Nadwaga to jeden z najbardziej powszechnych problemów, które znacząco zaniżają poczucie wartości. Otyłość wpływa na negatywne samopoczucie, zmniejsza pewność siebie, a nawet wpędza w kompleksy, nierzadko wywołując odosobnienie. Z nadwagą jednak można walczyć, mimo, że w danym momencie wydaje nam się, że nic nie jesteśmy w stanie zrobić.
Nadwaga to jeden z najbardziej powszechnych problemów, które znacząco zaniżają poczucie wartości. Otyłość wpływa na negatywne samopoczucie, zmniejsza pewność siebie, a nawet wpędza w kompleksy, nierzadko wywołując odosobnienie. Z nadwagą jednak można walczyć, mimo, że w danym momencie wydaje nam się, że nic nie jesteśmy w stanie zrobić.
Nadwaga – współczesny kłopot
Żyjemy w czasach, które nie sprzyjają aktywności fizycznej. Rozwój elektroniki i technologii multimedialnych sprawił, że coraz częściej zostajemy w domu oddając się rozrywkom, zamiast skorzystać ze spaceru czy wsiąść na rower.
Problem ten dotyczy szczególnie dzieci, które place zabaw i boiska, zamieniły na komputery i smartfony. Należy także dodać, że coraz więcej pracujemy, a w większości przypadków nasza działalność zarobkowa ma charakter siedzący. Dodatkowy problem stanowią niezdrowe nawyki żywieniowe i spożywanie przetworzonych produktów. To czynniki, które sprzyjają odkładaniu się tkanki tłuszczowej i przybieraniu na wadze. Otyłość zaniża nasze poczucie wartości i niekorzystnie wpływa na naszą urodę.
Nadwaga to nie tylko zaburzona estetyka wyglądu. To także wiele kłopotów funkcjonalnych. Otyłość stwarza problemy z wyborem atrakcyjnego stroju, co może przekładać się na unikanie towarzystwa. To także trudności z wykonywaniem codziennych czynności, jak np. schylanie się celem zawiązania sznurowadeł.
Nadwaga to jednak przede wszystkim swego rodzaju schorzenie, które negatywnie wpływa na nasze zdrowie i stan organizmu. Zbyt duża waga znacznie obciąża stawy, wywołuje schorzenia kręgosłupa, kolan i niekorzystnie wpływa na jakość kości. Jednak na tym nie kończy się negatywny wpływ nadwagi na organizm.
Może ona prowadzić do znacznie bardziej poważnych konsekwencji zdrowotnych. Tłuszcz zbiera się nie tylko na ciele, ale także na kluczowych narządach, w tym przede wszystkim na wątrobie i sercu. Szczególnie niepokojące jest to drugie zjawisko. Serce pokryte nadmiarem tkanki tłuszczowej zaczyna gorzej pracować, co może prowadzić do niewydolności lub zawału. Nadwaga wiąże się także z zaburzeniem krążenia krwi, miażdżycą i wieloma innymi groźnymi schorzeniami.
Zgrabna sylwetka – czy to możliwe?
O tym, żeby mieć zgrabną i wysportowaną sylwetkę, marzy chyba każdy. Szczupła linia uchodzi za kanon piękna. To także zdrowie i sprawność fizyczna. Osoby cieszące się zgrabną sylwetką o wiele rzadziej narzekają na bóle w stawach i nie mają problemów z wykonywaniem większości zwykłych i codziennych aktywności. Zgrabna linia redukuje także ryzyko wystąpienia kłopotów z krążeniem krwi czy schorzeń serca.
Żeby jednak móc cieszyć się idealną sylwetką, należy prowadzić zdrowy tryb życia, uprawiać aktywność fizyczna, ale przede wszystkim zdrowo się odżywiać i unikać przetworzonego jedzenia. Nie chodzi jednak o to, by się głodzić, a przestrzegać zbilansowanego trybu odżywiania.
Bardzo często jednak sami rezygnujemy z walki o naszą linię, nie wierząc w szansę na sukces. Często znajdujemy sobie proste wymówki. Dla jednych jest to brak czasu, dla innych kłopoty zdrowotne, np. związane dysfunkcjami tarczycy. Tymczasem, schudnąć może każdy. Nie jest to co prawda łatwe, ale przy odpowiedniej pomocy specjalisty, efektami może cieszyć się każdy. Nawet kłopoty alergiczne nie stanowią problemu, jeżeli pomaga nam dietetyk. Bez trudu dobierze on produkty, które osoba uczulona będzie mogła spożywać (bez względu na nietolerancję glutenu czy np. laktozy) i wyeliminuje te, które szkodzą organizmowi.
Dietetyk – kluczowa rola w odchudzaniu
Odchudzanie to proces wieloetapowy, który wymaga aktywności na wielu polach. Przede wszystkim, należy zmienić cały dotychczasowe swoje życie. Najważniejsze jest wprowadzenie ćwiczeń fizycznych. Chodzi tu o aktywność aerobową, czyli taką, która przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej (np. pływanie, bieganie, jazda rowerem). Jednak nawet największe wysiłki fizyczne, nie przyniosą efektów bez odpowiedniej diety. Specjaliści zgodnie przyznają, że odchudzanie zaczyna się w kuchni.
Nawyki żywieniowe muszą być odpowiednio opracowane i dostosowane do potrzeb konkretnego organizmu. Ten proces wymaga wiedzy i doświadczenia. Jedynie profesjonalny dietetyk będzie w stanie ułożyć odpowiednią dietę, która przyczyni się do odchudzenia, a jednocześnie zapewni zdrowie.
Samodzielne próby wprowadzenia diety zazwyczaj czynią więcej złego, niż dobrego. Mogą one prowadzić do niedożywienia, niedostarczania odpowiedniej ilości witamin, minerałów i wartości odżywczych, a w skrajnych przypadkach wywoływać anoreksję czy bulimię lub prowadzić np. do anemii. Zdrowa dieta podczas odchudzania, prowadzona pod okiem dietetyka jest w pełni bezpieczna. Sprawi, że nie będziemy czuli się głodni, nasz organizm otrzyma niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki, a nadmiar tłuszczu będzie się spalał. Dietetyk ustali gotowe jadłospisy.
Odwiedź stronę https://terdeals.com/pl/sklep/430/dr-lifestyle i zdobądź kupony rabatowe dzięki, którym mniej zapłacisz za poradę i zacznij odchudzanie już dziś!
Artykuł powstał przy wsparciu firmy NPROFIT, właściciela marek Terdeals oraz Świat doznań.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu