Co zrobić by zniwelować gazy wydzielane przez nasz organizm?
Jak poradzić sobie z problemem gazów?

Gazy – wstydliwy problem, z którym można walczyć!

Gazy to naturalny sposób organizmu na pozbycie się nagromadzenia powietrza. Przydarzają się każdemu wielokrotnie w ciągu dnia. Są jednak takie sytuacje, kiedy jest ich zdecydowanie za dużo i wtedy należy udać się do lekarza. W tym artykule wyjaśnimy, jak powstają gazy, jaka jest ich poprawna ilość, a także powiemy, co zrobić, kiedy pojawiają się zbyt często.



Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Przyczyny pojawiania się gazów

Gazy mają bezpośredni związek z układem pokarmowym, dlatego ich ilość i rodzaj bezpośrednio zależy od spożywanych posiłków. Co ciekawe, w pełni zdrowa osoba wydala gazy nawet 25 razy na dobę i to właśnie tę ilość uznaje się za prawidłową. Ponadto na produkcję gazów mają wpływ również nasze przyzwyczajenia żywieniowe. Jeżeli często posiłki spożywamy w biegu lub pijemy w trakcie jedzenia – niemal na pewno w niedługim czasie pojawią się uporczywe gazy.

Na produkcję gazów mają wpływ przede wszystkim produkty powodujące wzdęcia. Zaliczyć do nich możemy rośliny strączkowe, napoje gazowane, słodycze pod każdą postacią, pokarmy tłuste i smażone, czy nawet piwo i owoce. Niektóre elementy trudno byłoby wyeliminować z codziennej diety, dlatego osobom o wysokich predyspozycjach do zwiększonego wydzielania gazów zazwyczaj lekarze zalecają rozwagę w żywieniu i ograniczenie wyżej wymienionych produktów.

Ponadto gazy mogą być efektem problemów związanych z układem pokarmowym. Do najbardziej prawdopodobnych należą zaburzenia trawienia i wchłaniania jelita cienkiego, czy upośledzenie drożności jelit. Co ważne, defekty te są chorobą samą w sobie, dlatego, aby pozbyć się gazów, należy je poprawie zdiagnozować, a następnie wyeliminować.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że nadmierne wydzielanie gazów może być efektem palenia papierosów, czy przyjmowania niektórych leków. Jeżeli zatem zauważasz u siebie zwiększoną aktywność jelit, porozmawiaj z lekarzem i poinformuj go o przyjmowanych preparatach i nałogach, ponieważ mogą one być kluczem do osiągnięcia sukcesu.

Profilaktyka przeciw gazom – domowe sposoby

Pierwszym i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem na gazy, jest ograniczenie produktów, które je powodują. Mamy tutaj na myśli głównie potrawy tłuste, czy smażone, piwo, czy inne używki. Ograniczenie ich może spowodować znaczną zmianę, a nawet uchronić przed koniecznością interwencji lekarskiej.

Ponadto należy zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe. Od tej pory każdy posiłek powinien być spożywany w spokoju i powoli, abyś mógł każdy kęs dokładnie przeżuć. Chcąc uniknąć nadmiernego wydzielania gazów, nie możesz zapomnieć również o kondycji fizycznej. Jak się okazuje regularne ćwiczenia fizyczne, czy praktykowanie walki ze stresem również ma wpływ na pracę jelit.

Wielu lekarzy i farmaceutów zaleca również stosowanie probiotyków. Podstawowym zadaniem medykamentów tego typu jest uregulowanie flory bakteryjnej zarówno żołądka, jak i jelit, dzięki czemu ryzyko powstawania gazów może zostać zmniejszone. Pamiętaj jednak, aby zalecone preparaty przyjmować zgodnie z zaleceniami.

Co robić, kiedy gazów jest zbyt dużo?

Jeżeli zauważasz u siebie zwiększone wydzielanie gazów, które dodatkowo gorzej pachną, niezwłocznie powinieneś udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty, który podejmie leczenie. Niezaprzeczalną podstawą w tym momencie jest wykonanie podstawowych badań diagnostycznych krwi, RTG jamy brzusznej, czy posiewu kału.

Może się jednak zdarzyć tak, że specjalista nie zdiagnozuje przyczyny problemu, dlatego w tej sytuacji najczęściej zaleca się stosowanie leków na wzdęcia dostępnych w aptece bez recepty.

Co na gazy? Leczenie problemu

Jak się okazuje, na gazy nie ma jednoznacznego leku, który byłby w stanie pomóc, dlatego terapia lecznicza w każdym przypadku jest inna. Podstawą zawsze jest zmiana diety, czy nawyków żywieniowych, ponieważ to one mają największy wpływ na nasze zdrowie. Jeżeli jednak wprowadzenie zmian nie przynosi zadowalających efektów, na gazy mogą pomóc leki niwelujące wzdęcia takie, jak Iberogast.

Ponadto pomocne mogą okazać się probiotyki i regularna aktywność fizyczna. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie dolegliwości najczęściej dotyczą układu pokarmowego, a także co na gazy może być skuteczne w Twoim przypadku – odwiedź stronę http://www.iberogast.pl/pl/twoje-dolegliwosci/.

Gazy to bardzo wstydliwy problem, z którym należy walczyć niezwłocznie po zauważeniu. Pierwsze kroki należy skierować zawsze do lekarza, ponieważ to specjalista ustali przyczynę, a także najlepszą metodę prowadzącą do wyeliminowania problemu.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

zioła i korzenie

Odkrywanie egzotycznych smaków dzięki różnorodnym mieszankom ziół i korzeni

Zanurz się w nieodkryte dotąd aromaty egzotycznych ziół i korzeni. Wprowadź do swojej kuchni niezwykle …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail