Otyłość, nadwaga oraz ich konsekwencje w postaci cukrzycy lub miażdżycy stały się chorobami cywilizacyjnymi. Już ponad połowa polskiego społeczeństwa zmaga się ze zbędnymi kilogramami. Dostępne w internecie „diety cud”, które oferują pozbycie się kilkunastu kilogramów w miesiąc, są nieskuteczne i – co więcej – bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jednak mimo wszystko uważamy, że sami poradzimy sobie z problemem nadwagi. Czy jest to słuszna droga? Jak zacząć dietę i uniknąć efektu jojo?
Odchudzanie – od czego zacząć? Dietetyk czy internet?
Do dietetyka przychodzą osoby, które chcą zadbać o zdrowie, zrzucić zbędne kilogramy i pozbyć się złych nawyków. Równie często oczekują wsparcia psychicznego – a tego nie zapewnią porady przypadkowych osób wypowiadających się na forach.
Wręcz przeciwnie, mogą powiedzieć one o swoich doświadczeniach, o tym, jak zacząć dietę, podzielić się swoim jadłospisem i sposobem żywienia, ale to wszystko może okazać się dla nas szkodliwe. Efektem złego doradztwa może być również poczucie frustracji i zniechęcenia. Lubimy się porównywać z innymi, jednak każdy ma inny organizm i różne tempo chudnięcia.
Indywidualnie dobrany jadłospis może ułożyć jedynie dobry dietetyk, który pokaże, od czego zacząć odchudzanie.
Od czego zacząć odchudzanie? Od zmiany myślenia!
Mogłoby się wydawać, że nie ma idealnego sposobu dla wszystkich osób z nadwagą, jak zacząć odchudzanie. Jednak okazuje się, że każdy z nas musi przejść tę samą drogę, która przybliży do sukcesu. Jest nią oczywiście zmiana myślenia na temat diety, dobre przygotowanie i pomysł na odchudzanie.
Od czego zacząć? Najlepiej od konsultacji dietetycznej.
Nawet jeżeli wydaje się nam, że teorię mamy opanowaną, dietetyk pomoże nam wprowadzić trwałe zmiany i wytrwać w postanowieniu. Dieta nie może być przejściowym okresem w życiu, kiedy po osiągnięciu celu porzucamy dobre nawyki.
Musi kojarzyć się z poprawą zdrowia, dobrym samopoczuciem i szansą na lepsze życie.
Realne cele – dobra droga do sukcesu
Jak rozpocząć dietę, która nie skończy się frustracją? Przede wszystkim nie możemy założyć nieosiągalnych celów ani takich, które negatywnie odbiją się na zdrowiu. To, co sprawdziło się w przypadku naszej koleżanki, nie musi sprawdzić się u nas. Na pewno utrata wagi w tempie 3 kg tygodniowo nie jest dobrą drogą do sukcesu.
Na początku zmiany żywienia tracimy wodę, a nie tłuszcz, więc rzeczywiście w pierwszym miesiącu możemy zauważyć duży spadek wagi, który stopniowo będzie malał.
Gdy efekty nie będą szybko widoczne, nie należy się zniechęcać, ponieważ chudnięcie do wyznaczonej wagi i jej utrzymanie jest długotrwałym procesem. Jeżeli wiemy, jak zacząć się odchudzać i postawimy sobie realne cele, opierając się na wiedzy specjalisty, na pewno będziemy dumni z efektów.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu