Zobacz jak odpowiedzieć sobie na to zajebiście ważne pytanie: dlaczego nie mogę schudnać!
Ciągle próbujesz nowych diet i nie możesz schudnąć? Sprawdź ten artykuł!

Dlaczego nie mogę schudnąć?

Jak to jest, że jedni jedzą dużo i nie tyją, a inni odmawiają sobie prawie wszystkiego, a ich waga stoi w miejscu lub nawet wzrasta?! Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Jeżeli też zadajesz sobie pytanie: dlaczego nie mogę schudnąć, przeczytaj ten krótki artykuł.

Sprawdź diety i poradniki odchudzania:

  • Dieta 1200/1600 kalorii

    Dieta redukcyjna

    Specjalna dieta odchudzająca dla kobiet, która szybko pomoże Ci pozbyć się zbędnych kilogramów i zredukować tkankę tłuszczową.

    SPRAWDŹ

  • Dieta Schudnij sama

    Dieta odchudzająca

    Idealna dieta dla kobiet, które chcą skutecznie schudnąć oraz utrzymać super formę bez efektu jo-jo.

    SPRAWDŹ

  • Poradnik odchudzania

    Schudnij zdrowo

    Ponad 120 stron, zadań, infografik, kalkulatorów i tabelek dotyczących odchudzania. Konkretne, sprawdzone i fachowe porady.

    SPRAWDŹ

  • Pyszne desery

    FitDesery bez cukru

    Coś dla amatorów łakoci – ponad 100 zdrowych przepisów na ciasta, desery, batony, muffiny bez dodatku cukru.

    SPRAWDŹ

Niżej znajdziesz 6 głównych i najczęstszych powodów, które utrudniają skuteczne schudnięcie.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Zła żywność i zły tryb życia

Chcesz schudnąć zdrowo? Zmień dietę!
Zmiana nawyków żywieniowych to kluczowa rzecz, jeżeli chcesz na długo i zdrowo schudnąć.

Na pewno jednym z najczęstszych powodów, dlaczego nie możesz schudnąć, są czasy, w których żyjemy. Spożywamy nadmiar kalorii, żywność jest łatwo dostępna, wysoko przetworzona i często niskiej jakości. Do tego nie poświęcamy czasu na aktywność – a to wszystko sprzyja odkładaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej. Zatem pierwszy i podstawowy problem uniemożliwiający skuteczne schudnięcie to niewłaściwy styl naszego życia.

2. Nie mogę schudnąć… tak jak moi rodzice

W grę wchodzą również geny. Otyłość to choroba związana z wieloma genami. Obecnie naukowcy skupiają się na dwóch z nich: FTO i MC4R, które według badań mają pozycję genów markerowych otyłości. Ich wariant pozwala określić ryzyko nadwagi, a przede wszystkim, ryzyko rozwoju zespołu metabolicznego.

Czasem trudniej jest schudnąć i nie można tego dokonać, by rodzice byli otyli.
Możemy odziedziczyć po rodzicach tendencje do tycia.

Co za tym idzie, jeśli wiemy, że jesteśmy ich posiadaczami, to nie dla nas uleganie pokusom w jedzeniu i odpowiednio wcześnie powinniśmy wprowadzić profilaktykę w postaci właściwej diety. Jednak należy pamiętać, że jeżeli nie możemy schudnąć, to nie możemy również zrzucić całej winy za posiadaną nadwagę na geny, bowiem one odpowiadają jedynie za skłonność do tycia (a nie za same zbędne kilogramy) i to tylko w 40%. Pozostałe 60% zależy tylko i wyłącznie od nas!

Geny mogą mieć wpływ na nasze tendencje do przybiernia na wadze, jednakże można je „okiełznać”. Ważniejsza zawsze będzie zdrowa dieta i aktywność fizyczna!

3. Czym skorupka za młodu nasiąknie…

No dobrze, co jeśli wiemy, że nie jesteśmy obarczeni genem otyłości, a do tego ograniczamy spożyte kalorie i mimo to nie chudniemy lub dzieje się to bardzo wolno? Wiele zależy od nawyków żywieniowych nabytych w dzieciństwie oraz „grubości” naszych rodziców.

