Pobierz DARMOWY plan treningowy TABATA KILLER! Schudnij, popraw kodnycję i zacznij się regularnie ruszać! >> Więcej

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Agresja i przemoc szkolna w środowisku szkolnym
A czy Twoje dziecko powiedziało by Ci o szkolnym problemie?

15 powodów dlaczego dzieci nie mówią rodzicom o przemocy w szkole

Jesteś rodzicem dziecka, które uczęszcza do szkoły? Jeżeli tak, koniecznie musisz sprawdzić 15 powodów, dlaczego dzieci nie mówią nam o przemocy szkolnej.

Obejrzyj film – 15 powodów dlaczego dzieci nie mówią rodzicom o szkolnej przemocy

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Dzieci myślą, że muszą być samodzielne

Po pierwsze, dzieci często myślą, że muszą same o siebie zadbać, że muszą dbać o własne bezpieczeństwo, a proszenie o pomoc, to tak naprawdę oznaka słabości. Dzieci są bardzo często przeświadczone, że muszą wszystko robić same. My, jako rodzice, powinniśmy utwierdzać je na każdym kroku, że mogą na nas liczyć.

2. Wstydliwy problem

Temat, z którego śmieją się inne dzieci jest zbyt osobisty dla naszego dziecka i po prostu wstydzi się nam o nim powiedzieć. Dlatego tak ważne jest, aby cały czas budować relację ze swoim dzieckiem, aby nie miało oporów w mówieniu nam o nawet najbardziej wstydliwych sytuacjach.

3. Strach przed impulsywną reakcją rodzica

Dzieci obawiają się, że zareagujemy zbyt impulsywnie. Na przykład otrzymamy informację, że dziecko zostało pobite w szkole i czym prędzej pobiegniemy do szkoły i zrobimy ogromną awanturę. Dzieci boją się, że w ten sposób możemy pogorszyć ich sytuację.

4. Strach przed karą od rodzica

Dzieci boją się, że zostaną ukarane przez rodziców, za fakt, że dały coś sobie zabrać lub uszkodzić.

Mają obawy, że rodzic to właśnie je pociągnie do odpowiedzialności. Boją się, że jeżeli są hejtowane w internecie, to rodzice, gdy się o tym dowiedzą, pierwsze co zrobią, zabiorą dziecku telefon. Dzieci mają obawy przed takimi sytuacjami, dlatego jako rodzice musimy być świadomi i cały czas zapewniać dziecko, że jeżeli dzieje mu się krzywda, to zawsze pomożemy i będziemy po stronie dziecka.

5. Dzieci nie chcą dokładać rodzicom zmartwień

Dzieci codziennie słyszą od nas, że mamy natłok pracy, obowiązków i ogromną ilość rzeczy, którą musimy ogarnąć. W związku z tym, dzieci bardzo często same nie chcą dokładać nam problemów, w postaci ich własnych trudnych sytuacji bo widzą, że jesteśmy przepracowani.

Dlatego tak istotne jest, aby mówić naszym dzieciom, że to one są dla nas najważniejsze. Jeżeli jest jakiś problem, to mają jak najszybciej do nas przyjść, a my pomożemy bez znaczenia jak dużo mamy własnej pracy czy innych problemów.

6. Nie chcą skarżyć

Dzieci słyszą od nauczycieli, że skarżą. A czy informowanie o tym, że ktoś jest bity lub ktoś został okradziony lub ktoś jest zastraszany jest skarżeniem? Nie, ale dzieci niestety bardzo często mylą pojęcia skarżenia z informowaniem o niebezpieczeństwie.

Dlatego musimy im jasno wyjaśnić, że informowanie o tym, że komuś dzieje się krzywda nie jest donoszeniem/skarżeniem i śmiało mogą to robić.

7. Czują się winne problemu nękania

Dzieci często myślą, że to ich wina, że są prześladowane, że nie są takie fajne jak reszta rówieśników, że nie potrafią same zadbać o siebie i mają przez to niskie poczucie wartości. Jako rodzice zawsze musimy podkreślać dziecku, że to, iż ktoś zdecydował się je obrazić czy popchnąć, nigdy nie jest ich winą.

To nigdy, naprawdę nigdy nie jest tak, że dziecko jest winne tego, że ktoś właśnie je nęka.

8. Boją się zemsty dręczyciela

Dzieci boją się, że kiedy dręczyciel dowie się, że poinformowały rodziców o tym, że potrzebują pomocy, to ten zemści się na nich następnego dnia i będzie jeszcze gorzej. Dlatego jako rodzice musimy pamiętać, że jeżeli dostaniemy taką informację, czym prędzej musimy podjąć kroki, aby dziecko czuło się bezpiecznie.

9. Dzieci myślą, że kiedy są starsze to są zdane na siebie

Dzieci z wiekiem myślą, że w związku z tym, że są starsze, muszą coraz bardziej liczyć tylko i wyłącznie na siebie. Poza tym, starsze dzieci dostają od rodziców więcej komunikatów typu: musisz poradzić sobie sam, postaw się, ogarnij ten temat.

Nie wolno nam zapomnieć, że nieważne czy dziecko ma 5, 10 czy 15 lat, powinno zasługiwać na taką samą pomoc od rodzica.

10. Brak zrozumienia na fakt, że słowa ranią

Jako rodzice nie możemy powiedzieć dziecku, że to, że ktoś je obraża czy śmieje się z niego – TO TYLKO SŁOWA. Słowa ranią tak samo, jak czyny.
Dziecko, które jest dzień w dzień wystawiane na to, że klasa się z niego śmieje, odbiera to tak samo, jakby codziennie było bite. Dlatego takich problemów również nie możemy bagatelizować. Jeżeli to zrobimy, dziecko najzwyczajniej w świecie przestanie nam mówić o tym, a problem nie zniknie.

11. Nikt nie słucha

Dzieci często myślą, że nikt ich nie słucha, ponieważ idą do nauczyciela, a nauczyciel mówi OK, podajcie sobie ręce i zamykamy temat. Idąc do rodzica słyszą – to tylko słowa nie przejmuj się, znudzą się tobą. Gdy tak się dzieje, dzieci odnoszą wrażenie, że nikt im nie pomoże, w związku z czym, przestają szukać pomocy i zostają z problemem same.

12. Zapracowani rodzice

Dzieci widzą, że jesteśmy przepracowani i nie poświęcamy im odpowiedniej ilości czasu. Dlatego tak ważne jest, że gdy pytamy dziecko co było w szkole, to musimy zapamiętać co dokładnie powiedziało, aby w przypadku, kiedy pojawi się jakaś zmiana czy nieścisłość, możliwa była natychmiastowa reakcja.

13. Problem dziecka jest błahy z perspektywy rodzica

Zdarza się nam myśleć, że dane problemy naszego dziecka są tak naprawdę nieistotne. Niestety nie wolno nam patrzeć na problem z naszej perspektyw, ponieważ to nie nas on dotyczy, nie uczestniczymy w nim na co dzień, poza tym bazujemy na własnych doświadczeniach.

Z perspektywy dziecka dany problem może być ogromny, ponieważ spotkało się z nim pierwszy raz. Dlatego jeżeli dziecko przyjdzie do nas z problemem, a my go zbagatelizujemy, to niestety dziecko nie przyjdzie po raz drugi, bo nie odczuje zrozumienia i wsparcia z naszej strony. Polecam, aby na każdy problem dziecka patrzeć z jego perspektywy, stwierdzić jak ono się z nim czuje i jakiej potrzebuje pomocy (a nie jak my byśmy sobie z tym poradzili).

14. Rodzice nie dotrzymują obietnic

Niestety, jako rodzice czasem zapominamy dotrzymywać obietnic. Powiedzieliśmy, że zajmiemy się tym tematem, że pójdziemy do szkoły, że porozmawiamy z wychowawcą, ale wiecznie brakowało czasu.

Jeżeli dziecko zauważy, że obiecaliśmy, ale tak naprawdę nic z tym nie zrobiliśmy, to nie przyjdzie z kolejnym problemem, ponieważ wie, że i tak nic się nie zmieni.

15. Rodzice myślą że problem rozwiąże się sam

Rodzice w natłoku obowiązków czasem myślą, że problem sam zniknie, w związku z czym odkładają go na bok i czekają – może rozwiąże się sam. Wiem, że czasem te problemy faktycznie same się rozwiązują. Niestety najczęściej jest tak, że dzieci po prostu przestają nam opowiadać o danym problemie, ale on nie znika.

Jak wspólnie pokonać szkolną przemoc? Poradnik dla dziecka i rodzica – KURS ONLINE

Jak pokonać przemoc w szkole - kurs od A do Z jak pomóc dziecko
Pomóż dziecku i razem pokonajcie przemoc w szkole!

Masz dodatkowe pytania? Zadaj je w komentarzu!

Jeżeli masz pytania dotyczące kursu lub przemocy w szkole – z chęcią na nie odpowiem.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
Tabata Killer!

Pobierz plan treningowy TABATA KILLER na 30 dni!

Zacznij regularnie ćwiczyć, schudnij i zadbaj o super kondycję!

Więcej informacji

Dziękujemy za zapisanie do Newslettera

Podany adres e-mail znajduje się już w bazie danych

Check Also

Jak pomóc dziecku nękanemu w szkole?

9 rzeczy, których nie możesz mówić jako rodzic, jeżeli dziecko przyznało się, że jest nękane

Dziecko przyznało się, że jest nękane w szkole. Poznaj 9 rzeczy, których nie możesz zrobić …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail