Tor przeszkód dla dzieci w domu - korzyści.
Chcęsz zachęcić dziecko do ruchu? Sprawdź to idealne rozwiązanie!

Dlaczego tor przeszkód to najlepsza forma zabawy? | Część 1 – Dlaczego warto przygotować i pokonać go z dziećmi?

Zastanawiasz się, jak nakłonić dziecko do aktywności? Zdajesz sobie sprawę, że zachęcanie w stylu „choć poćwiczymy razem” nie przyniesie rezultatu? Potrzebujesz pomysłu, jak przemycić ruch i sprawić, że dziecko porusza się, zmęczy, wzmocni mięśnie, będzie się świetnie bawiło, a przy okazji nie zorientuje się, że realizuje trening?

Rozwiązaniem powyższego problemu jest przygotowanie domowego toru przeszkód. Dlaczego taka forma aktywności jest idealna dla Twojego dziecka i będzie zdecydowanie chętniej się ruszać.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Tor przeszkód dla dzieci – dlaczego warto go przygotować i skąd wiem, że ten pomysł naprawdę działa?

Całość przygotowałem w formie artykułu, ale możesz też obejrzeć film:

Więcej pomysłów na tory przeszkód znajdziesz tutaj – 51 pomysłów na tor przeszkód

Tor przeszkód dla dzieci polecam głównie z tego powodu, że sam przetestowałem go setki razy w trakcie prowadzenia zajęć. Dodatkowo, pytając innych instruktorów, jak u nich sprawdza się ten rodzaj ćwiczenia, również otrzymałem pozytywne informacje. Ponadto sprawdziłem, jak taka forma zabawy spodoba się mojej córce, która w trakcie „testów” miała akurat 2,5 roku. Nie ukrywam, że była zachwycona zabawą.

Domowy tor przeszkód to rewelacyjny pomysł na aktywność, ponieważ:

  • Jest prosty w przygotowaniu – najprostszy, domowy tor przeszkód przygotujesz w kilka minut. Do jego zbudowania wystarczą ogólnodostępne sprzęty domowe: poduszki, krzesła, koc, kanapa, wiadro, piłki, skarpetki, taśma czy cokolwiek innego, co podpowie Ci wyobraźnia i co nada się do tworzenia ciekawych przeszkód.
  • Można go zrobić wszędzie – tor przeszkód możemy przygotować zarówno w domu, jak i w ogrodzie. To, co jest nam potrzebne to przestrzeń i elementy do budowy przeszkód. Nawet spacer do szkoły możemy zamienić w prosty tor przeszkód – idąc po krawężniku, skacząc tylko po kolorowych kostkach brukowych czy wspinając się na niskie murki. Wtedy każdy spacer przestaje być nudny.
  • Aktywizuje całe ciało i brzmi zdecydowanie lepiej niż ćwiczenia – tor przeszkód, wyzwanie i nagroda, która może czekać na śmiałka, który ukończy zadanie będą zdecydowanie bardziej przekonujące dla malucha niż fakt, że jeżeli będzie aktywny, to jego ciało będzie w dobrej formie.
  • Jest możliwy do realizacji w każdym wieku – w pokonywaniu toru przeszkód kryterium wieku nie obowiązuje. Jedyne, co warto uwzględnić, to to, że im młodsze dziecko, tym przeszkody powinny być prostsze, a tory przeszkód krótsze. Im dzieci będą starsze, tym więcej dodajemy trudnych przeszkód, rywalizacji na czas czy zadań związanych z logicznym myśleniem.
  • Do zbudowania prostego toru przeszkód nie musimy kupować żadnych przedmiotów – krzesła, taśma, skarpetki, kosz na pranie, koc, piłki, balony, piłki pingpongowe, samochodziki to rzeczy, które znajdują się praktycznie w każdym mieszkaniu. Nawet, jeżeli będzie trzeba zainwestować w taśmę malarską, balon czy makaron basenowy, to są to naprawdę niewielkie koszty, które nie powinny stanowić przeszkody do rozpoczęcia zabawy.

Dlaczego nie warto kupować rzeczy na start, a zacząć od tego co jest w domu?

Kupowanie dodatkowych gadżetów często sprawia, że dążymy do tego, aby załatwiły one zabawę „za nas”. W końcu można kupić gotowy domowy tor przeszkód, zbudować go, dać dziecku do zabawy i kłopot z głowy. Niestety dziecko prawdopodobnie znudzi się po chwili, bowiem w tym wszystkim najważniejsze jest bawienie się razem.

Poza tym, dobrze jest budować zaangażowanie dziecka w zabawę etapami. Jeżeli już przy pierwszym torze przeszkód wykorzystamy wszystkie najlepsze gadżety i przeszkody, to czym będziemy chcieli zachęcić dziecko, kiedy apetyt na zabawę wzrośnie?

Zwinnościowy tor przeszkód dla dzieci w domu – jakie niesie korzyści dla dziecka?

Tor przeszkód to nie tylko dobry pomysł na aktywne spędzenie czasu razem, ale też doskonałe narzędzie do wspierania prawidłowego rozwoju motorycznego dziecka. Korzyści z zabawy w tor przeszkód to:

Rozwój równowagi u dzieci

W trakcie zabawy w tor przeszkód, dziecko będzie prawie na każdej przeszkodzie wzmacniać swoje poczucie równowagi. Poruszając się po różnego typu powierzchniach (krzesło, poduszki, równoważnia, kanapa), będzie miało za zadanie przejść po nich w taki sposób, aby nie spaść i pokonać daną przeszkodę.

Dzięki nauce łapania równowagi na twardych, miękkich czy śliskich powierzchniach, dziecko – poza dobrą zabawą – będzie również uczyło się, jak się zachować w przypadku utraty równowagi. Dzięki temu, w przypadku na przykład poślizgnięcia się na lodzie, zmniejszy ryzyko niefortunnego upadku i wystąpienia kontuzji.

Nauka radzenia sobie z barierami

Już od najmłodszych lat ludzie stają przed wszelkiego rodzaju wyzwaniami – zaczynając od wyzwania jakim jest samodzielne poruszanie się, aż po znalezienie pierwszej pracy czy usamodzielnienie się. W trakcie pokonywania toru przeszkód, dzieci stają na przeciwko rożnych wyzwań i z każdym sukcesem budują swoją pewność siebie, a z każdą porażką uczą się, jak radzić sobie z niepowodzeniem.

Najważniejsze w zabawie w domowy tor przeszkód jest to, że w trakcie pokonywania wyzwań, dzieci mają obok siebie rodzica, który pomoże w najtrudniejszych sytuacjach. Oznacza to, że w kontrolowanym środowisku możemy pomóc dziecku budować pewność siebie.

Rozwój logicznego myślenia u dzieci

Każda przeszkoda może być pokonana na kilka różnych sposobów. Stawiając dziecko przed daną przeszkodą sprawiamy, że musi znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie, aby ją pokonać.

Testując różne metody działania, dzieci sprawdzają swoje możliwości, na co stać ich ciało oraz kombinują, jak ułatwić sobie rozwiązanie problemu.

Ćwiczenie pamięci u dzieci

Tak, w trakcie zabawy w tor przeszkód dzieci ćwiczą pamięć. Podczas biegu na czas, nie mają dużo czasu na zastanawianie się, jak daną przeszkodę pokonać, dlatego muszą dokładnie zapamiętać co rodzic wcześniej powiedział, czyli jak pokonać daną przeszkodę i co po kolei zrobić.

Nie jest to główny cel pokonywania toru przeszkód, ale bonus sprawiający, że taka zabawa jest jeszcze bardziej wartościowa.

Wzmocnienie koordynacji oko-ręka i świadomości własnego ciała

Stałym elementem toru przeszkód jest rzucanie do celu. W podobny sposób ćwiczymy koordynację w trakcie gry na komputerze, kiedy jednocześnie operujemy myszką i wzrokiem po ekranie. Z tych dwóch przykładów tor przeszkód jest zdecydowanie lepszym i zdrowszym wyborem 🙂 Takie ćwiczenie możemy też poszerzyć o rozwój równowagi. Wystarczy rzucać do celu stojąc na jednej nodze, a drugą ręką trzymać się za nos 🙂

Dlaczego tor przeszkód, a nie klasyczne pompki, brzuszki i przysiady?

Dzieci nie są chętne do wykonywania klasycznych ćwiczeń wzmacniających, takich jak pompki, brzuszki czy przysiady, z kilku prostych powodów. Domowy tor przeszkód góruje nad klasycznymi ćwiczeniami, ponieważ:

Klasyczne ćwiczenia są po prostu nudne

Niestety dzieci nie widzą sensu w wykonywaniu określonego ćwiczenia określoną ilość razy. Wzmacnianie mięśni dla wyglądu, czy dla posiadania sprawnego i zdrowego ciała jest dla nich bezcelowe.

W trakcie pokonywania toru przeszkód też wykonują czynności podobne do klasycznych ćwiczeń i to wielokrotnie, a tak naprawdę nie są tego świadome.

W końcu przeskakując z poduszki na poduszkę wykonujemy wyskoki, schylając się pod makaronami robimy przysiady, wspinając się na krzesła dzieci wykonują ruchy podobne do podciągania się na drążku, a przechodząc pod krzesłem dzieci wykonują pasywną część pompki.

Bo tor przeszkód to zabawa, rywalizacja i konieczność wykonywania ciekawych ruchów

Bawiąc się w pokonywanie toru przeszkód, dzieci mogą rywalizować z rodzicem na czas, mogą wymyślać coraz to nowe sposoby na pokonywanie przeszkód, mogą każdego dnia pobijać własne rekordy. Pokonywanie niektórych przeszkód powoduje, że uczestnicy przyjmują często dość zabawne pozycje, co sprzyja wybuchom śmiechu, a w dalszej perspektywie budowie więzi i pozytywnej rodzinnej atmosfery.

Bo jednocześnie ćwiczone są wszystkie mięśnie

Zastanówmy się w jakich zawodach niezbędna jest ponadprzeciętna sprawność fizyczna? Jednym z nich jest na pewno zawód żołnierza. W trakcie szkolenia żołnierze – aby pozostać sprawnymi i radzić sobie w każdych warunkach – trenują na skomplikowanych torach przeszkód.

Dlaczego zatem dzieci nie powinny bawić się i ćwiczyć w ten sam sposób, aby pozostać sprawnymi? Poza tym, dla wielu chłopców samo podkreślenie, że w ten sam sposób trenują komandosi, może być ogromnym zastrzykiem motywacyjnym do codziennego pokonywania toru przeszkód.

Klasyczne ćwiczenia często wzmacniają poszczególne mięśnie, a chcąc posiadać sprawne ciało należy wzmacniać całe ciało. Wystarczy spojrzeć, jak małe dzieci wspinają się na kanapę i wykorzystują do tego niemalże wszystkie mięśnie, aby osiągnąć cel.

Bo cały czas coś się dzieje

Dla dzieci nie ma nic gorszego niż nuda, dodatkowo bardzo szybko tracą zainteresowanie, dlatego w trakcie zabawy czy ćwiczeń trzeba cały czas zachęcać je do działania. W trakcie pokonywania toru przeszkód nie ma czasu na nudę, bo co chwilę dzieje się coś innego i do pokonania jest nowa przeszkoda.

Klasyczne ćwiczenia, jak pajacyki czy przysiady wykonywane w konkretnej ilości też mogą być jedną z przeszkód, ale warto podejść do tego w konkretny sposób. Przykładowo, wykonanie 10 przysiadów może być nudne, ale już wykonanie 10 wyskoków, gdzie trzeba głową dotknąć ręki rodzica sprawia, że ćwiczenie staje się wyzwaniem.

Podobnie jest na przykład z pompkami. Wykonanie 5 pompek jest nudne, ale jeżeli wykonamy je razem z rodzicem, gdzie rodzic pierwsze 5 pompek robi z dzieckiem na plecach, a potem dziecko wykonuje pompki z rodzicem na plecach, to ćwiczenie znowu staje się wspólną zabawą, a nie nudnym odbębnianiem powtórzeń.

Jak zbudować domowy tor przeszkód dla dzieci?

Jeżeli udało mi się Ciebie przekonać, że tor przeszkód to doskonały pomysł na zabawę, to zapraszam do zobaczenia drugiej części filmu, gdzie pokazuję, jak podejść do budowy pierwszego toru przeszkód. Film znajdziesz tutaj – Dlaczego tor przeszkód dla dzieci to najlepsza forma zabawy? | Część 2 – Gotowy przykład

Dołącz do grupy na Facebooku – Dziecko bateryjka | Pomysły na gry i zabawy ruchowe dla całej rodziny.

W tej grupie przedstawiam pomysły na ćwiczenia i zabawy, które pozwolą zaktywizować Twoje dziecko. Skupiam się przede wszystkim na sposobach, jak zaszczepić u dzieci chęć do ruchu, a nie na kompleksowych planach treningowych, które mają w 30 dni z naszego dziecka zrobić mistrza. Sprawdź i przekonaj się sama – to nic nie kosztuje.

Dołącz do grupy na Facebooku  – kliknij tutaj

Masz pytania? Nie wiesz jak pomóc swojemu dziecku?

Daj znać w komentarzu. Chętnie pomogę znaleźć rozwiązanie.

Sprawdź e-book z gotowymi torami przeszkód!

Jeżeli chcesz zamienić swoje mieszkanie w magiczne miejsce pełne przygód zobacz mój e-book – 51 pomysłów na gotowy tor przeszkód.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

O autorze - Przemek Warzecha

Trener, instruktor Krav Maga dla dzieci i dorosłych oraz GFM. Uwielbia prowadzić i uczestniczyć w zajęciach które są rozwojowe, stawiające na zabawę oraz pozytywne zmęczenie.

Check Also

Czy ocet jabłkowy odchudza?

Czy ocet jabłkowy odchudza? W czym pomaga?

Proces odchudzania jest dość złożony. Musisz zadbać nie tylko o regularną aktywność fizyczną, ale także …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail