Nowy Rok jest czasem postanowień – rzucamy palenie, zdrowiej się odżywiamy, odkładamy pieniądze, robimy remont mieszkania – przynajmniej w teorii, bo nasze wyobrażenia o nowych, nadchodzącym roku i plany z tym związane topnieją w okolicach połowy stycznia. W lutym już nikt o nich nie pamięta. Jak dotrzymać postanowienia odchudzania i zrzucenia zbędnych kilogramów i cieszyć się z efektów?
1. Wyznacz sobie realny cel
Zwykle postanowienia noworoczne nie są realizowane, bo nas przerastają. Oczekujemy od siebie za dużo, niż realnie jesteśmy w stanie zrobić. Dlatego odpuszczamy. Możliwe jest zrzucenie 10 kilogramów w ciągu 6 miesięcy, w dodatku nie będzie wymagało restrykcyjnej diety, za to 30 kilogramów w tym samym czasie już mniej.
Jeśli chcemy ważyć zdecydowanie mniej niż teraz, proces odchudzania warto podzielić na mniejsze etapy. O celu należy też pamiętać. Może niekoniecznie musimy codziennie rano powtarzać sobie „moja wymarzona waga to 65 kilogramów”, ale już zapisanie sobie tej wartości na kartce i powieszenie w widocznym miejscu jest jak najbardziej dobrym pomysłem.
2. Szukaj wsparcia u innych
Jeśli zamierzasz się odchudzać, to powiedz o tym innym. Znajomi i rodzina rzadziej będą proponowali Ci coś słodkiego lub po prostu kalorycznego, bo będą wiedzieli o tym, że liczysz kalorie. Ma to też jeszcze jeden cel. Trudniej będzie Ci odpuścić, bo przecież znajomi i rodzina to zobaczą, a Ty nie chcesz być słaby, prawda? Na koniec, warto poszukać innych osób, które chcą zrealizować podobny cel. Bycie w grupie osób, które się nawzajem wspierają to świetny pomysł. Grupę możesz stworzyć wśród znajomych i rodziny lub poszukać takiej w serwisach społecznościowych.
3. Bądź ze sobą szczery
Odchudzanie będzie skuteczne i prawdziwe, jeśli będziesz szczery sam ze sobą. Nikt nie musi wiedzieć, że podjadasz między posiłkami albo wybierasz kaloryczne produkty zamiast tych, które zawierają ich mniej – organizmu jednak nie oszukasz. Silna wola jest tutaj kluczowa. Przestrzegaj jeszcze jednej zasady – nie waż się codziennie, czy co kilka dni. Rób to raz na tydzień, o tej samej porze (najlepiej rano) i te wyniki zapisuj. W ujęciu tygodniowym, a potem miesięcznym, najlepiej będziesz widział czy Twoja dieta przynosi jakieś efekty.
4. Nie wywracaj swojego życia do góry nogami
Nie o to chodzi w diecie, a właściwie w zdrowszych odżywianiu. Dieta kojarzy się z 1000 kalorii dziennie, jedzeniem potraw bez smaku, w dodatku monotonnych. Wprowadź zamienniki – zamiast słodyczy wybieraj owoce, słodkie napoje i soki zastąp wodą z cytryną, jeśli już sięgasz po alkohol, wybierz lampkę wina, zamiast piwo.
Białe pieczywo zastąp ciemnym, a 3 duże posiłki dziennie zamień na 5. Jeśli dorzucisz do tego regularność, to spadek wagi jest murowany.
To, czy uda Ci się wytrwać i dotrzymać postanowień noworocznych zależy w dużej mierze od Ciebie. Jeśli podejdziesz do sprawy poważnie, już latem możesz cieszyć się piękna sylwetką – Twoje ciało Ci za to podziękuje, w dodatku polepszą Ci się ogólne wyniki badań.
Monika Wardec Artykuł został przygotowany w oparciu o www.i-apteka.pl/pol_m_Dieta-Odchudzanie-452.html |