Mięso ekologiczne cieszy się w dzisiejszych czasach ogromnym zainteresowaniem. Można powiedzieć, że podzieliło ono społeczeństwo na dwie grupy. Jedni uważają, że są to jedyne wyroby, które można bezpiecznie spożywać. Inni zaś twierdzą, że jest to jedynie fanaberia i chwyt marketingowy. Jak jest naprawdę? Poniżej przedstawiono fakty dotyczące mięsa bio oraz mięsa z produkcji masowej.
Mięso ekologiczne cieszy się w dzisiejszych czasach ogromnym zainteresowaniem. Można powiedzieć, że podzieliło ono społeczeństwo na dwie grupy. Jedni uważają, że są to jedyne wyroby, które można bezpiecznie spożywać. Inni zaś twierdzą, że jest to jedynie fanaberia i chwyt marketingowy. Jak jest naprawdę? Poniżej przedstawiono fakty dotyczące mięsa bio oraz mięsa z produkcji masowej.
Czym jest mięso ekologiczne?
Mięso bio charakteryzuje się wyższą jakością, a także czystszym składem. Musi ono spełniać rygorystyczne normy. Warto wiedzieć, że kontrola rozpoczyna się już na etapie chowu zwierząt. Gospodarstwo ekologiczne funkcjonuje zupełnie inaczej, niż tradycyjne. Zwierzęta są żywione oraz leczone w sposób indywidualny, a nie masowy. Traktowane są one, jak żywe istoty, a nie jedynie mięso do produkcji wyrobów. Badania ekspertów potwierdzają, że mięso ekologiczne charakteryzuje się lepszą kompozycją tłuszczów. Ma ono lepsze właściwości odżywcze. Nie można również nie wspomnieć o walorach smakowych. Smakiem i zapachem przypomina ono wyroby własnej produkcji.
Wiele osób zadaje sobie pytanie – dlaczego na rynku pojawiło się mięso bio? Czy jest to związane z modą na zdrowy tryb życia? Na początku należy sobie uzmysłowić, że dzisiejsze mięso z produkcji konwencjonalnej nie jest już takie samo, jak kilkanaście lat temu. Wyroby produkowane masowo są przepełnione związkami chemicznymi. Prawdopodobnie ich smak oraz zapach to tylko w niewielkim procencie zasługa mięsa. Reszta to ulepszacze, którym są faszerowane produkty.
Przez lata technologie rozwinęły się. W tym przypadku działa to na niekorzyść konsumenta. Nawet właściciel niewielkiego chowu ma prosty dostęp do antybiotyków. Zwierzęta są faszerowane nimi po to, aby szybciej dojrzewały i przybierały na wadze. Jeszcze kilka lat temu nadzieja tkwiła w małych gospodarstwach, jednak obecnie nawet tam nie można liczyć na właściwe podejście do zwierząt. To czysty biznes. Oczywiście wiele złego dzieje się również podczas przetwarzania mięsa. Mowa tutaj o wyżej wspomnianych ulepszaczach, które mają działać na nasze zmysły, czy też nasączaniu mięsa wodą tylko po to, aby było ono cięższe. Sztuczek jest naprawdę wiele, a dla producentów priorytetem jest przede wszystkim zysk. Osoby, które mają świadomość, jak spożywanie tego typu produktów wpływa na zdrowie, interesują się mięsem ekologicznym. Duże zapotrzebowanie sprawiło, że coraz częściej jest ono spotykane na rynku. Z pewnością nie jest to chwilowa moda, lecz efekt długotrwałych i negatywnych zmian w produkcji mięsa konwencjonalnego.
Mięso ekologiczne vs mięso z produkcji masowej
Jeśli chcemy lepiej zrozumieć, czym jest mięso ekologiczne, to powinniśmy porównać go z mięsem z produkcji konwencjonalnej. Wszystko zaczyna się już w gospodarstwie.
W gospodarstwie ekologicznym warunki chowu zwierząt są kontrolowane przez inspekcję. Każdy właściciel inwentarzu ma obowiązek zagwarantować bezstresowe warunki życia. Budynki muszą spełniać określone standardy dotyczące np. wentylacji, oświetlenia, temperatury. Ponadto, zwierzęta muszą mieć dostęp do pastwisk i wolnych wybiegów. Zupełnie inaczej jest w przypadku gospodarstw nastawionych na chów masowy. Często zwierzęta nie są w ogóle wyprowadzane i żyją w klatkach. Mowa tutaj w szczególności o drobiu. Dodatkowo, ilość zwierząt na metr kwadratowy znacząco przewyższa dopuszczalne normy. Często nie mogą one nawet swobodnie się obrócić.
W gospodarstwie ekologicznym zwierzęta karmione są paszami naturalnymi, które posiadają odpowiednie certyfikaty. Zabrania się podawania antybiotyków, hormonów wzrostu, czy też innych szkodliwych substancji. Zwierzętom nie podaje się antybiotyków profilaktycznie. Dąży się do tego, aby zminimalizować ryzyko choroby. W przypadku gospodarstw nieekologicznych paszy są nie tylko mieszankami słabej jakości, ale również bombą antybiotyków. Wszystko po to, aby zwierzę jak najszybciej przybrało na masie, a także było gotowe do dalszego przetwórstwa. Zaburza to naturalny rozwój zwierzęcia. Leki, antybiotyki i hormony wzrostu nie znikają. Ich pozostałości można znaleźć w produktach dostępnych na półkach w supermarketach.
Mięso z produkcji masowej jest szeroko dostępne i tanie. Znajdziemy je w niemal każdym sklepie spożywczym. Gorzej jest z mięsem bio, które znacznie ciężej zakupić. Jego minusem jest również dość wysoka cena, która odstrasza wiele osób.
Czy warto kupować mięso ekologiczne?
Mięso ekologiczne jest relatywnie drogie. Wiele osób nie może sobie pozwolić na taki zakup. Należy jednak pamiętać, że jego jakości nie można porównać z mięsem z produkcji masowej. Jest to szczególnie ważne dla naszego zdrowia. Mięso bio rekomendowane jest w szczególności dla maluchów, gdyż w ich przypadku mięso nafaszerowane pozostałościami po antybiotykach może negatywnie wpływać na rozwój. Szeroki wybór mięska ekologicznego można znaleźć na https://freedelikatesy.pl/category/swieze-mieso-bio-i-wedliny.
W ofercie znajdują się np. parówki bezglutenowe. W asortymencie sklepu znajdują się produkty ekologiczne, które mogą być spożywane również przez diabetyków, czy też osoby z nietolerancją glutenu lub laktozy.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu