połączenia nie mają większego sensu. Chodzi konkretnie o to, że zbyt duża dawka błonnika może być przyczyną zahamowania przyswajania cynku, wapnia i żelaza z produktów spożywczych. Nawiązanie współpracy ze specjalistami sprawi, iż proces odchudzania przebiegnie skutecznie i bardzo sprawnie. W końcu we własnym ciele będzie można poczuć się atrakcyjnie i przestanie narzekać się na to, że jest się zbyt otyłym.
Kolejnym punktem na którym trzeba się skupić jest to, że nieodpowiednie dawkowanie błonnika pokarmowego może prowadzić do poważnych dolegliwości chorobowych, np. do bólów brzucha. Pojawić mogą się też gwałtowne biegunki oraz wzdęcia. Jak widać zawsze trzeba mieć gotowy plan działania, najlepiej jeśli będzie to odpowiednio rozpisana dieta, nad którą popracuje fachowiec. Wtedy do swojego organizmu dostarczy się niezbędne składniki odżywcze, w takich ilościach, w jakich są one potrzebne. Błonnik co prawda ma bardzo dobry wpływ na odchudzanie, ale nie powinno polegać się jedynie na tym składniku, inne także muszą być dostarczane do organizmu w podobnych ilościach, aby zapewnić sobie chociażby energię na cały dzień. Błonnik pokarmowy działa też korzystnie na pracę żołądka. Nie będzie miało się więc problemów z zaparciami. Zmniejszy się także uczucie głodu, a tłuszcze przestaną się przyswajać tak łatwo jak dotychczas.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu