Podstawowy przepis na naleśniki zna chyba każdy, ale czasami warto poeksperymentować i usmażyć naleśniki zdrowsze, pożywniejsze, dla osób na diecie niskotłuszczowej lub diabetyków. W chwilach słabości można się skusić na czekoladowe naleśniki dla prawdziwych łasuchów.
Zobaczcie, jakie pyszności można wyczarować ze zwykłych naleśników.
Naleśniki z błonnikiem
Składniki:
- 1 szklanka mąki pełnoziarnistej
- 1/4 szklanki mąki pszennej
- 1/3 szklanki kaszy manny (nieugotowanej)
- 1/3 szklanki cukru
- 1 łyżeczka sody
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 1 1/2 szklanki mleka sojowego/ryżowego
- 1/4 szklanki soku jabłkowego
- 1duże jajko
- olej do smażenia (najlepiej w spreju)
- 1/2 szklanki rodzynek
- 1/2 szklanki grubo pokrojonych orzechów włoskich
- 1/4 szklanki syropu klonowego
Przygotowanie:
Odmierz właściwą ilość mąki, dodaj kaszę mannę, cukier, sodę i proszek do pieczenia, wymieszaj trzepaczką w dużej misce. W osobnym naczyniu połącz mleko, sok jabłkowy i jajko, dobrze wymieszaj aż do uzyskania jednorodnej masy. Następnie płynną mieszankę wlej do mąki i reszty składników, starannie wymieszaj i odstaw na 5 minut.
Rozgrzej patelnię teflonową na średnim ogniu, jeżeli jest taka potrzeba spryskaj ją trochę olejem ryżowym lub innym tłuszczem. Wylej na patelnię ok. ¼ szklanki ciasta naleśnikowego, posyp je 2 łyżkami rodzynek i orzechów. Smaż przez ok. 1 minutę lub do momentu pojawienia się bąbelków w cieście i przypieczonych brzegów ciasta. Ostrożnie obróć naleśnik i smaż z drugiej strony. Tak samo postępuj z kolejnymi naleśnikami. Gotowe podawaj z syropem klonowym.
Z podanych składników powinno wyjść ok. 12 bardzo pożywnych i bogatych w błonnik naleśników, którymi naje się każdy, nawet najbardziej wygłodniały sportowiec.
Marchewkowe naleśniki
Składniki:
- 1 1/4 szklanki mąki pszennej
- 1/4 szklanki posiekanych orzechów włoskich (mogą być przypieczone)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 łyżeczka cynamonu
- 1/4 łyżeczki soli
- 1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej
- szczypta drobno zmielonych goździków
- szczypta imbiru
- ¼ szklanki brązowego cukru
- 3/4 szklanki maślanki (o niskiej zawartości tłuszczu)
- 1 łyżka oleju Canola (lub oliwy z oliwek)
- 1 1/2 łyżeczki cukru waniliowego (lub laska wanilii)
- 2 duże jajka
- 2 szklanki drobno potartej marchewki
- olej do smażenia
- 3 łyżki miękkiego masła
- 2 łyżki miodu
Przygotowanie:
Mąkę oraz 7 kolejnych suchych składników (łącznie z imbirem) połącz w dużym naczyniu. W osobnej misce połącz cukier, maślankę, olej, cukier waniliowy i jajka, całość dodaj do mąki. Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki, a na końcu dodaj potartą marchewkę.
Rozgrzej patelnię teflonową na średnim ogniu, jeżeli jest taka potrzeba spryskaj ją trochę olejem ryżowym lub innym tłuszczem. Wylej na patelnię ok. ¼ szklanki ciasta naleśnikowego i smaż przez ok. 2 minuty lub do momentu pojawienia się bąbelków w cieście i przypieczonych brzegów ciasta. Ostrożnie obróć naleśnik i smaż z drugiej strony. Tak samo postępuj z kolejnymi naleśnikami. Gotowe podawaj z masłem i miodem.
Z podanych składników powinno wyjść ok. 12 bardzo smacznych i aromatycznych naleśników, które świetnie nadają się na pyszne, energetyczne śniadanie, przekąskę, słodki deser lub obiad, który możemy zabrać do pracy.
