Trzy przepisy toniki, tym razem ziołowe, które bez problemu przygotujesz sama domowym sposobem.
Łatwo dostępne produkty, krótki czas przygotowania i świetny efekt, to powody dla których powinnaś chociaż raz wykonać sama tonik. Nie czekaj, korzystaj już teraz!
1. Tonik ziołowy łagodzący
Składniki:
- 2 łyżki suszonej lawendy
- 2 łyżki suszonego rumianku
- 2 łyżki suszonego ogórecznika
- 2 łyżki suszonego tymianku
- 300 ml wody destylowanej
Sposób przygotowania:
Zioła zalej przegotowaną destylowaną wodą, ale nie wrzątkiem (zbyt gorąca woda zneutralizuje dobroczynne działanie ziół).
Miksturę pozostaw na całą noc, żeby zioła dokładnie się połączyły z wodą. Rano przelej płyn przy pomocy sitka (lub gazy) do ciemnej szklanej butelki. Tonik jest gotowy, przechowuj go w lodówce.
Jeżeli jesteś posiadaczką cery wrażliwej lub suchej, tonik ten idealnie ukoi twoją skórę. Delikatne zioła wchodzące w skład toniku mają działanie łagodzące podrażnienia, zapewniają skórze ukojenie i powrót do naturalnej równowagi. Dodatkowo rumianek łagodnie odświeża i działa przeciwzapalnie.
Wodę destylowaną najlepiej zakupić w aptece lub w sklepie z częściami samochodowymi :D.
2. Tonik rumiankowy
Składniki:
- 10 g rumianku
- 1 szklanka wody
Sposób przygotowania:
Rumianek zalej wrzątkiem (najlepiej użyć wody destylowanej) i zaparzaj pod przykryciem około 20 minut.
Odcedź fusy i po przestygnięciu tonik jest gotowy. Przemywaj nim twarz rano i wieczorem oraz zawsze wtedy, gdy potrzebujesz odświeżenia.
Tonik z rumianku działa kojąco na skórę, zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia, a także pomaga zwalczać zaskórniki, dlatego polecamy go szczególnie do cery mieszanej, tłustej, ale i wrażliwej.
Ze względu na właściwości przeciwzapalne, świetnie sprawdza się również w pielęgnacji skóry trądzikowej.
Polecamy używać rumianku suszonego (kwiat rumianku, koszyczek rumianku), kupionego w sklepie zielarskim, aptece lub zebranego i ususzonego samemu. Nie polecamy rumianku w formie herbaty ekspresowej, gdyż skuteczność toniku może nie być zadowalająca.
3. Tonik wzmacniający naczynka krwionośne
Składniki:
- 2 łyżki suszonego skrzypu polnego
- 2 łyżki suszonego kwiatu kasztanowca
- 2 łyżki suszonego rozmarynu
- 2 łyżki suszonej pietruszki
- 300 ml wody destylowanej
Sposób przygotowania:
Odmierzamy zioła i zalewamy je gorącą, ale nie wrzącą wodą. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na całą noc. Rano przecedzamy płyn do ciemnej, szklanej butelki. Tonik jest gotowy do użytku, przechowuj go w lodówce.
Z tego toniku będą zadowolone przede wszystkim posiadaczki cery naczynkowej, których zmorą są rozszerzone naczynka. Zioła użyte do produkcji tego toniku słynną z właściwości wzmacniających kruche naczynka. Wiele kremów i produktów do pielęgnacji cery naczynkowej ma w swoim składzie kwiat kasztanowca. Teraz sama możesz przygotować sobie taki kosmetyk.
Koniecznie zobacz inne przepisy na kosmetyki naturalne!