Mezoterapia jest zabiegiem dermatologicznym polegającym na dostarczeniu bezpośrednio do warstwy skóry właściwej odpowiednich substancji odżywczych i mikroelementów. Stosowany jest w celach profilaktycznych i zdrowotnych, przy czym nie jest to zabieg chirurgiczny.
Jak to działa?
Dostarczanie skórze substancji odżywczych i leczniczych bezpośrednio pod warstwę naskórka, ma dwa różne cele. Miejscowe podawanie preparatu sprawia, że działa on skuteczniej i głównie tylko na wskazane partie cery. Lek nie zostaje rozproszony w całym organizmie. Drugą zaletą takiej metody aplikowania substancji aktywnych jest brak kontaktu medykamentu z żołądkiem i wątrobą.
Bezpośrednie wstrzykiwanie zapewnia również zwiększoną aktywność samej skóry, przyspieszenie procesu jej regeneracji oraz samoistną produkcję niezbędnych mikroelementów. Podawanie koktajli witaminowych wpływa korzystnie na widoczność zmarszczek i blizn, hamuje proces starzenia się cery oraz pomaga w przypadku chorób dermatologicznych. Efekt jest widoczny prawie natychmiast.
Rodzaje mezoterapii
Istnieją dwie główne metody przeprowadzania zabiegu. Najpowszechniejsza jest mezoterapia igłowa, która polega na wstrzykiwaniu odpowiednich preparatów za pomocą strzykawek o bardzo cienkich igłach.
Wytwarza się prąd elektryczny o bardzo wysokiej częstotliwości, który chwilowo niszczy zewnętrzną warstwę nabłonka, przez co preparaty są lepiej przyswajalne i trafiają od razu w warstwę skóry właściwej dzięki otwarciu kanałów hydrofilowych. Czasem można spotkać również mezoterapie wykonywane za pomocą ultradźwięków lub jonizacji, jednak nie są one często stosowane, a i czasem bywają traktowane jako osobne zabiegi.
Jak wygląda zabieg?
Mezoterapia igłowa, ponieważ jest to zabieg inwazyjny, może być przeprowadzana jedynie przez lekarza w odpowiednich warunkach gabinetu zabiegowego. Na pół godziny przed rozpoczęciem wstrzykiwania, w skórę wmasowuje się krem znieczulający. Obecnie, coraz popularniejsze stają się specjalne pistolety do przeprowadzania mezoterapii, które prawie całkowicie wyparły już strzykawki z cienkimi igłami. Dzięki tej technologii, można bardzo precyzyjnie ustalić głębokość, na jaką należy wstrzyknąć środek oraz jego dawkę. Ryzyko błędu jest praktycznie minimalne.
Na zakończenie, lekarz rozmasowuje skórę, by preparat został dobrze rozprowadzony i całkowicie wchłonięty. W większości przypadków, zabieg należy powtarzać kilkukrotnie, a ich dokładna ilość zależy od rodzaju i skali dręczącego nas problemu. Z reguły jednak wystarcza kilka, maksymalnie kilkanaście procedur.
Najczęściej jest stosowana w medycynie estetycznej, jako sposób na złagodzenie efektów starzenia się skóry, zmarszczek czy blizn po trądziku. Warto pamiętać, że choć zabieg jest uważany za bezpieczny i skuteczny, to przed ostateczną decyzją, należy skonsultować się z dermatologiem, który oceni kondycję zdrowotną cery i sprawdzi, czy nie ma przeciwwskazań do mezoterapii.
Ten artykuły oraz informacje w nim zawarte mają charakter jedynie poglądowy i informacyjny, nie mogą stawić jakichkolwiek porad medycznych. W celu zdiagnozowania własnego stanu skóry oraz dobrania najlepszej terapii, skontaktuj się z dermatologiem http://drkozicka.pl/.