Jagodowe naleśniki
Składniki:
- 1 szklanka ciasta naleśnikowego (najlepiej z mąki pełnoziarnistej)
- 1 łyżka oleju Canola lub oliwy z oliwek
- 1/2 szklanki mleka sojowego
- 1/2 szklanki świeżych jagód
- syrop klonowy
- cukier puder (opcjonalnie)
Przygotowanie:
Do ciasta naleśnikowego dodaj olej, mleko i jagody. Na rozgrzaną patelnię nakładaj ok. ¼ szklanki ciasta, smaż przez ok. 2-3 minuty lub do momentu pojawienia się bąbelków w cieście i przypieczonych brzegów ciasta. Ostrożnie obróć naleśnik i smaż z drugiej strony. Tak samo postępuj z kolejnymi naleśnikami.
Po usmażeniu układaj naleśnik jeden na drugim i przykryj ściereczką, żeby zachowały ciepło. Podawaj posypane cukrem pudrem lub polane syropem klonowym. Z podanych składników powinno wyjść ok. 6 smacznych naleśników, które są niskotłuszczowe i mogą je spożywać osoby, które muszą uważać na poziom cholesterolu we krwi.
Kliknij i zobacz drugą część przepisów na naleśniki>>>
Naleśniki z masłem orzechowym
Składniki:
- 1 1/2 szklanki mąki pszennej
- 6 łyżek cukru
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/4 łyżeczki soli
- 1 1/4 szklanki mleka (bez tłuszczu)
- 1/4 szklanki masła orzechowego
- 1 łyżka oleju orzechowego lub oliwy z oliwek
- 1/2 łyżeczki cukru waniliowego
- 2 duże jajka
Przygotowanie:
Do miski dodaj kolejno mąkę, cukier, proszek do pieczenia i sól. Osobno połącz ze sobą mleko i pozostałe składniki, dobrze wymieszaj i dodaj do mąki. Całość mieszaj tak długo, aż ciasto będzie idelanie gładkie, bez grudek.
Na rozgrzaną patelnię nakładaj ok. ¼ szklanki ciasta, smaż przez ok. 2-3 minuty lub do momentu pojawienia się bąbelków w cieście i przypieczonych brzegów ciasta. Ostrożnie obróć naleśnik i smaż z drugiej strony. Tak samo postępuj z kolejnymi naleśnikami.
Z podanych składników powinno wyjść ok. 10 smacznych naleśników, można je podawać z syropem malinowym. Dzięki zawartości masła orzechowego naleśniki są bogate w białko i zawierają zdrowe dla naszego organizmu tłuszcze.
Naleśniki z musem jabłkowym
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 łyżeczka sody
- Szczypta soli
- 2 łyżki uprażonych kiełków pszenicznych
- 1 szklanka maślanki bez tłuszczu
- 1/4 szklanki musu jabłkowego (bez cukru)
- 2 łyżeczki oliwy z oliwek
- 1 duże jajko
- Olej do smażenia
Przygotowanie:
Do mąki dodaj sodę, sól i kiełki. Osobno połącz maślankę, mus jabłkowy i oliwę. Następnie wymieszaj wszystko razem, aby uzyskać płynne ciasto naleśnikowe.
Na rozgrzaną patelnię nakładaj ok. ¼ szklanki ciasta (dla patelni ok.13cm średnicy), smaż przez ok. 2-3 minuty lub do momentu pojawienia się bąbelków w cieście i przypieczonych brzegów ciasta. Ostrożnie obróć naleśnik i smaż z drugiej strony. Tak samo postępuj z kolejnymi naleśnikami.
Naleśniki będą odpowiednie dla osób dbających o linię oraz cukrzyków, można je również przygotować z mąki pełnoziarnistej. Z podanych składników otrzymamy ok. 10 nalesników, najlepiej podawać je ze świeżymi owocami (źródło błonnika) lub syropem klonowym (bez cukru).
Naleśniki twarożkowo-cytrynowe
Składniki:
- 1 1/2 szklanki mąki pszennej
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżeczka sody
- szczypta soli
- 1 1/2 szklanki maślanki
- 2 jajka (oddzielić białka od żółtek)
- 1 łyżka potartej skórki cytrynowej
- 1/3 szklanki twarogu półtłustego
- Oliwa z oliwek
Przygotowanie:
W dużej misce wymieszaj mąkę, cukier, sodę i sól. Osobno połącz maślankę, żółtka oraz skórkę cytrynową i wlej całość do mąki. Następnie dodaj twarożek, dokładnie mieszając wszystkie składniki. Osobno ubij mikserem białka i delikatnie wmieszaj je do ciasta naleśnikowego.
