Prywatna polisa zdrowotna to produkt, dzięki któremu zyskamy szybki dostęp do lekarza czy kosztownego badania – w dodatku bezpłatnie. Ale nawet najlepsze ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich przypadków, więc w niektórych sytuacjach możemy spotkać się z odmową wypłaty świadczenia.
W ubezpieczeniach (zdrowotnych, na życie, mieszkaniowych, turystycznych czy komunikacyjnych) takie sytuacje to inaczej wyłączenia odpowiedzialności. Towarzystwa stosują także inne ograniczenia w postaci limitów odpowiedzialności, np. polisa zapewnia dostęp do lekarza specjalisty maksymalnie 5 razy w ciągu 12 miesięcy trwania ochrony. Za kolejną wizytę zapłacimy już z własnej kieszeni.
Dokument OWU prawdę powie
Wszystkie wyłączenia i limity odpowiedzialności możemy poznać jeszcze przed podpisaniem umowy z towarzystwem. Każda polisa zdrowotna posiada własny regulamin zwany dokumentem OWU. Skrót oznacza Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli niezbędne informacje o polisie, jak czas trwania umowy, zasady rozwiązania umowy, zakres ochrony i inne.
W dokumencie OWU wyłączenia i limity odpowiedzialności mogą stanowić osobny rozdział. Poza tym wyłączenia dzielimy na ogólne i dodatkowe. Te ostatnie dotyczą nas wtedy, gdy wybierzemy określone rozszerzenie (umowę dodatkową).
Dokument OWU możemy pobrać ze strony internetowej ubezpieczyciela jeszcze przed zawarciem umowy.
Kiedy prywatna polisa zdrowotna nie zadziała?
Wyłączenia odpowiedzialności to nawet kilkadziesiąt różnych sytuacji, w których nie otrzymamy wsparcia z polisy, gdy będziemy potrzebowali konsultacji lekarskiej czy finasowania opłat za leki bądź inne usługi medyczne.
Typowe wyłączenia odpowiedzialności spotykane w prywatnych polisach zdrowotnych dotyczą celowych działań ubezpieczonego:
- spożycia alkoholu,
- spożycia narkotyków,
- spożycia środków farmakologicznych niegodnie z zaleceniem lekarza,
- zmiany płci,
Nie tyle celowe, co ryzykowne działanie dotyczy tych osób, które uprawiają różnego rodzaju aktywność, a w szczególności sporty ekstremalne czy wyczynowe. Ich dokładny wykaz znajduje się w dokumencie OWU. Specyficznym rodzajem wyłączeń są też te związane z leczeniem, przez co nie otrzymamy świadczenia za określony zabieg lub proces leczenia, zwłaszcza w przypadku:
- uzależnień,
- niepłodności,
- wad wrodzonych,
- stomatologii (chirurgii szczękowej, protetyki),
- rozpoznania wirusa HIV,
- gruźlicy,
- zawału serca,
- niewydolności krążenia,
- udaru lub wylewu,
- cukrzycy,
- marskości wątroby,
- stwardnienia rozsianego,
- Alzheimera,
- chirurgii plastycznej.
Sytuacji wykluczających otrzymanie świadczenia jest znacznie więcej. Dotyczy to zwłaszcza tych zdarzeń, które mieszczą się w zakresie polisy na życie. UWAGA – zakres ochrony polisy zdrowotnej w mniejszym stopniu pokrywa się z zakresem polisy na życie. Odwrotnie – w ubezpieczeniu życiowym wiele dodatków jest typowych dla polisy zdrowotnej, jak pobyt w szpitalu.
Z tytułu leczenie szpitalnego polisa zdrowotna nie obejmuje np. leczenia wad wzroku, zabiegów plastyczno-kosmetycznych, bulimii czy anoreksji. Podobnie jest z pokryciem kosztów za np. rehabilitację, leki niezalecane czy błędy w sztuce lekarskiej.
Część wyłączeń odpowiedzialności ma związek z innymi aspektami życia i zdrowia. Konkretnie chodzi o doznane obrażenia na skutek:
- pełnienia zasadniczej służby wojskowej,
- braku uprawnień do prowadzenia danego pojazdu,
- epidemii,
- zakażenia i chorób zakaźnych,
- pandemii,
- masowego skażenia chemicznego,, biologicznego i radioaktywnego,
- działania materiałów wybuchowych,
- trzęsienia ziemi i powodzi,
- zdarzenia poza granicami Polski,
- wypadku lotniczego.
Wyłączenia odpowiedzialności – jak ich uniknąć?
Nie ma ubezpieczenia bez wyłączeń odpowiedzialności, ale to nie znaczy, że zdobycie odszkodowania jest niemożliwe. Towarzystwa dzięki wyłączeniom zabezpieczają się przed nadużyciami, czyli masową wypłatą świadczeń.
Dlatego warto kupować prywatną polisę zdrowotną z jak największą liczbą rozszerzeń, aby zwiększyć prawdopodobieństwo świadczenia. Inną metodą jest zdrowy rozsądek w codziennym życiu – wyłączenia odpowiedzialności dotyczą zwykle sytuacji skrajnych, jak przestępstwo, samookaleczenie, uczestnictwo w eksperymencie medycznym, operacja zmiany płci. Wtedy prywatna polisa zdrowotna z reguły nie zadziała. Zadziała natomiast w wielu mniej ryzykownych sytuacjach, co łatwo sprawdzić decydując się na ubezpieczenie zdrowotne na www.ubezpieczeniaonline.pl.
Gdzie szukać najlepszej polisy zdrowotnej?
Prywatna polisa zdrowotna będzie najlepsza wtedy, gdy szczególnie zależy nam na jednym czynniku. Dla jednych będzie to wysokość miesięcznej składki, dla innych zakres ochrony czy liczba wyłączeń odpowiedzialności.
Aby się o tym przekonać, warto przejrzeć kilka polis zdrowotnych i porównać je pod wybranym kątem. Jednym ze sposobów znalezienia najlepszego rozwiązania jest porównywarka ubezpieczeń www.ubezpieczeniaonline.pl. Narzędzie pozwala w kilka minut uzyskać dostęp do interesujących nas ofert i w dalszym procesie zdecydować się na korzystny wybór.
Może się okazać, że najtańsza polisa zdrowotna (składki zaczynają się od 30 zł miesięcznie) ma zarazem największą liczbę wyłączeń odpowiedzialności, niekorzystnych dla nas limitów czy innych ograniczeń w uzyskaniu świadczenia jak karencja.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu