Początki niemal zawsze bywają trudne; nie inaczej jest w stosowaniu wszelkiego rodzaju diet. To jednak słaba wymówka dla osób marzących o lepszej sylwetce!
Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad możliwością udania się do dietetyka? A może masz problem z nadwagą, ale nie wiedziałeś co z tym zrobić? Z pewnością lektura wywiadu z Adrianną Łojek rozwieje wiele wątpliwości rodzących się w Twojej głowie!
Stopnadwadze.pl Dlaczego warto się wybrać do poradni żywieniowej? Słowo „Dietetyk” może się kojarzyć ze sportowcami, trenerami czyli osobami, które zawodowo związały się ze zdrowym trybem życia…
Adrianna Łojek: – Do poradni żywieniowej warto się wybrać przede wszystkim po to, aby dowiedzieć się gdzie popełniane są błędy dietetyczne. Bywa tak, że nawet osoby, które dbają o swoje zdrowie mimo wszystko pewne błędy popełniają. W dzisiejszym natłoku informacji ciężko samemu wyłuskać rzetelne zalecenia dietetyczne.
Kto przede wszystkim powinien rozważyć wizytę w poradni dietetycznej?
– Przede wszystkim osoby mające problem z nadwagą lub otyłością. Konsekwencji zdrowotnych otyłości jest cała lista, począwszy od nadciśnienia, cukrzycy, chorób układu krążenia, przez choroby stawów, nowotwory, na zaburzeniach psychicznych skończywszy.
Nadwaga i otyłość to często przeciwwskazania do zabiegów, mogą utrudniać zajście w ciążę, wydłużać proces leczenia. Należy pamiętać, że prawidłowe żywienie nie służy tylko pięknej sylwetce, ale przede wszystkim naszemu zdrowiu.
Na jakie błędy żywieniowe trzeba najczęściej uważać?
– Odpowiedź jest oczywista – na podjadanie. Zarówno słodyczy jak i słonych przekąsek. Ze względu na to, że cukier znajduje się już praktycznie wszędzie trzeba go wyeliminować z diety.
Cukier jest skoncentrowanym źródłem energii, w bardzo małej ilości dostarcza dużych ilości węglowodanów prostych, których najczęściej nie jesteśmy w stanie wydatkować w ciągu dnia i są one magazynowane w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej.
Zbyt duże spożycie cukru może prowadzić do insulinooporności i w konsekwencji do cukrzycy, która w dzisiejszych czasach jest plagą. Z kolei słone przekąski są źródłem sodu, który również spożywamy w nadmiarze, a następstwem tego jest nadciśnienie tętnicze, bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
Z czym pacjenci zwykle mają największy problem? Co może stanowić dla nich największe wyzwanie?
– Największy problem to brak regularnego rozłożenia posiłków w ciągu dnia. Niestety większość z nas jest tak zapracowana, że odżywianie schodzi na drugi plan i często słyszę, że pierwszy posiłek to obiad popołudniu. Z powodu głodzenia się przez połowę dnia, mamy problem z uczuciem sytości i zjadamy bardzo duże ilości jedzenia popołudniu lub wieczorem, poprawiając czekoladą, bo organizm się tego domaga.
Pierwsze dni pracy z jadłospisem mogą wydawać się dla niektórych męczące, ale to tylko kwestia przyzwyczajenia. Przygotowanie kanapek do pracy nie zajmuje przecież całego wieczora czy poranka.
Jak wygląda „sesja” w poradni? Czy trzeba mieć jakieś specjalne programy zainstalowane na komputerze?
– Dla usprawnienia pracy w gabinecie odpowiednio rozbudowane oprogramowanie jest niezbędne. Szczególnie podczas pierwszego spotkania zbieram mnóstwo informacji o pacjencie.
Konieczne są podstawowe dane kontaktowe, wyniki pomiarów, szczegółowy wywiad na temat stylu życia i odżywiania się na co dzień, wywiad medyczny na temat chorób, dolegliwości, przyjmowanych leków. Aby przygotowany program żywieniowy był jak najlepiej dostosowany potrzebuję informacji o możliwym rozkładzie posiłków, o preferencjach smakowych oraz o produktach powodujących dolegliwości.
Jak często odbywają się spotkania? Czy trzeba je powtarzać regularnie?
– Spotkania odbywają się regularnie. Począwszy od pierwszej wizyty, która trwa od 40 do 60 minut – tyle zajmuje wykonanie pomiarów i zebranie wywiadu.
Po takim spotkaniu przygotowuję na podstawie wszystkich informacji program żywieniowy, a na odbiór trzeba poczekać kilka dni, ponieważ moim zadaniem jest szczegółowa analiza dotychczasowego sposobu żywienia, przygotowanie wszystkich zaleceń mających na celu wyeliminowanie błędów żywieniowych i oczywiście stworzenie jadłospisu na okres 4 tygodni wraz z kompletem zadań terapeutycznych.
Po odbiorze gotowego programu żywieniowego ustalamy termin wizyty kontrolnej. Najlepiej aby pierwsza wizyta kontrolna odbyła się po pełnym tygodniu obowiązywania jadłospisu, tutaj efekty może nie są jeszcze tak istotne jak rozmowa na temat stosowania diety.
Na tym spotkaniu dowiaduję się czy nie ma problemów z przygotowywaniem posiłków, czy nie występują jakieś dolegliwości i jak dieta wpływa na samopoczucie. Kolejna wizyta kontrolna odbywa się pod koniec pierwszego miesiąca współpracy.
Wtedy ponawiam pomiary i omawiam kolejny miesiąc diety w zależności od efektów i preferencji danej osoby. Trzeba pamiętać, że taka współpraca potrwa najpewniej dłużej niż miesiąc, ponieważ zależy nam na trwałym efekcie diety i wyrobieniu odpowiednich nawyków żywieniowych.
Jak się umówić na wizytę?
– Oczywiście najlepiej telefonicznie, ale można to zrobić również za pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej lub mailowo. Istnieje także możliwość skorzystania z poradni internetowej na stronie lojek.dobrydietetyk.pl, gdzie należy wypełnić szczegółową ankietę.
Ważne aby wyczerpująco odpowiadać na pytania, tak bym mogła jak najlepiej dostosować jadłospis. To dobre rozwiązanie dla osób którym nie po drodze do przychodni, lub osób mieszkających za granicą. Z takim pacjentem kontakt utrzymywany jest mailowo lub telefonicznie.
Czy przed spotkaniem w poradni, trzeba specjalnie się przygotować? Zebrać dane, zmierzyć się?
– Pomiary dokonywane są na miejscu. Wykorzystywany jest analizator składu ciała, który metodą przewodnictwa elektrycznego bada opór tkanek i ocenia między innymi zawartość tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody w organizmie.
Takie badanie powinno być przeprowadzone w odpowiednich warunkach, to znaczy: badanie wykonywane jest na boso, należy przystąpić do badania z opróżnionym pęcherzem, minimum 3 godziny po jedzeniu oraz 3 godziny po wysiłku. Przeciwwskazaniami do wykonania analizy składu ciała są ciąża i wszczepiony rozrusznik serca.
Przed wizytą można skorzystać z ankiety dostępnej na tej stronie internetowej, aby dowiedzieć się jakie badania laboratoryjne warto byłoby wykonać przed wizytą w poradni.
Dodatkowo przyda się lista aktualnie przyjmowanych leków. Warto też spisać na kartce swój przykładowy jadłospis, oczywiście nie idealny! To przyspieszy przebieg wizyty.
Co otrzymamy od dietetyka? Dietę? Przepisy?
– Po kilku dniach umawiany jest odbiór programu. Cały program składa się z kilku części, mianowicie: oceny masy i składu ciała, szczegółowego raportu dotychczasowego żywienia wraz z zaleceniami modyfikującymi popełniane błędy, indywidualny plan żywienia na 4 tygodnie, listę zakupów, książkę zamienników produktów, dobrane zadania terapeutyczne. Indywidualny plan żywienia to jadłospis na 4 tygodnie, rozpisany dzień po dniu, posiłek po posiłku.
Posiłki mają rozpisane produkty z gramaturą i miarami domowymi, oraz oczywiście przepisy. Staram się, aby pierwszy wydany jadłospis był prosty w wykonaniu. Samo rozpoczęcie „diety” jest dla wielu osób szokiem, więc potrawy nie mogą być trudne w wykonaniu.
A jak to co otrzymamy wpłynie na nasze zdrowie?
– Dieta jest wysokoodżywcza i urozmaicona, tak aby uzupełnić wszystkie braki w składnikach odżywczych w organizmie. Pierwsze sygnały od pacjentów to lepsze samopoczucie, uczucie lekkości mimo dużej ilości jedzenia, brak dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, większe pokłady energii.
Likwidując nadwagę lub otyłość odciążamy swój organizm, minimalizujemy ryzyko chorób, poprawiamy również swoje samopoczucie psychiczne. W gabinecie jest również duża grupa osób, która nie chce schudnąć tylko poprawić jakość swojego życia. To osoby z różnymi jednostkami chorobowymi, najczęściej przewodu pokarmowego, gdzie odpowiednio dobrane żywienie może zlikwidować objawy.
Czy jednorazowa wizyta wystarczy, czy trzeba się umawiać regularnie?
– Jednorazowa wizyta nie wystarcza. Mogłaby jeśli miałabym czarodziejską różdżkę, ale takiej niestety nie mam. Proces trwałego chudnięcia trwa dłużej niż diety-cud. Wszystko zależy od stopnia nadwagi. Szczególnie cierpliwe muszą być osoby ze schorzeniami tarczycy, które są obecnie bardzo powszechne.
Dieta redukcyjna to wzloty i upadki, nie tylko silnej woli, ale także organizmu, który nie zawsze chce współpracować. Zdarzają się przestoje w chudnięciu, które trzeba po prostu przetrwać, aby uzyskać kolejne efekty i tu wizyty kontrolne są nieocenione, ponieważ część osób na tym etapie przestaje wierzyć w sukces.
Pewnie najważniejsze pytanie , które interesuje największe grono naszych czytelniczek – kiedy będą widoczne pierwsze efekty?
– Pierwsze efekty widoczne są już po pierwszym tygodniu stosowania jadłospisu, natomiast ogólny obraz zmian w składzie ciała mamy po pierwszym miesiącu, kiedy cały proces się ustabilizuje.
A poza samym zrzuceniem wagi? Czego można się jeszcze spodziewać? Jaki efektów? Lepsze samopoczucie, chęć do życia?
– Poza zmianami w masie ciała, można zauważyć ogólną poprawę samopoczucia. Ze względu na to, że dieta jest wysokoodżywcza znikają objawy takie jak drżenia mięśni, osłabienie, problemy z koncentracją.
Po dłuższym stosowaniu diety zauważalna jest poprawa wyników takich jak poziom glukozy we krwi, cholesterolu, triglicerydów. Znikają dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, czyli zgaga, ból żołądka, zaparcia, biegunki. Im lepiej stosowany jest jadłospis, tym pozytywnych zmian jest więcej.
A co z dietami znalezionymi w Internecie? Zwłaszcza tymi monoskładnikowymi, jak dieta Ducana?
– To diety niedoborowe. Trzeba pamiętać, że na diecie redukcyjnej obniżamy kaloryczność diety, ale zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne musi zostać pokryte. Dlatego tak ważne jest aby dieta była urozmaicona, składała się z różnych produktów codziennie.
Największą wadą takich internetowych diet jest to, że są to diety niskokaloryczne, które nie pokrywają kosztów energetycznych podstawowej przemiany materii, czyli tego co organizm potrzebuje na prawidłowy przebieg procesów życiowych. Powrót do normalnego żywienia powoduje automatycznie efekt jojo.
I na koniec: o jakich najważniejszych zasadach zdrowego odżywiania musimy pamiętać?
– Przede wszystkim regularność i umiar w jedzeniu. Nasze codziennie odżywianie powinno opierać się na 4-5 urozmaiconych posiłkach, to już pierwszy krok do sukcesu, bo jedząc regularnie nie będziemy mieli ochoty podjadać. Niezwykle ważne jest również unikanie produktów wysokoprzetworzonych, gdzie producenci żywności mają ogromne pole do popisu jeśli chodzi o proces produkcji.
Nawet sok 100% z kartonu należy traktować jako produkt wysokoprzetworzony. Dlatego kupujmy surowe produkty i starajmy się przygotowywać wszystko na własną rękę. Omijajmy procesy przetwarzania żywności przez producentów. I jedzcie kaszę! To jedne z wartościowszych produktów dostępnych na rynku, a nadal przez wielu pomijane 🙂