Mięta jest bardzo popularną i łatwą w uprawie rośliną, która może mieć zbawienny wpływ na Twój organizm. Liście mięty zielonej zawierają: białka i węglowodany. Oprócz tego roślina jest bogata w następujące minerały: wapno, fosfor, żelazo, magnez.
Mięta zielona (czy też mięta pieprzowa – najpopularniejsza odmiana) to również bogate źródło witaminy A oraz witaminy B3. Jeżeli chodzi o moc i skuteczność działania zioła, to nie ma różnicy pomiędzy miętą suszoną, a świeżą.
Jak mięta może Ci pomóc w diecie?
Mięta ma wpływ przede wszystkim na procesy trawienne Twojego organizmu, co jest bardzo istotne jeżeli chcesz dbać o odpowiednią sylwetkę. Liście zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, pobudzają wytwarzanie żółci, usprawniają pracę jelit. Stosowane są jako środek wiatropędny, przy zaburzeniach trawienia, w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych.
Mają także właściwości przeciwbakteryjne i nieznacznie uspokajające. Kiedy cierpisz na dolegliwości żołądkowe, mięta powinna być pierwszą rzeczą, o której pomyślisz: napar zmniejszy bóle i pomoże Twojemu organizmowi uporać się z problemami jelit.
Mięta jako stały składnik Twojego menu
Najpopularniejsza oczywiście jest herbatka miętowa, którą można serwować zarówno na zimno, jak i na gorąco. W zimie to idealna herbata rozgrzewająca, natomiast w okresie letnim trudno znaleźć napój, który tak dobrze ugasi Twoje pragnienie. Napar z mięty to przede wszystkim przyjemny i orzeźwiający smak pozostawiający uczucie świeżości w ustach: to napój, który jednocześnie orzeźwia i przeciwdziała senności.
Mało osób jednak wie, że można dodać świeże lub suszone liście mięty do sałatek, ryby, farszu mięsnego czy twarogu: potrawa zyska niezwykle ciekawy aromat i smak. Liście doskonale komponują się z większością dań: w okresie wiosenno-letnim mięta to idealny składnik lekkich sałatek.
Warto również pamiętać o starym domowym sposobie, jakim jest wrzucenie kilku listków mięty do gotującego się mleka – zapobiegnie to jego zwarzeniu.
Miętę można również spożywać na „surowo”: najlepszą metodą jest żucie liści: co pomaga oczyścić jamę ustną i sprawia, że nasz oddech staje się świeższy i przyjemniejszy. Liści nie trzeba wypluwać, możesz je normalnie połknąć. Pamiętaj by opłukać liście przed spożyciem!
Pamiętaj, że najlepsze efekty (głównie jeżeli chodzi o regulację pracy jelit i procesów trawiennych) uzyskasz, gdy miętę będziesz zażywać regularnie
Miętę możesz łatwo hodować w domu!
Mięta jest rośliną całoroczną, wiecznie zieloną, nie posiada wysokich wymagań glebowych (wystarczy zwykła ziemia ogrodowa, do kupienia w każdym supermarkecie). Właściwie przez cały rok możemy ją uprawiać w doniczce w domu.
Mięta zielona może być rozmnażana z nasion. Nasiona sadzić wiosną. Wzrost młodych roślinek następuje dosyć szybko. Kiedy roślinki są wystarczająco duże, tak że możemy je trzymać w ręku, wystarcz przesadzić je do oddzielnych doniczek. Miętę można hodować zarówno w domu lub wystawić na balkon lub do ogrodu.
Mięta rozmnaża się przez podział korzeni o każdej porze roku, chociaż najlepszą porą jest późna wiosna, lato lub wczesna jesień.
Najmniej kłopotliwa jest uprawa w ogrodzie, musimy tylko pamiętać, ze to roślina bardzo zaborcza.
Żeby nie dopuścić do rozprzestrzenia się mięty w całym ogrodzie, najlepiej posadzić ją do głębokiej donicy z obciętym spodem. Zadołować, zostawiając ok. 8 cm doniczki powyżej poziomu gruntu – taka metoda zapobiegnie rozprzestrzenianiu się pędów zarówno na powierzchni ziemi jak i w glebie.
Ciekawostki związane z miętą
- Mięcie przypisywane są właściwości magiczne.
- Napar mięty, zgodnie z wierzeniami ludowymi, jest w stanie odgonić złe myśli, a zawiązana gałązka mięty na supełki w jedwabiu i włożona do łóżka zapewnić ma wierność małżeńską.
- W czasie upałów Japończycy noszą przy sobie liście mięty zmięte w kulki i orzeźwiają się samym już tylko zapachem.
Sprawdź nasze ćwiczenia na płaski i atrakcyjny brzuch!
źródło zdjęć: shutterstock
U mnie w domu zawsze podaje się herbatę z cytryną i świeżą miętą. Parzę herbatę w dużym dzbanku i wrzucam kilka całych gałązek umytej mięty, cytrynę … Bardzo smaczna również na zimno 🙂
Idealna na lato, na pewno będziemy przypominali przepis jeżeli znowu zaatakują nas upały 🙂
Upały własnie właśnie atakują
Podczas upalnych dni przygotowuję napój:Kilka gałązek mięty,plasterki cytryny oraz kilka plasterków imbiru zalewam wodą z filtra z odwróconą osmozą.Rewelacja,nie ma nic lepszego(zdrowszego)na zaspokojenie pragnienia.Polecam i pozdrawiam.Anna.
To jest świetna strona te szukałam ale nic nie znlazłam
Czego szukałaś? Czegoś o mięcie? Bo nie do końca rozumiemy. Postaramy się pomóc 🙂
słyszałam, że mięta posiada działanie zmniejszające porost damskiego wąsika.
jeżeli to prawda, proszę napisać jak stosować.
Podobno (ale to nie potwierdzone) mit – więc jeżeli jest tego typu problem, proponujemy udać się na konsultacje do kliniki medycyny estetycznej/kosmetyczki.
Czy to prawda że mięta osłabia serce?