Właściwie zbilansowana i urozmaicona dieta ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Czy jednak możliwe jest dostarczenie sobie przy jej pomocy właściwych ilości witaminy D? Witamina słońca m.in pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego, mięśni i utrzymaniu zdrowych kości i zębów. Warto dowiedzieć się, co jeść, by nie narazić się na jej niedobory.
Witamina D i jej znaczenie dla organizmu
Witamina D jako jedyna może być samoistnie syntezowana przez ludzki organizm, jednak, potrzebne jest do tego słońce. By dostarczyć sobie właściwą ilość witaminy D, trzeba bowiem przebywać na świeżym powietrzu i eksponować ciało na słońce przez ok. 15-20 minut dziennie. W polskich szerokościach geograficznych ten proces jest znacznie utrudniony, a nawet zahamowany przez większość część roku. Specjaliści rekomendują, więc suplementację witaminy D.
Jest ona bowiem ważnym składnikiem, który ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego oraz utrzymanie prawidłowego poziomu wapnia we krwi, a także bierze udział w procesie podziału komórek. Lista zbawiennych właściwości witaminy D jest długa, a badania pokazują, że jej niedobór leży u podłoża różnych problemów zdrowotnych, a spektrum jej działanie może być znacznie szersze.
Produkty bogate w witaminę D?
Czy zatem możliwe jest uzupełnienie poziomu witaminy D wyłącznie przy pomocy diety. Może być to bardzo trudne, jednak warto, by produkty bogate w ten składnik znajdowały się na talerzu jak najczęściej. Najwięcej witaminy słońca mogą dostarczyć tłuste ryby morskie np. węgorz i łosoś.
Bogatym źródłem tego składnika są także śledzie i makrela. Osoby, które nie lubią ryb, powinny za to sięgać po jaja, ser żółty lub dojrzewający, mleko, jednak ostrożnie – ze względu na możliwość podwyższenia poziomu cholesterolu.
Naturalne źródła witaminy D a zapotrzebowanie organizmu
W praktyce spożywanie ryb morskich, sera czy mleka w bardzo dużych ilościach teoretycznie pokryłoby dobowe zapotrzebowanie organizmu na witaminę D, a na dłuższą metę wymagałoby zjadania ogromnych ilości poszczególnych produktów. Taka dieta byłaby monotonna, niezdrowa i nieekonomiczna.
Przykładowo, by dostarczyć sobie 1000 j.m. witaminy D dziennie, trzeba zjadać aż 660 g. makreli, 200 g. pieczonego łososia lub kilka kilogramów żółtego sera. Alternatywą może być wypicie 80 litrów mleka lub zjedzenie 20 jaj, jednak jest to praktycznie niemożliwe.
Warto przy tym pamiętać, że zalecana dobowa dawka witaminy D dla dorosłych wynosi 800-2000 j.m. na dobę, co oznacza, że w wielu przypadkach ograniczając się wyłącznie do diety, można nabawić się niedoborów tego składnika (więcej na ten temat można przeczytać tutaj: http://www.sloncewpigulce.pl/zrodla/gdzie-wystepuje-witamina-d-odpowiednia-dieta)
Dobowe zapotrzebowania na witaminę D i suplementacja
Zapotrzebowanie na witaminę D może różnić się w zależności od wieku, masy ciała, a także stanu zdrowia i aktywności. Nie warto więc narażać się na niedobory i najlepiej postawić na suplementację np. przy pomocy wygodnych kapsułek. Odpowiednią dawkę pomoże dobrać lekarz, a niekiedy potrzebne jest wykonane badań, które pozwalają na zbadanie poziomu witaminy słońca w organizmie.
Artykuł przygotowany przy merytorycznym wsparciu partnera serwisu