Jaki rodzaj termometru elektronicznego najlepiej wybrać.
Poznaj rodzaje termometrów i wybierz najlepszy termometr elektroniczny dla siebie.

Termometr elektroniczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze

Termometr, to przydatne urządzenie, które powinno się znaleźć w każdej domowej apteczce. Co za tym idzie, jego zakup jest niezbędnym i wydaje się, prostym zadaniem. Niestety przy obecnym, bardzo szerokim asortymencie termometrów, wybór może okazać się znacznie trudniejszy, niż początkowo zakładaliśmy. Z naszego artykułu dowiesz się jakie są rodzaje termometrów i na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego urządzenia.

Rodzaje termometrów

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Termometr rtęciowy

Zaczniemy od klasyki, czyli termometru rtęciowego, który zapewne nadal spoczywa w apteczkach wielu z nas. Niestety w 2009 roku został on wycofany ze sprzedaży i to za sprawą zawartej w nim rtęci. Udowodniono, że ma ona szkodliwy wpływ zarówno na organizm człowieka, jak i środowisko naturalne.

Jeżeli faktycznie nadal posiadasz taki termometr, to warto go zmienić na nowy, bezpieczny. Starego nie wyrzucaj do kosza – taki termometr należy oddać do specjalnego punku, gdzie zostanie w odpowiedni i bezpieczny sposób zutylizowany.

2. Termometr szklany bezrtęciowy

Ten termometr najbardziej przypomina swoją starszą, rtęciową wersję, jednak zamiast rtęci ą, jest wypełniony bezpieczniejszym płynem (zwykle alkoholem). Niestety w przypadku tego urządzenia pomiar trwa ponad 5 minut, a jego dokładność nie jest najwyższa. Do jego zakupu zachęca jednak cena – koszt szklanego termometru to około 5-10 zł.

3. Termometr elektroniczny dotykowy

Termometry elektroniczne dotykowe to coraz popularniejsza opcja pomiaru temperatury. Nie ma w tym nic dziwnego, bowiem są bardzo dokładne (nawet do 0,1 stopnia C)) i szybkie, gdyż pomiar trwa od kilku sekund do 5 minut. Najtańsza wersja, która mierzy temperaturę pod pachą, to koszt około 20 zł.

Są również termometry, które dokonują pomiaru w uchu, doodbytniczo lub przy czole. Niestety tanie wersje dotykowego termometru elektronicznego dosyć szybko się psują, dlatego – jeżeli mamy taką możliwość – warto wziąć pod uwagę droższą opcję.

4. Termometr elektroniczny bezdotykowy

Z tego rodzaju sprzętem często możemy się spotkać w szpitalach czy innych placówkach medycznych. Taki termometr nie ma żadnego kontaktu z ciałem, a to za sprawą podczerwieni, dzięki której dokonuje pomiaru. Mierzenie temperatury trwa zaledwie kilka sekund, a wynik pomiaru jest zwykle podawany z dokładnością do 0,1 stopnia C.

Taki termometr jest szczególnie wygodny w przypadku dzieci, które często odmawiają mierzenia temperatury klasycznym termometrem lub przerywają proces pomiaru, w trakcie jego trwania. Największą „wadą” takiego termometru jest jego cena – zwykle waha się od 100 do nawet 400 złotych.

Na co zwrócić uwagę kupując termometr elektroniczny?

Jeżeli zdecydujesz się na zakup termometru elektronicznego, zwróć uwagę na kilka szczegółów:

  • Kalibracja względem temperatury otoczenia – na pomiar termometrem bezdotykowym może mieć wpływ temperatura w danym pomieszczeniu, dlatego ważne jest czy termometr sygnalizuje i dopasowuje się do temperatury otoczenia
  • Odległość termometru od badanej powierzchni – pomiaru termometrem bezdotykowym powinno się dokonywać z odpowiedniej odległości, podanej w instrukcji. W rzeczywistości ciężko jest dokonać pomiaru w dokładnej odległości na przykład 3 centymetrów. Wbudowany czujnik odległości eliminuje ten problem
  • Czy pomiar jest bezpieczny – czy istnieje ryzyko przeniesienia patogenów
  • Sygnał pomiaru i podświetlany wyświetlacz – to wygodne rozwiązania. Termometr przez sygnał dźwiękowy informuje o rozpoczęciu i zakończeniu pomiaru, a podświetlany wyświetlacz ułatwia korzystanie, szczególnie w porach nocnych. Przed zakupem warto zorientować się, czy te funkcje można wyłączyć/ograniczyć, aby nie obudziły nam dziecka w nocy
  • Czy termometr może służyć do pomiaru temperatury otoczenia i przedmiotów – na przykład czy możemy zmierzyć wodę w wanience lub temperaturę przygotowanego posiłku
  • Czy jest wygodny i zabezpieczony
  • Czy ma gwarancję i jaki jest ewentualny kontakt z serwisem
  • Jakie ma opinie wśród innych użytkowników

Sprawny termometr powinien znajdować się w każdej domowej apteczce, aby już przy pierwszych objawach przeziębienia, móc sprawdzić temperaturę ciała. Zbyt długo utrzymująca się i zbyt wysoka temperatura może być niebezpieczna dla zdrowia, a nawet życia chorego. Dlatego warto reagować wcześnie, a także skutecznie monitorować rozwój stanu podgorączkowego i gorączki.

Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Źródła:

https://pantabletka.pl/termometr-bezdotykowy-na-podczerwien-najlepszy-opinie/

https://www.brandvital.eu/termometry/termometr/

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail