Wiosna, słońce i roślinność budząca się do życia zachęcają nas do ruszenia się z kanapy i podjęcia aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Jedną z jej najpopularniejszych form jest trekking. Co ważne, większość z nas trekkingiem nazywa każdorazowe wyjście w góry, niezależnie czy jest to rodzinny wjazd kolejką na Czantorię, czy wejście na Babią Górę.
Jest to jednak nazewnictwo błędne, bowiem zgodnie z definicją za trekking uznaje się turystykę uprawianą w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Niestety sama definicja jest bardzo szeroka i nie precyzuje słowa „trudne”, stąd ciężko określić co trekkingiem faktycznie jest, a co nie. Ponadto do uprawiania trekkingu wcale nie potrzeba gór. Poniżej postaramy się usystematyzować niejednorodną kategorię trekkingu i opowiemy, jak zacząć go sukcesywnie uprawiać.
Trekking – rodzaje
Jak stwierdziliśmy wyżej, definicja trekkingu jest szeroka i nie precyzuje, co na 100% możemy trekkingiem nazwać, a co nie. W związku z tym w literaturze często spotykamy się z próbami jej zawężenia do określonych grup. Biorąc to pod uwagę, klasyfikacja trekkingu mogłaby wyglądać następująco:
Trekking klasyczny (górski).
Ten rodzaj trekkingu jest nam najbliższy i jak wskazuje przymiotnik górski, odbywa się na górskich szlakach, graniach, w przełęczach. Atrakcyjne widoki przyciągają, a możliwość zdobywania kolejnych szczytów daje ogromną satysfakcję. Ta forma aktywności cieszy się sporą popularnością i nie ma się co dziwić, że dla większości z nas trekking równa się właśnie trekkingowi górskiemu.
Inne formy trekkingu.
Musimy pamiętać, że skoro definicja tego nie określa, to wymóg obecności gór, żeby uprawiać trekking nie istnieje. Możemy wędrować po innych trudnych terenach i w trudnych warunkach, by spokojnie móc nazywać te wypady trekkingiem. Ponadto istnieje pogląd, że aby uprawiać trekking wcale nie trzeba poruszać się na nogach, bo do tego rodzaju aktywności możemy też zaliczyć: wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, czy wypady na skiturach.
W kategorii inne formy trekkingu możemy wyróżnić:
- trekking tropikalny,
- trekking pustynny,
- trekking polarny,
- trekking lodowcowy,
- trekking rzeczny.
Trekking – dla kogo?
Trekking nie stawia żadnych granic czy limitów i oferuje niezliczone możliwości wędrowania, zarówno te łatwe, jak i zdecydowanie trudniejsze. Musimy dysponować jakąkolwiek kondycją fizyczną i parą naprawdę wygodnych butów. Jako osoba początkująca, zacznij od krótkich wypadów bez większych trudności fizycznych – całodniowy spacer górskimi szlakami z odwiedzinami w schronisku na ciepły posiłek.
Z czasem możesz pójść dalej – kilkudniowa wędrówka po górach z noclegiem na dostępnym kempingu, spaniem na karimacie i gotowaniem liofa (jedzenie, które mieści się w torebce, a do jego przygotowania wystarczy określona ilość gorącej wody). Później trekkingowieprzygody staną się jeszcze trudniejsze i wyczerpujące, aż do długich tygodni spędzonych w głuszy bez kontaktu z cywilizacją.
Jak zacząć przygodę z trekkingiem?
Kluczem do sukcesywnego uprawiania trekkingu jest odpowiednie przygotowanie. Najważniejsza rzecz, to precyzyjne określenie, po jakim terenie będziesz się przemieszczać. Od tego zależy kilka aspektów:
Kondycja fizyczna.
To oczywiste, że marsz po płaskim terenie nie będzie takim samym obciążeniem dla organizmu, jak wdrapywanie się po skałach ostro pod górę czy przedzieranie się przez śnieżne zaspy. Musisz wyćwiczyć i przygotować swoje ciało do wysiłku, którego będzie od ciebie wymagać określona trasa.
Sprzęt, w jaki należy się zaopatrzyć.
Sprzęt do trekkingu to temat rzeka, ale oczywistym jest, że innego wyposażenia będzie wymagał trekking zimowy, a innego wędrówka korytem górskiego strumienia. Musisz zrobić właściwe rozeznanie w temacie akcesoriów, które są niezbędne w danym rodzaju trekkingu. Dobrym pomysłem jest zaczerpnięcie wiedzy u bardziej doświadczonych wędrowców lub rozpoczęcie swojej przygody z trekkingiem właśnie w ich towarzystwie.
Co do samego sprzętu, to wymienić możemy trzy podstawowe i niezbędne elementy wyposażenia.
Odpowiednie i wygodne buty trekkingowe to kluczowa sprawa, jeżeli chcesz rozpocząć trekkingowe wędrówki. Musimy zadbać o komfort stóp i nóg, zwłaszcza jeżeli w perspektywie mamy kilkudniowy marsz. But trekkingowy powinien zapobiegać urazom mechanicznym, amortyzować wstrząsy, chronić przed warunkami atmosferycznymi, zapewniać przyczepność także na nierównym podłożu i gwarantować komfort termiczny.
Przy wyborze odpowiednich butów musimy pamiętać, że stopa stopie nierówna, a dobrze dobrany but nie powinien nas uwierać czy ocierać. Jeżeli masz wątpliwości przy wyborze, to sięgnij po rady specjalistów, które są dostępne w sieci lub udaj się do specjalistycznego sklepu.
Niegdyś, każdemu wędrowcowi towarzyszył na szlaku kij na tyle mocny by się nim podeprzeć i na tyle lekki, by móc swobodnie z nim iść. Dzisiaj zamiast na dwóch nogach, to możemy iść na czterech i ponadto sprawdzić co łączy Trekking i Nordic Walking. Jeżeli sądzisz, że wędrówka z kijami to jedynie kwestia wygody, to wiedz, że chodzi tutaj o coś więcej.
Plecak to trzeci najważniejszy element wyposażenia, bowiem to w nim będziemy nieść cały nasz ekwipunek. Co jest w nim najważniejsze? Wygoda! Zależy nam na tym, aby uniknąć otarć i bólu pleców. Tutaj pojawia się hasło system nośny. Od niego zależy rozkład obciążenia oraz możliwość dopasowania konstrukcji do swojej anatomii. Przy wyborze musimy też zwrócić uwagę na litraż.
Inne potrzebne sprzęty:
- skarpety trekkingowe,
- bielizna termoaktywna,
- bluza,
- spodnie trekkingowe,
- kurtka przeciwdeszczowa,
- chusta Buff,
- śpiwór,
- mata/karimata,
- namiot,
- kuchenka turystyczna
- naczynia i sztućce turystyczne,
- termos,
- apteczka turystyczna,
- czołówka,
- uniwersalny scyzoryk,
- krzesiwo.
Jeżeli ciągle zastanawiasz się nad swoją pierwszą trekkingową przygodą, to po prostu spakuj plecak i ruszaj przed siebie. Pamiętaj aby podczas wędrówki zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz naturalne środowisko, które cię otacza. Nie hałasuj, nie zostawiaj śmieci i nie ingeruj w życie mieszkańców odwiedzanego terenu. Czerp z wędrówki ile się da i współgraj z przyrodą, a zyskasz niesamowite wspomnienia i apetyt na więcej.
Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem
Źródła:
https://8a.pl/8academy/co-to-jest-trekking/
https://www.skalnik.pl/blog/czym-jest-trekking/
Super