Na rozgrzaną patelnię nakładaj ok. 1/2 szklanki ciasta, smaż przez ok. 2 minuty lub do momentu pojawienia się bąbelków w cieście i przypieczonych brzegów ciasta. Ostrożnie obróć naleśnik i smaż z drugiej strony. Tak samo postępuj z kolejnymi naleśnikami.
Z podanych składników otrzymamy ok. 8 naleśników, najlepiej będą smakować podane ze świeżymi truskawkami i bananami. Idealne na początek trudnego dnia, dzięki orzeźwiającemu aromatowi cytryny. Sprawdzą się również po treningu, gdy będziemy chcieli dostarczyć sobie białka.
Naleśniki owsiano-jagodowe
Składniki:
- 1 1/2 szklanki płatków owsianych
- 1 szklanka maślanki (o niskiej zawartości tłuszczu)
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/2 szklanki mąki żytniej
- 1/4 szklanki cukru
- 1 łyżeczka sody
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- 2 duże jajka
- 2 białka
- 1 1/2 szklanki mleka (0,5%)
- tłuszcz do smażenia
- 2 szklanki jagód (świeże lub mrożone)
- 1/4 szklanki cukru
- 1 łyżka soku z cytryny (świeżo wyciśniętego)
- 1/4 łyżeczki cynamonu
Przygotowanie:
Płatki owsiane namocz w maślance na 15 minut. Połącz mąkę pszenną, żytnią, cukier, sodę, proszek do pieczenia, sól i pół łyżeczki cynamonu. Jajka ubij razem z 2 białkami, a następnie dodaj mleko i całość wlej do mieszanki mąki. Dobrzej wymieszaj.
Na rozgrzaną patelnię nakładaj ok. 1/2 szklanki ciasta, smaż przez ok. 2 minuty lub do momentu pojawienia się bąbelków w cieście i przypieczonych brzegów ciasta. Ostrożnie obróć naleśnik i smaż z drugiej strony. Tak samo postępuj z kolejnymi naleśnikami.
W międzyczasie przygotuj sos jagodowy, z którym podasz naleśniki. W rondelku umieść jagody, cukier i sok z cytryny, gotuj przez kilka minut na średnim ogniu, pod koniec dodaj cynamon.
Z podanych składników otrzymamy ok. 12 bardzo zdrowych naleśników bogatych w błonnik i antyoksydanty. Witamina C obecna w jagodach wspomaga również przyswajanie żelaza z płatków owsianych (żelazo ze źródeł roślinnych jest dużo gorzej przyswajalne, dlatego warto takie pokarmy wzbogacać o witaminę C).
Czekoladowe naleśniki
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1/4 szklanki kakao
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/4 łyżeczki sody
- szczypta soli
- 1 szklanka maślanki (o niskiej zawartości tłuszczu)
- 1 łyżka oliwy z oliwek
- 1 duże jajko
- 1/3 szklanki potartej czekolady deserowej (lub drobno pokruszonej)
- tłuszcz do smażenia
- 9 łyżek bitej śmietany (bez tłuszczu)
- 9 łyżek świeżych malin
Przygotowanie:
Połącz mąkę, kakao, cukier, proszek do pieczenia, sodę i sól. Osobno zmieszaj maślankę, olej, jajko i dodaj do mąki, całość dokładnie wymieszaj i dopiero wtedy dodaj kawałki czekolady.
Na rozgrzaną patelnię (średniej wielkości) nakładaj ok. 1/4 szklanki ciasta, smaż przez ok. 2 minuty lub do momentu pojawienia się bąbelków w cieście i przypieczonych brzegów ciasta. Ostrożnie obróć naleśnik i smaż z drugiej strony. Tak samo postępuj z kolejnymi naleśnikami. Pamiętaj, że patelnia nie może być zbyt mocno rozgrzana, bo czekolada się przypali.
Z podanych składników otrzymamy ok. 9 naleśników, którymi nie pogardzi nawet największy łasuch. Podawać przekrojone na pół, polane roztopiona czekoladą, z łyżką bitej śmietany i świeżymi malinami. Prawdziwa czekoladowa uczta!