Jeśli rodzice mają nadwagę lub skłonność do niej, a my od dzieciństwa zmagamy się z dodatkowymi kilogramami, to każda nasza próba odchudzania będzie bardziej mozolna i dłuższa, niż w przypadku osób, które zawsze były szczupłe, a dodatkowe kilogramy nabyły dzięki zaniedbaniom ostatnich lat.

Dlaczego? Wyjściową liczbę komórek tłuszczowych w organizmie dziedziczymy po rodzicach, zatem jeśli oni mieli więcej adipocytów, my również będziemy mieli ich więcej. Dodatkowo, jeśli adipocyty zostaną w dzieciństwie namnożone na skutek złego odżywiania, w wieku dojrzałym nie znikną.

Mogą się skurczyć, zmniejszyć, ale pozostaną w takiej samej, za dużej ilości. Należy jednak podkreślić, że czynnikiem determinującym otyłość nie jest tak naprawdę ilość komórek tłuszczowych, a ich wielkość, czyli stopień wypełnienia tłuszczem.

Pamiętaj! Komórki tłuszczowe nie znikają – zmienia się jednak ich objętość.

4. Ważny jest stan zdrowia!

Jeżeli nie możesz schudnąć - musisz zredukować ilość tkanki tłuszczowej.
Komórki tłuszczowe nie zanikają – jednakże kluczowa jest nie ich ilość, lecz objętość.

To w jakim tempie będziemy chudnąć zależy też od stanu naszego zdrowia. Chorobami, które zdecydowanie utrudniają utratę wagi są: insulinoodporność, schorzenia tarczycy czy zespół policystycznych jajników. Nie bez wpływu na tempo przybierania na wadze pozostaje stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.

Reakcja organizmu wcale nie musi być natychmiastowa – czasem znaczący wzrost wagi kobiety odnotowują po roku – dwóch, a nawet więcej, od momentu odstawienia tabletek.

5. Nie możesz schudnąć mimo kolejnej diety? Winna może być właśnie… dieta

Duże znaczenie mają też wcześniejsze epizody odchudzania. Paradoksalnie osoba nieustannie się odchudzająca będzie zrzucała kilogramy wolniej, niż ktoś, kto podejmuje taką próbę po raz pierwszy. Jeśli nieustannie stosujemy diety lub – co gorsze – regularnie głodujemy, organizm spowalnia tempo przemiany materii i odkłada zapasy w obawie przed nowym, niespodziewanym ograniczeniem jedzenia.

Jeżeli nie możesz ciągle schudnąć i jest to Twoja kolejna dieta odchudzająca z rzędu – warto uzbroić się w cierpliwość. Na efekty być może będziesz musiała nieco poczekać!

Jeżeli regularnie stosujesz diety organizm zaczyna się „przyzwyczajać” i zwalnia przemianę materii. Dlatego osobom, które pierwszy raz zaczynają dietę jest łatwiej schudnąć.

6. Nie możesz schudnąć przez wiek

Ostatnim kluczowym elementem jest wiek. Nie ma co ukrywać, że łatwiej chudną osoby młode. Tempo przemiany materii spada po 40. Trzeba jednak podkreślić, że nieprawdą jest, iż po menopauzie – ze względu na niedostatek estrogenów – musimy tyć. Szczupła sylwetka pozostaje w zasięgu ręki, lecz wymaga staranniejszego przyjrzenia się temu co nakładamy na talerz, ograniczenia kaloryczności i zwiększenia aktywności fizycznej.

Poza tym po menopauzie nie opłaca się chudnąć zbyt szybko, bowiem skóra nie jest już tak elastyczna jak w młodości i musi mieć czas, by powoli dostosować się do nowego rozmiaru.

Na podstawie wywiadu z mgr Magdaleną Makarowską, biotechnologiem, dietetykiem i pedagogiem, zamieszczonego w Moda na zdrowie, nr 3, marzec 2018.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

O autorze - Ania Szymanek

Trener fitness i dietetyk. Zapalony maniak fitnessu i zdrowego odżywiania – na co dzień prowadzi zajęcia w kilku klubach na Śląsku oraz szerzy wiedzę dotyczącą zasad zdrowego odchudzania oraz efektywnego połączenia diety z ćwiczeniami.

Check Also

zioła i korzenie

Odkrywanie egzotycznych smaków dzięki różnorodnym mieszankom ziół i korzeni

Zanurz się w nieodkryte dotąd aromaty egzotycznych ziół i korzeni. Wprowadź do swojej kuchni niezwykle …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail