Podążanie za zgrabną figurą to nie tylko wynik presji społecznej, związanej z idealnym wyglądem, ale także dla wielu osób konieczność. Nadwaga, a tym bardziej otyłość, wiążą się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia. Osoby otyłe częściej chorują na cukrzycę, nowotwory jelita grubego, mają problemy z układem krążenia, stawami, kręgosłupem, szybciej się męczą. Problemem mogą być także zwykłe zakupy, ponieważ w sklepach tańsze i bardziej dostępne ubrania mają rozmiary 36-42. Zrzucenie kilku kilogramów może więc znacznie podnieść jakość życia, przywrócić chęć do kontaktów społecznych, poprawić samoocenę, a na pewno zmniejszy wiele dolegliwości zdrowotnych.
Na czym polega bezpieczna dieta?
Bezpieczna i skuteczna dieta odchudzająca istnieje, chociaż nie jest nią żadna, która eliminuje wiele składników, która ogranicza spożywanie kalorii do minimum albo przekonuje, że nie wolno jeść żadnego tłuszczu. Wszystkie składniki pożywienia są niezbędne dla organizmu człowieka, jednak ważny jest ich właściwy dobór oraz ograniczenie ilości spożywanych posiłków.
Efektywne odchudzanie polega na zmianie przyzwyczajeń żywieniowych, w tym wyeliminowaniu nadmiernej ilości cukru czy zbyt dużej ilości tłuszczu i wprowadzeniu sportu do codziennego życia. Jednak zrzucenie wagi to tylko połowa sukcesu, bo później nie można spocząć na laurach. Osoby, które mają skłonność do nadwagi, będą ją miały zawsze, dlatego dbanie o to, co pojawia się na talerzu to zadanie na dłuższy etap życia.
Czy da się szybko schudnąć?
Pojęcie “szybkie odchudzanie” może oznaczać wiele sposobów na zrzucenie diety. Wprowadzenia do życia głodówki poskutkuje bardzo szybką utratą kilogramów, np. 5 kg na tydzień, jednak efekt ani nie będzie długotrwały, ani bezpieczny dla zdrowia. Wszelkie diety niskokaloryczne i eliminujące ważne składniki pokarmowe przygotowane samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, odbijają się na samopoczuciu. Mogą zaburzyć metabolizm, skóra staje się wysuszona, włosy matowe, spada energia organizmu i funkcje życiowe mogą zostać zagrożone.
W prawidłowej diecie chodzi o to, aby dostarczać organizmowi wszelkich niezbędnych witamin i minerałów oraz składników odżywczych: białka, węglowodanów i tłuszczów we właściwych proporcjach. Takich, które pozwalają na szybką redukcję tkanki tłuszczowej, a nie mięśni, jednocześnie sprawiają, że czujemy się pełni energii i możemy cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Warto stosować dobrą dietę
Słowo “dieta” przede wszystkim kojarzy się z eliminacją pewnych potraw i składników dań z codziennego menu. Jednak najlepszą dietą jest przede wszystkim odpowiednie, zbilansowane odżywianie, które idealnie dostosowane jest do potrzeb organizmu.
Każda osoba ma swoją wagę, inną objętość mięśni, prowadzi inny tryb życia. Szybciej schudnie mężczyzna uprawiający sport 2-3 razy w tygodniu lub pracujący na budowie, niż kobieta po 50. roku życia, która 12 godzin dziennie spędza za biurkiem. Każdy musi więc mieć zbilansowane i dopasowane do swoich potrzeb posiłki, jeśli chce uniknąć efektu jojo. Jednak podjęcie starań prowadzących do zdrowego odżywiania jest ważne także dla zdrowia.
Mniejsza waga ciała mniej obciąża stawy kolanowe, biodrowe czy kości kręgosłupa. Dlatego dieta w znaczeniu zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej oznacza także dobre samopoczucie, mniej dolegliwości zdrowotnych oraz dłuższe życie na lepszym poziomie.
Niestety wiele osób z nadwagą, chociaż chce schudnąć, nie podchodzi do tego problemu poważnie. Chęć zrzucenia kilku kilogramów zaczyna się od przejrzenia stron w gazetach lub internecie i wybraniu szybkiej diety. Ograniczone menu czy ogólnie przyjęte zasady diety może i spowodują utratę kilogramów, ale mogą źle odbić się na zdrowiu.
Tymczasem wsparcie specjalisty, który zajmuje się tematyką żywienia i odchudzania, który wskaże czego nie jeść, żeby schudnąć, który ma indywidualne podejście do pacjenta i opracowuje, a nie podaje gotowy plan żywieniowy, jest niezbędne.
To dietetyk, osoba z wykształceniem i doświadczeniem, idealnie dobierze produkty żywieniowe, a dieta nadzorowana będzie bezpieczna dla zdrowia i przyniesie wymierne rezultaty.
Dieta Kalibra, czyli jak schudnąć szybko i bezpiecznie
W Internecie czy książkach leżących na półkach księgarni znajdziemy wiele porad dotyczących konkretnych diet. Niektóre niestety są wymyślone przez amatorów i promowane bez żadnych podstaw badawczych lub są krótką, sezonową modą. Dieta Kalibra to dieta normobiałkowa, która oparta jest na medycznych doświadczeniach prof. George’a L. Blackburna z Uniwersytetu Harvarda. Jej opracowanie ujrzało światło dzienne w 1971 roku, jako protokół dietetyczny VLCKD.
Dieta Kalibra jest niskokaloryczna, bo dostarcza zredukowaną ilość węglowodanów i tłuszczów, ale jednocześnie uwzględnia wszelkie zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. To nie szybka dieta, która obiecuje zrzucenie 10 kg w tydzień, ale terapia, która ma na celu obniżenie masy ciała na tyle szybkie, by odczuwać satysfakcję, ale także, by robić to w sposób zrównoważony i trwały. Dzięki stosowaniu diety w trzech fazach polegających na utracie wagi, fazie przejściowej i fazie podtrzymującej, odchudzanie jest bezpieczne i skuteczne. Przez wiele lat za sprawą protokołu VLCKD na całym świecie wybrały ją osoby, które chciały albo musiały szybko zrzucić nadmiar kilogramów, lub też były obciążone chorobami związanymi z otyłością.
Dieta zyskała uznanie nie tylko jej użytkowników, ale także środowisk medycznych. Między innymi w 1993 zatwierdziło ją amerykańskie ministerstwo zdrowia, a w 1997 roku szwedzki profesor uniwersytetu w Göteborgu w Szwecji podjął się badań nad dietą i publikował swoje wyniki w najbardziej znanym na świecie czasopiśmie medycznym „Lancet”. Dieta zalecana też była przez fińskie ministerstwo zdrowia w leczeniu otyłości.
Według Włoskiego Stowarzyszenia Dietetyki i Żywienia Klinicznego (ADI – Associazione Italiana di Dietetica e Nutrizione Clinica) dieta ketogeniczna zalecana jest w sytuacjach, kiedy występuje zagrożenie dla zdrowia pacjenta i musi on szybko stracić nadmierne kilogramy. Zalecenia diety Kalibra są też zgodne z wytycznymi Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority), który określił prawidłową liczbę kalorii w dietach very low calorie.
Zamiast więc szukać kolejnych “cudownych diet”, które promowane są przez gwiazdy lub dziennikarzy, warto zapoznać się z takim rodzajem odchudzania, zwłaszcza że nad całym procesem będzie czuwał specjalista, który robi wywiad żywieniowy i zdrowotny, a także zleca badania laboratoryjne, wykonuje analizę składu ciała, wyjaśnia zasady obowiązujące w diecie i dokładnie objaśnia, jak jeść, żeby schudnąć.
Co bardzo ważne dla wielu odchudzających się: dieta Kalibra nie wymaga spędzania godzin w kuchni. Opiera się bowiem o gotowe dania: zupy, dania obiadowe, desery, napoje, przekąski czy produkty piekarnicze, które mają skład idealnie dopasowany do wymagań diety. Są to jednocześnie dania smaczne, które bardzo dobrze zastępują nawet najbardziej lubiane, ale kaloryczne i szkodliwe posiłki. Nie trzeba więc martwić się o to, że w zwykłym osiedlowym sklepie nie znajdziemy polecanych w diecie owoców, warzyw czy dziwnych składników do wypiekania chleba.
Dietetyk czy lekarz podczas spotkań z pacjentem proponuje gotowe rozwiązania, które przywożone są przez kuriera pod wskazany adres. Na stronie https://dietakalibra.pl/ można wypełnić formularz, który ułatwi kontakt z dietetykiem lub lekarzem znajdującym się w pobliżu miejsca zamieszkania pacjenta.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu