Niektórzy uważają, że urolog jest swego rodzaju żeńskim odpowiednikiem ginekologa. Nie jest to jednak prawda, ponieważ panie mające problem z układem moczowym również powinny udać się do niego na konsultację. Uznaliśmy, że warto opowiedzieć więcej o tym zawodzie, ponieważ powszechna wiedza o nim jest bardzo ogólna.
Kim jest urolog?
Urolog to lekarz, który diagnozuje oraz leczy schorzenia związane z układem moczowo-płciowym. Pomoże nam on z takimi problemami jak: zaburzenia czynności pęcherza, torbiele nerek, nietrzymanie moczu, nowotwory, stany zapalne dróg moczowych i narządów płciowych. W przypadku mężczyzn dochodzi do tego leczenie męskich narządów płciowych i związanych z nimi chorób, a więc stulejki, przerostu prostaty, załupka czy wodniakiem jądra.
Kiedy zgłosić się do urologa?
Zacznijmy od tego, że bardzo ważna jest profilaktyka. Szczególnie mężczyźni po 45 roku życia powinni regularnie odwiedzać urologa. Jedna wizyta w ciągu roku może dać naprawdę wiele, ponieważ wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na raka gruczołu prostaty. Niestety, jest to nowotwór, który często pojawia się u wielu mężczyzn. Właśnie z tego powodu profilaktyka jest tak ważna. Im szybciej uda nam się wykryć tę przypadłość, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Specjaliści podkreślają również, że jeśli w naszej rodzinie mieliśmy przypadki raka prostaty, to na badania powinniśmy skierować się już po skończeniu 35 roku życia.
Oczywiście do tego specjalisty udajemy się nie tylko wtedy, gdy chcemy się przebadać profilaktycznie. Warto obserwować u siebie symptomy alarmujące nas o tym, że coś może być nie tak. Na przykład jeśli zbyt często oddajemy mocz, podczas jego oddawania czujemy ból lub gdy w moczu jest również krew, to powinniśmy od razu zgłosić się do urologa. Mogło dojść bowiem do bakteryjnego zakażenia układu moczowego albo rozrostu prostaty, a więc schorzenia często występującego u mężczyzn.
Przy okazji chcielibyśmy podkreślić, że absolutnie nie ma powodów do strachu przed wizytą u urologa. Niestety, dla wielu osób jest to wstydliwy problem, dlatego też wizytę odkładają aż do momentu, gdy ich problem jest naprawdę poważny. To jednak sprawia, że samo leczenie również jest trudniejsze. Dlatego zwlekanie nie ma sensu, z pewnością nie usłyszymy żadnych przykrych słów z ust lekarza.
Czy do badania należy się przygotować?
Tak, jeśli jesteśmy na coś przewlekle chorzy, to powinniśmy spisać sobie listę przyjmowanych przez nas leków. Dobrze również wynotować wszystkie dolegliwości, które nam towarzyszą, aby podczas wizyty o niczym nie zapomnieć. Jeśli mieliśmy niedawni robione badania, warto wziąć ze sobą wyniki. Być może okażą się one pomocne.
Jeśli uważasz, że urolog może być Ci potrzebny, koniecznie umów się na wizytę. Niektórzy nieco stresują się badaniem, jednak absolutnie nie ma czym. Wszyscy jesteśmy ludźmi i to normalne, że miewamy problemy z różnymi częściami ciała czy organizmu. Dlatego też nie zwlekajmy, im wcześniej wykryjemy coś niepożądanego, tym lepiej dla nas samych.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu