Nasza wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie. Pełni szereg istotnych funkcji, w tym odpowiada za detoksykację całego ciała, uczestniczy w procesach trawiennych, a nawet wspomaga termoregulację. Niestety z powodu nieprawidłowej diety, nadużywania alkoholu lub leków, niedostatecznej higieny lub zabiegów z naruszeniem ciągłości skóry nasza wątroba jest narażona na choroby. Jakie są objawy chorej wątroby? Jakie produkty wspomagają jej regenerację? Czy warto zażywać suplementy na wątrobę?
Chora wątroba – objawy
Osoby, które cierpią z powodu dolegliwości związanych z wątrobą, najczęściej skarżą się na nudności, wymioty, brat apetytu, jadłowstręt (szczególnie do tłustych pokarmów) oraz ból brzucha. Wątroba sama w sobie nie boli, bo nie ma unerwienia czuciowego.
Jednak kiedy dopadają ją różnego rodzaju choroby, może zacząć się powiększać i uciskać błonę surowiczą oraz inne narządy. W takiej sytuacji zaczynamy odczuwać charakterystyczne kucie w prawym podżebrzu, które potocznie nazywamy bólem wątroby.
Dolegliwości bólowe mogą również wynikać z chorób dróg żółciowych, które są nierozerwalnie związane z wątrobą. W takim przypadku może pojawić się u nas żółte zabarwienie twardówek oraz skóry. Powodem tego stanu jest nagromadzona bilirubina. Takie objawy są związane z wirusowym zapaleniem wątroby lub marskością wątroby.
Są również inne symptomy świadczące, że dopadła nas choroba wątroby. Objawy pojawiające się na skórze twarzy są niepokojące. Mogą pojawić się u nas pajączki naczyniowe zwane również pajączkami wątrobowymi. Skóra na ciele często pokrywa się przebarwieniami i czerwonymi plamkami.
Powinniśmy wybrać się na badania w sytuacji, gdy nagle pojawią się na naszym ciele plamki w kolorze brązowym lub żółtym, rumień dłoniowy, przebarwienia paznokci i cierpimy na świąd skóry.
Inne objawy wskazujące na chorobę wątroby to osłabienie, wzdęcia, kolki wątrobowe, problemy z wysiłkiem fizycznym, zaburzenia miesiączkowania, obniżenie libido, problemy z krzepnięciem, obrzęki oraz zmiana metabolizmu przyjmowanych leków. Więcej na temat objawów i chorób wątroby można przeczytać na http://essentiale.pl/najczestsze-choroby-watroby.
Dieta wątrobowa – na czym polega?
Na szczęście komórki wątrobowe mają dużą zdolność do regeneracji. Jeśli odpowiednio wcześnie zadbamy o swoje zdrowie, ominą nas choroby wątroby. Unikajmy spożywania dużych ilości alkoholu, tłustych, ciężkostrawnych potraw oraz długotrwałego stosowania dużej ilości leków.
Korzystajmy z zabiegów z naruszeniem ciągłości skóry tylko w miejscach, które są sterylnie czyste. Co jednak w sytuacji, gdy nasza wątroba już niedomaga? Warto w takiej sytuacji zmienić swój sposób żywienia i zacząć stosować dietę wątrobową. Jadłospis nie będzie wcale skomplikowany, a wspomoże detoksykację przeciążonego narządu.
Pierwszym krokiem jest wprowadzenie do swojego codziennego menu jak najwięcej surowych warzyw w postaci sałatek, świeżych soków lub koktajli warzywnych.
Szczególnie wskazane są pomidory, buraki, marchew, brokuły, szparagi, seler, papryka, awokado, zielona pietruszka, ziemniaki oraz kiełki warzyw i zielone liście. Nasiona słonecznika, pestki dyni, siemię lniane oraz orzechy są również wskazane w diecie wątrobowej. Co jeść na deser? Oczywiście owoce!
Unikajmy produktów wysoko przetworzonych, zbyt tłustych oraz słodyczy. Z drugiej strony dieta nie może być zbyt rygorystyczna, wątroba nie lubi ścisłych diet odchudzających.
Przykładowy jadłospis, który wspomoże funkcje wątroby, znajdziesz na http://essentiale.pl/dieta-watrobowa.
Zioła i suplementy wspomagające wątrobę
Oprócz stosowania odpowiedniej diety możemy również w inny sposób przyspieszyć regenerację naszej wątroby. Warto sięgnąć po takie zioła jak ostropest plamisty, mniszek lekarski oraz ziele dziurawca. Ostropest plamisty zawiera sylimaryny, które przyspieszają regenerację wątroby, napar z dziurawca wspomaga trawienie, a herbatka z mniszka lekarskiego działa przeciwzapalnie i żółciopędnie.
Dodatkowo możemy zażywać suplementy, które pomagają w regeneracji wątroby np. Essentiale max. Jest to preparat pochodzenia roślinnego zawierający fosfolipidy. Co to za substancje? Fosfolipidy to tłuszcze, które pozytywnie wpływają na naszą wątrobę.
Błony hepatocytów (komórek wątrobowych) składają się w prawie 65% właśnie z fosfolipidów. W skład tych substancji wchodzą kwasy tłuszczowe, glicerol oraz kwas fosforowy. Bardzo cennym składnikiem fosfolipidów jest również fosfatydylocholina, która uczestniczy w procesie odnowy komórek i tkanek, wpływa na nasz metabolizm oraz kontroluje odkładanie się cholesterolu.
Więcej informacji na temat Essentiale max można przeczytać w ulotce produktu http://essentiale.pl/produkt-max-ulotka.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu