Jesienno-zimowa aura, która króluje od kilku tygodni, sprawia, że jesteśmy bardzo podatni na choroby. Wystarczy chwila nieuwagi, przewiana głowa, kontakt z osobą zarażoną, by już czuć znane łamanie w kościach i początki kataru. Przeziębienie nadciąga! Jak się skutecznie bronić przed jego skutkami?
Najważniejsza rzecz – profilaktyka
Warto pamiętać, że walka z przeziębieniem zaczyna się jeszcze przed wystąpieniem objawów. Silny i zdrowy organizm jest mniej podatny na infekcje. Warto więc dbać o formę i pamiętać o kilku prostych zasadach, również w okresie jesiennej pluchy i zwiększonego ryzyka zachorowania na choroby:
- Zadbaj o zdrowe i sycące śniadania – to najważniejszy posiłek dnia, organizm musi mieć energię by stawić czoła chorobowym zagrożeniom
- Staraj się jak najkrócej przebywać w miejscach, gdzie znajduje się dużo ludzi – łatwiej się zarazić drogą kropelkową.
- Nie rezygnuj ze spacerów na świeżym powietrzu – również, gdy pogoda nie dopisuje. To jeden z najlepszych, naturalnych leków na przeziębienie
- Regularnie uprawiaj sport – nie rezygnuj z klubu fitness czy siłowni na zimę
- Uzupełnij dietę o warzywa i owoce bogate w witaminę C, zwłaszcza takie jak: papryka zielona i czerwona, kalafior, kwii (zawierają więcej witaminy C niż cytryna).
- Zaczynaj dzień od szklanki wody z miodem i połówką wyciśniętej cytryny
- Staraj się unikać suchych pomieszczeń – wirusy łatwiej mogą Cię zaatakować, zadbaj o odpowiednią wilgotność w domu
- Unikaj przegrzewania domu – tworzysz idealne warunki do namnażania wirusów i bakterii, im cieplej, tym gorzej
- Reguluj temperaturę ciała – unikaj gwałtownych zmian (przechodzenia z zimnego w ciepłe i na odwrót). Ubieraj się odpowiednio do warunków atmosferycznych.
- Regularnie wietrz mieszkanie – nawet 3 razy dziennie
Objawy przeziębienia
Przeziębienie jest wirusową chorobą górnych dróg oddechowych. Zarazić się można najczęściej drogą kropelkową – czyli wirus jest nam przekazany przez inną osobę, przebywa drogę w powietrzu i musi się dostać do naszego nosa. Następnie przenika do krwiobiegu.
Do najczęstszych objawów przeziębienia należą: podwyższona temperatura, uciążliwy, wodnisty katar, ból gardła i głowy.
Konsekwencją przeziębienia jest odwodnienie i osłabienie organizmu: wydzielanie przez organizm płynów (pocenie oraz katar) powoduje, fakt iż musimy je błyskawicznie uzupełniać.
Przeziębienie czy grypa?
Przeziębienie ma wiele wspólnych objawów z grypą. Zaliczają się do nich: gorączka, katar, bóle gardła i mięśni.
Zatem jak rozróżnić zwykłe przeziębienie od grypy?
Głównym wyznacznikiem jest gwałtowność i przebieg choroby. W przeziębieniu objawy nasilają się stopniowo, gorączka nie jest wysoka, czujemy dyskomfort, mamy katar. Choć czujemy się zmęczeni i osowiali, jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować.
Jeżeli temperatura przekracza 38 stopni, czujesz „łamanie w kościach”, całkowicie nie masz apetytu, a organizm jest tak osłabiony, że nie masz siły wstawać z łóżka – prawdopodobnie dopadła cię grypa, więc żarty się skończyły.
W te pędy gnaj do lekarza, który przepisze odpowiednie leki!
Do objawów grypy należą również: dreszcze, bóle stawów i mięśni, bóle i zawroty głowy, bóle gałek ocznych, zaburzenia wzrokowe przy schylaniu się i wstawaniu, ból gardła, brak apetytu, utrata poczucia smaku i powonienia, kaszel suchy.
Grypy nie wolno bagatelizować – to bardzo groźna choroba, na którą na świecie rocznie umiera ponad 1 mln osób! Powikłania grypy mogą być bardzo groźne, wystarczy wskazać na zapalenie krtani, zapalenie oskrzeli, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych, czy ostrą niewydolność nerek.
Kiedy trzeba iść do lekarza?
Przeziębienie przebiega w sposób łagodny, jednak jeżeli jego objawy nie ustępują po 3-4 dniach, warto zasięgnąć opinii lekarskiej. Nieleczone przeziębienie może przerodzić się w grypę lub infekcję bakteryjną, mogącą wymagać leczenia antybiotykowego.
Infekcję bakteryjną rozpoznasz po: gorączka powyżej 38.5 C, problemy z oddychaniem, katar śluzowo-ropny, kaszel mokry z odkrztuszaniem zielonkawej plwociny.
Infekcja bakteryjna może być równie groźna jak grypa, powodować równie poważne powikłania. Dodatkowo długotrwałe leczenie antybiotykami obniża naturalną odporność organizmu oraz zaburza twoją flotę bakteryjna w jelitach. Dlatego nie wolno bagatelizować nawet najbardziej pospolitych objawów choroby i zacząć działać od razu, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy.
A co jeżeli po poprzednim leczeniu został w domu antybiotyk…?
Jeżeli przy poprzedniej chorobie lekarz przepisał ci antybiotyk, to… wyrzuć go do śmieci!
Po pierwsze – nie wolno brać leków na receptę, bez konsultacji z lekarzem. To niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Po drugie, na zwykłe przeziębienie taki antybiotyk po prostu… nie zadziała. Przeziębienie wywołują wirusy, zaś antybiotyk anihiluje bakterie.
Jak skutecznie wyleczyć przeziębienie ?
Najlepiej sięgnąć po leki przeciwzapalne oraz antyhistaminowe – pomogą zbić gorączkę oraz złagodzą objawy.
Doskonałą propozycją jest lek na przeziębienie Aspirin C Forte, działający przeciw podstawowym objawom: gorączce, bólom głowy, bólom mięśniowym, posiadający dodatkowo działanie przeciwzapalne. Więcej o jego działaniu przeczytasz TUTAJ.
Działanie leku warto wzmocnić domowymi sposobami.
Nie wolno zapomnieć o domowych sposobach: herbata z miodem i cytryną wzmocni cię, nawodni i nawilży obolałe gardło. Choć niewiele w niej witaminy C, pomoże ci złagodzić objawy choroby.
Nasze babcie od wieków sięgały po rosół, jako lek na chorobę. Jest pożywny, sycący, rozgrzewający, pomoże Cię postawić na nogi. To obowiązkowy punkt kulinarny, gdy zmagasz się z lekkim katarem i gorączką.
Oprócz pałaszowania rosołu, dobrze się też „wypocić”, czyli zakopać w grubej warstwie pościeli. niczym Eskimos w igloo. Dzięki intensywnemu poceniu, zmniejszysz temperaturę ciała.
Pamiętaj, by przepoconą pościel regularnie zmieniać.
Suche powietrze sprzyja przenoszeniu zarazków drogą kropelkową, do tego dodatkowo wysusza śluzówki nosa.
Dlatego zadbaj również o odpowiednią temperaturę w pokoju i odpowiednią wilgotność powietrza – możesz położyć mokry ręcznik na kaloryferze lub użyć specjalnych wkładów z wodą.
Nie oznacza to jednak, by w mieszkaniu było wilgotno jak w tropikalnej dżungli.
Największym sprzymierzeńcem bakterii i wirusów jest zatęchłe powietrze. Dlatego (nie tylko podczas choroby), dobrze jest pamiętać o regularnym wietrzeniu. Nawet kilka razy dziennie.
A co z czosnkiem i cebulą?
Niestety nie mamy tu dobrych wiadomości – nie ma badań potwierdzających skuteczność jednego i drugiego domowego medykamentu. Żadne badania nie udowodniły skuteczności czosnku w leczeniu infekcji. Ponadto czosnek zabija bakterie, natomiast przeziębienie jest chorobą wirusową. Nikomu też nie udało się potwierdzić skuteczność działania, tak znienawidzonego przez wiele osób, syropu z cebuli na cukrze.
Herbata rozgrzewająca – przepis na pyszny syrop na przeziębienie
Przy objawach przeziębienia możesz też przygotować domową herbatę rozgrzewającą, o właściwościach przeciwzapalnych.
Składniki – herbata na przeziębienie:
- Torebka czarnej herbaty.
- 1/2 łyżeczki imbiru – świeży (starty) będzie najlepszy
- 1/6 łyżeczki kurkumy
- szczypta startego kardamonu
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 2 łyżeczki miodu
- Ćwiartka cytryny
Herbatę zaparz, wyciśnij cytrynę (możesz dodać odrobinę startej skórki, pamiętaj o dokładnym umyciu), dodaj wszystkie przyprawy, zamieszaj. Popijaj co jakiś czas mieszając (przyprawy nie rozpuszczają się w wodzie). By urozmaicić smak,herbaty możesz czasem dodać domowy sok z malin lub żurawiny.
Podsumowując – skuteczna walka z przeziębieniem
Gdy dopada Cię przeziębienie, pamiętaj o:
- Sięgnij od razu po odpowiedni lek, taki jak Aspirin C Forte – sprawdź jak działa
- Staraj się wypocząć i nie przemęczać
- Popijaj domową herbatę rozgrzewającą
- „Wypoć” chorobę
- Przygotuj pożywny rosół
- Przyjmuj duże ilości płynów, by uniknąć odwodnienia
- Zadbaj o umiarkowaną temperaturę w pokoju i odpowiednie nawilżenie powietrza
- Regularnie wietrz mieszkanie
- Gdy objawy nie ustępują lub się nasilają – wybierz się na wizytę lekarską
A Ty jak sobie radzisz z przeziębieniem?
A Ty masz sprawdzone sposoby na przeziębienie? Jak sobie z nim radzisz? Napisz koniecznie w komentarzu!
Tworząc wpis korzystaliśmy z materiałów zamieszczonych na kanale YouTube Uwaga! Naukowy Bełkot.
Artykuł bardzo pomocny, zwłaszcza w tym okropnym okresie, kiedy co chwile ktoś kicha i chyba nie sposób się ustrzec się przed tymi infekcjami. Najlepiej byłoby z domu nie wychodzić. Czując łamanie w kościach i ból głowy zawsze sięgam po Aspiryn, jak dla mnie aspiryna to najlepsze lekarstwo nie tylko na przeziębienie i oczywiście domowe sposoby np. miodek
W moim przypadku idealnie sprawdzają się kropelki z witaminą D, które przepisał mi lekarz. Mam je łykać cały rok na okrągło. Mam niedoczynność tarczycy i to jest głównym powodem ale przy okazji pomagają w walce z chorobami. Od dwóch lat łykam i od dwóch lat nie byłam nawet przeziębiona!
Właśnie zmagam się z przeziębieniem i mam już dość. Serdeczne dzięki za artykuł – wiele cennych informacji. W mojej apteczce zawsze znajduje się coś przeciw gorączce oraz olejki do inhalacji – na katar nic lepszego nie ma. Ważne też, żeby dużo pić 🙂
Ja wierzę w witaminę C i aspirynę. takie combo już nie raz ratowało mnie w początkach przeziębienia i sprawdza się u mnie najlepiej. I bądźmy szczerzy – przeziębienia nie da się wyleczyć. Trzeba go jakoś przetrwać i jak najszybciej zwalczyć te najbardziej uciążliwe objawy.
profilaktyka jest najważniejsza, ja jeszcze biorę witaminę D3
oprócz tego jak już mnie złapie to stosuje napar z imbiru, suchary z czosnkiem
A ja odkryłam swego czasu, że dobrze sprawdza się u mnie na samym początku przeziębienia robienie inhalacji z olejkami eterycznymi, a do tego moczenie nóg w gorącej wodzie z solą. Już niejeden raz tak się ustrzegłam przed rozwojem choroby. Te działania wspomagam właśnie czosnkiem, ale bardziej wodą z miodem i cytryną.
Czosnku i cebuli nie znoszę, na szczęście w moim przypadku aspiryna działa od razu. Do tego witamina C, wapno i miód. Spróbuję jeszcze tej herbaty z imbirem i kurkumą, podobno te przyprawy mają niezwykłe właściwości.
Mam raczej dobrą odporność, ale i mnie czasami coś łapię. Robię sobie wtedy dzień wolny i staram się odpoczywać i wygrzewać. Jeśli nie muszę, to nie biorę leków. Nie można jednak udawać chojraka. Jeżeli już tak totalnie mnie rozkłada, idę do lekarza.
Dziękuję za tyle świetnych porad, właśnie jestem przeziębiona i szukam jakiś sposobów, by szybko się wyleczyć. Zrobiłam sobie polecaną tutaj rozgrzewającą herbatkę z imbirem. Kupiłam także tabletki Aspirin C Forte. A kochany mąż ugotował mi pyszny rosołek. Czuję się już nawet trochę lepiej.