Co musisz wiedzieć o zabiegu liposukcji?
To co warto wiedzieć o zabiegu odsysania tłuszczu.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o odsysaniu tłuszczu

Według wielu badań najpopularniejszym postanowieniem noworocznym jest to, które dotyczy zgubienia dodatkowych kilogramów i wymodelowania swojego ciała. Niestety czasami pomimo idealnie dopasowanych diet, intensywnych ćwiczeń na siłowni i ogromnej woli walki nie udaje się. Na szczęście z pomocą przychodzi medycyna estetyczna i zabieg liposukcji z wykorzystaniem lasera do lipolizy. Jeśli zastanawiasz się nad tym rozwiązaniem, dowiedz się, na czym polega ten zabieg i jakie są jego efekty. Oto wszystko, co powinnaś wiedzieć o odsysaniu tłuszczu.



Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Co to jest liposukcja?

Liposukcja z angielskiego liposuction jest zabiegiem chirurgicznym polegającym na usunięciu tłuszczu (odsysanie tłuszczu) z różnych miejsc ciała. Najczęściej wykonuje się go w obrębie brzucha, ud, pośladków, boczków, rzadziej szyi, pleców czy ramion. Przed zabiegiem lekarz wraz z pacjentem ustalają szczegóły, wszystko po to, by efekt po operacji był możliwie najlepszy.

Pamiętajmy, że istnieją przecież czynniki ograniczające ilość możliwej do odessania tkanki tłuszczowej z danego obszaru jednorazowo. Procedurę można wykonać w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – wszystko zależy od rodzaju zabiegu, na jaki się zdecydujemy.

Przy liposukcjach z wykorzystaniem lasera znieczuleń ogólnych na ogół nie wykonuje się.

Czy każdy może poddać się odsysaniu tłuszczu?

Nie każdy może poddać się zabiegowi odsysania tłuszczu. Po pierwsze pacjent musi mieć ukończone 18 lat i być zdrowy. Powinien odpowiednio się odżywiać i regularnie ćwiczyć.

Przeciwwskazaniem do wykonania liposukcji są choroby, takie jak cukrzyca, zakażenia, problemy naczyniowe, nadmierna otyłość oraz nierealne oczekiwania pacjenta.

Pewnym ograniczeniem jest także wiek, gdyż u starszych osób skóra nie jest zbyt elastyczna, więc może się gorzej dopasować po liposukcji do nowego kształtu ciała. Niewystarczająca sprężystość i elastyczność skóry oraz osłabienie włókien kolagenowych może prowadzić do mało estetycznego zwisania fałdów po zabiegu.

Wiele osób zastanawia się również, które obszary ciała można poprawić dzięki temu liposukcji. Ekspert – Krzysztof Łuksza z gabinetu Biogenica mówi: Jest wiele miejsc na ciele, gdzie może odkładać się nadmiar tkanki tłuszczowej, a więc i tych na których można wykonać liposukcję. Najczęściej jest to brzuch, piersi, biodra, zewnętrzna i wewnętrzna strona ud oraz boki tułowia. Odsysanie tłuszczu wykonuje się także na plecach, wewnętrznej stronie ud, pod kolanami, oraz na ramionach, w niektórych przypadkach również na podbródku i klatce piersiowej (ginekomastia).

Przygotowanie do zabiegu

Jak do każdej operacji tak i do liposukcji trzeba się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim niezbędne jest wykonanie szeregu podstawowych badań, należą do nich:

  • morfologia, OB
  • pełna koagulologia
  • kreatynina
  • jonogram
  • lipidogram: cholesterol całkowity, HDL,LDL, VLDL, trójglicerydy
  • cukier na czczo
  • TSH
  • ASPAT i ALAT
  • antygen HbsAg ora przeciwciała
  • przeciwciała HCV
  • HIV
  • grupa krwi
  • Ogólne badanie moczu
  • EKG (u pacjentów po 40 roku życia) – wraz z opisem

Na czternaście dni przed zabiegiem należy zacząć stosować odpowiednią dietę oraz nie przyjmować na przykład polopiryny i aspiryny, preparatów multiwitaminowych, witaminy E.

Zawsze należy skonsultować z lekarzem, które z przyjmowanych przez nas leków czy suplementów musimy odstawić.

W razie konieczności na kilka dni przed zabiegiem lekarz prowadzący może zlecić profilaktyczną farmakoterapię np. leczenie przeciwzakrzepowe. W tym okresie nie możemy złapać żadnej infekcji ani się przeziębić. O wszystkich chorobach, dolegliwościach oraz wątpliwościach trzeba poinformować lekarza.

Tydzień przed zabiegiem trzeba odstawić alkohol, ograniczyć palenie papierosów. Zaleca też się picie dużych ilości wody – przynajmniej 2,5 litra dziennie.

Zabieg – na co powinniśmy się przygotować?

Tuż przed zabiegiem odbywa się kolejna konsultacja lekarska, podczas której potwierdzane są miejsca ingerencji wykonującego zabieg, czyli to, co zostanie poprawione w wyniku zabiegu. Lekarz zaznaczy je na naszym ciele markerem. W celu zminimalizowania ryzyka zakażenia, obszar leczenia oraz jego okolice zostaną oczyszczone i zdezynfekowane. Po tych czynnościach pacjentowi zostaje podany środek znieczulający, a razie konieczności również uspokajający.



Czas trwania zabiegu uzależniony jest od wielu czynników – m.in. obszaru ciała, który jest mu poddawany. Podczas przeprowadzania lipolizy laserowej możliwe jest odczuwanie lekkiego dyskomfortu, ale jest to normalne w przypadkach gdy nie znieczulamy ogólnie. Zwykle efekt ostateczny rekompensuje nasze przykre doznania.

Powrót do zdrowia

Na ogół pacjent jest w stanie wrócić do pracy bardzo szybko – Powrót do codzienności przy oferowanym przez naszą klinikę zabiegu lipolizy laserowej z liposukcją jest wręcz natychmiastowy – wyjaśnia Krzysztof Łuksza (biogenica.pl). Po zabiegu wskazany jest odpoczynek, ale w żadnym razie nie ograniczamy naszej codziennej aktywności. Długotrwałe leżenie prowadzić może do powikłań. Ważne jest, aby ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza.

Przez 3-4 tygodnie po zabiegu konieczne jest noszenie ubranka uciskowego praktycznie przez całą dobę. Można je zdejmować tylko na czas podstawowych zabiegów higienicznych. Dopiero w czwartym tygodniu można zacząć ograniczać jego stosowanie.

Przez czternaście dni od zabiegu należy również powstrzymać się od bardzo intensywnej aktywności fizycznej. Przez okres tygodnia po lipolizie należy również unikać sauny oraz gorących kąpieli.

Po upływie tygodnia w celu uzupełnienia terapii zaleca się stosowanie masaży podciśnieniowych na przykład RDT w ilości 8- 12 sesji przez kolejne 4-8 tygodni.

Dla niecierpliwych i zabieganych

Zabieg lipolizy laserowej z liposukcją polecić można szczególnie pacjentom, którzy nie mogą sobie pozwolić na dłuższe wyłączenie z życia codziennego. Jej przewaga nad innymi metodami odsysania tłuszczu to brak konieczności stosowania znieczulenia ogólnego, szybki powrót pacjenta do aktywności oraz natychmiastowy powrót do domu.

Wiązka laserowa wykorzystywana w tej metodzie dodatkowo podgrzewa skórę od wewnątrz, co stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i polepsza się napięcie.

Zapobiega pojawieniu się efektu „kangurzego worka”. Po upłynnieniu tłuszczu łatwo go odessać. Metoda ta daje bardzo dobre efekty i gwarantuje szybki powrót do pełnej aktywności zawodowej, fizycznej i towarzyskiej sprzed zabiegu – dlatego jest wybierana przez coraz więcej kobiet.

Decyzję o liposukcji należy podejmować z rozwagą. Zabieg nie należy do tanich, gdyż ceny wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych (w zależności od jego rozległości i tego, gdzie zostanie wykonany). Z drugiej jednak strony jest to zabieg, dzięki któremu wiele osób pozbyło się kompleksów i osiągnęło wymarzoną figurę.

Najważniejsze jest zdrowie i warto poczynić dokładne rozeznanie tego, co dany gabinet ma w swojej ofercie – nie chodzi tu tylko o ceny i różnorodność usług, ale przede wszystkim o jakość – poziom wyszkolenia i doświadczenia personelu, zakres i formę opieki okołozabiegowej. Dobrze zrobiona liposukcja to nowa sylwetka bez wyrzeczeń.

Artykuł przygotowany przez partnera serwisu. 


Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Jak odmłodzic dlonie

Jak odmłodzić dłonie – sposoby na pomarszczoną skórę rąk

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego skóra Twoich dłoni starzeje się szybciej niż reszta ciała? Ekspozycja …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail