Wielkimi krokami zbliża się złota, polska jesień. W tym szczególnym czasie pojawiają się już pierwsze świąteczne reklamy, a w sklepach możemy dostrzec wiele dekoracji i ozdób związanych z tą tematyką. Nie da się ukryć, że ludzie są przepełnieni radością i nieustannie poszukują pomysłów, jak urządzić święta we własnym domu. Jeśli jesteśmy weganami, warto zaplanować potrawy świąteczne z wyprzedzeniem.
Świąteczne dania wegańskie nie mogą zawierać mięsa, jajek, miodu oraz innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Wydawać by się mogło, że kuchnia wegańska sporo odbiega od tradycji. Nic bardziej mylnego! Przygotowując potrawy świąteczne z powodzeniem możemy korzystać z wieloletnich przepisów – wystarczy tylko odrobina kreatywności i wiedzy. Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak przygotować wegańskie święta.
Wegańskie Boże Narodzenie – co powinno znaleźć się na wigilijnym stole?
Wegański barszcz
Barszcz czerwony to bez wątpienia jedno z najpopularniejszych dań wigilijnych. Ta pyszna zupa smakuje niemal każdemu, a dodatkowo jest prosta i szybka w przygotowaniu. Będąc na diecie wegańskiej wcale nie musimy z niej rezygnować.
Co będzie nam potrzebne do wykonania tej pysznej zupy?
- 2 kg buraków,
- 3 litry bulionu warzywnego (najlepiej przygotować go samodzielnie),
- 1 kwaśne jabłko,
- garść suszonych grzybów,
- kilka suszonych śliw,
- 2 ząbki czosnku,
- sól,
- pieprz w ziarenkach,
- majeranek,
- kilka łyżek soku z cytryny bądź octu balsamicznego.
Sposób przygotowania
W pierwszej kolejności obieramy buraki i ścieramy na tarce (na grubych oczkach) lub bardzo drobno kroimy – w zależności od indywidualnych upodobań. Do wysokiego garnka wlewamy bulion, a następnie dodajemy pokrojone buraki, jabłko, czosnek, grzyby, śliwy oraz przyprawy. Gotujemy zupę doprowadzając jednocześnie do wrzenia (trzeba gotować około 1 godzinę na małym ogniu). Po tym czasie należy zdjąć garnek z ognia i przecedzić wywar przez sitko. W dalszej kolejności pozostało nam jedynie dodać kilka łyżek soku z cytryny lub octu balsamicznego – dzięki temu utrwalimy kolor barszczu. Na tym etapie dobrze jest też posolić zupę, zgodnie z preferencjami smakowymi. Pamiętajmy, by już jej nie zagotowywać, a jedynie lekko podgrzać przed podaniem.
Zupa grzybowa
Kolejną pozycją, której nie może zabraknąć na wigilijnym stole jest zupa grzybowa. To danie idealnie nadaje się na postną wieczerzę. Przy tym zachwyca smakiem i aromatem. Zupa grzybowa jest lekkostrawna i dietetyczna. Bez wątpienia wpisze się w gusta kulinarne każdego z gości!
Składniki, jakich potrzebujemy:
- 200 g suszonych grzybów (najlepiej, jeśli będą to prawdziwki lub podgrzybki),
- 8 marchewek,
- pół pora,
- 2 pietruszki,
- 2 cebule,
- 2 liście laurowe,
- kilka ziaren ziela angielskiego,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przygotowania:
Na początku musimy zalać suszone grzyby wrzątkiem, tak, by nieco zmiękły i nasiąkły. Najlepiej zrobić to na noc. Warzywa obrać i podsmażyć na patelni bez dodatku tłuszczu. Następnie wszystko dodajemy do dużego garnka, zalewamy wodą, doprawiamy przyprawami i gotujemy przez około 1,5 godziny. Dalej naszą włoszczyznę wyjmujemy i dodajemy grzyby. Pamiętajmy, by wlać również wodę, w której się moczyły – dzięki temu zyskamy lepszy aromat zupy. Ponownie gotujemy przez godzinę. Po upływie tego czasu możemy wyjąć grzyby i pokroić je na mniejsze kawałki. W końcowym etapie pozostało już tylko doprawić pieprzem i solą do smaku. Taką zupę możemy podawać z makaronem lub ziemniakami.
Pierogi z kapustą i grzybami
Pierogi to obowiązkowe danie na stole wigilijnym. Bez nich święta Bożego Narodzenia nie byłyby takie, jak powinny. Mimo że w świątecznym menu goszczą już grzyby i kapusta, dobrze jest przygotować pierogi również z dodatkiem tych składników!
Co potrzebujemy do przygotowania ciasta?
- 6 szklanek mąki pszennej,
- pół łyżeczki soli,
- 4 łyżki oleju,
- 250 ml gorącej wody.
Składniki na farsz:
- 800 g kapusty kiszonej,
- 60 g suszonych grzybów,
- 2 cebule,
- kilka listków laurowych,
- ziarenka ziela angielskiego,
- 2 łyżki oleju,
- sól, pieprz do smaku.
Sposób wykonania
Na początku wykonujemy farsz. W tym celu należy moczyć grzyby w zimnej wodzie przez około 3 godziny, a następnie je zagotować do momentu, aż będą miękkie. Po ugotowaniu przyprawiamy je solą i pieprzem. W osobnym garnku gotujemy kapustę z dodatkiem liści laurowych i ziela angielskiego. Czas gotowania wynosi ok. 40-50 minut. W międzyczasie podsmażamy cebulę. Ugotowane grzyby, jak i kapustę siekamy na drobno i dodajemy cebulę. Całość doprawiamy solą i pieprzem.
W następnej kolejności możemy przystąpić do przygotowania ciasta. Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy olej (możemy wykorzystać dowolny olej – zarówno rzepakowy, jak i z pestek winogron), sól oraz zagotowaną wodę i zagniatamy. Proces wyrabiania ciasta trwa około 10 minut. Jego konsystencja powinna być gładka i elastyczna. Kiedy ciasto będzie gotowe możemy je rozwałkować i zacząć wycinać niewielkie kółka bądź kwadraty, w których umieścimy nasz farsz.
Bigos
Do tradycyjnych dań świątecznych zaliczamy także bigos. Charakteryzuje się głębokim smakiem i aromatem. Co więcej, rewelacyjnie prezentuje się na Bożonarodzeniowym stole. Bez dwóch zdań warto go przygotować na nachodzące święta.
Jakie składniki będą nam potrzebne?
- 500 g kiszonej kapusty,
- 200 g soczewicy,
- 1 cebula,
- ząbek czosnku,
- 1 marchewka,
- natka pietruszki,
- 10 g suszonych śliwek,
- 30 g suszonych grzybów,
- 3-4 łyżki sosu sojowego,
- przyprawy: liść laurowy, oregano, tymianek, sól, pieprz
Jak przygotować bigos?
Posiekać drobno cebulę i podsmażyć w większym garnku razem ze startą marchewką. Po upływie 2-3 minut dodać kiszoną kapustę, soczewicę, suszone śliwy, grzyby. Całość doprawić przyprawami. Ponownie smażyć wszystko, co jakiś czas mieszając. Dodać 3 szklanki wody i kilka łyżek sosu sojowego. Gotować kapustę przez minimum 45 minut pod przykryciem. Na koniec dodać pokrojoną natkę pietruszki i wymieszać. Gotowe!
Będąc już w temacie bigosu, warto również wspomnieć o wersji bigosu, gdzie mięso zostaje zastąpione tempehem, taką alternatywę Oferuje m.in. Restauracja Krosno Wegańskie, gdzie znajdziesz mnóstwo pysznych potraw z całego świata w wersji nie tylko wegańskiej, ale jednocześnie bezglutenowej.
Co zamiast ryby?
Ryba to niewątpliwie najważniejszy element wigilijnego stołu. Jest symbolem odradzania się do życia. Podczas kolacji wigilijnej ryba podawana jest na wiele sposobów. Jednak, co w przypadku wegan, którzy jak wiemy, nie jedzą produktów odzwierzęcych? Jak się okazuje, istnieje wiele roślinnych alternatyw, które smakiem do złudzenia przypominają mięso ryb. Poniżej przedstawiamy przepis na tradycyjną rybę po grecku w wersji wege!
Składniki:
- 2 cebule,
- 3 marchewki,
- 1 pietruszka,
- 1/4 selera,
- przecier pomidorowy,
- kilka liści laurowych i ziarenka ziela angielskiego,
- 4 łyżki oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczka cukru trzcinowego,
- pieprz i sól.
- 2 opakowania tofu,
- płatki nori,
- 1/2 szklanki mąki pszennej,
- 1 szklanka mąki ziemniaczanej,
- 1/4 łyżeczki curry,
- 1/2 szklanki wody gazowanej,
- olej roślinny do smażenia.
Wykonanie:
Najpierw ścieramy na tarce pietruszkę, seler i marchewki. Starte warzywa wrzucamy do garnka i zalewamy wodą. Dodajemy również kilka listków laurowych i ziele angielskie. Całość dusimy pod przykryciem około 20 minut. Cebulę kroimy i podsmażamy na rozgrzanej patelni do momentu, aż się zeszkli. Następnie dodajemy do niej nasze warzywa i wlewamy przecier pomidorowy.
W dalszej kolejności przechodzimy do wykonania naszej a’la ryby. Do miski wsypujemy mąkę pszenną i przyprawy: curry, sól i pieprz. Wszystko zalewamy wodą gazowaną i dokładnie mieszamy. Tofu odsączamy oraz kroimy w mniejsze kawałki. Możemy je delikatnie przyprawić solą. Przygotowujemy płatki nori i owijamy w nie nasze tofu. Zanurzamy w przygotowanym wcześniej cieście. W międzyczasie rozgrzewamy olej na patelni i smażymy twarożek z obu stron. Następnie przekładamy „ryby” do większego naczynia. Przykrywamy warstwą warzywną i odkładamy do lodówki. Rankiem nasza ryba po grecku jest gotowa do zjedzenia!
Wegański makowiec zawijany – idealne ciasto na święta!
Podczas świąt Bożego Narodzenia na stole powinno znaleźć się również coś słodkiego. Makowiec to proste, a jakże pyszne ciasto, którego z pewnością nie może zabraknąć podczas grudniowych świąt. Jak je przygotować bez dodatku jajek, masła i mleka? Już spieszymy z odpowiedzią!
Do wykonania makowca w wersji wegańskiej potrzebujemy:
- 25 g drożdży,
- 1/2 cukru trzcinowego,
- 2/3 szklanki mleka roślinnego (najlepiej sojowe),
- 2 – 3 szklanki mąki pszennej,
- 1/4 szklanki oleju kokosowego,
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
- 3 łyżki wody,
- 2 szklanki masy makowej domowej roboty.
Przygotowanie ciasta
Do naczynia wlewamy mleko sojowe i wsypujemy 1/2 szklanki cukru trzcinowego. Całość podgrzewamy na niewielkim ogniu. Gdy mleko będzie już ciepłe, dodajemy drożdże. Przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na minimum 10 minut. W międzyczasie mąkę ziemniaczaną rozpuszczamy z wodą. Kiedy ciasto już wyrośnie, wlewamy miksturę do drożdży. Dodajemy także olej kokosowy i całość dokładnie mieszamy (najlepiej robić to ręcznie). Ciasto jeszcze raz odstawiamy do wyrośnięcia, tym razem na około 45 minut.
W tym czasie przygotowujemy sobie stolnicę i oprószamy ją mąką. Przekładamy nasze ciasto i delikatnie rozwałkowujemy. Pamiętajmy, że nie powinno być ono zbyt cienkie, bo to uniemożliwiłoby późniejsze zawijanie. Na placku rozsmarowujemy masę makową, a następnie zwijamy go w rulon. Formę do pieczenia wykładamy papierem i przenosimy naszego makowca. Ciasto należy piec w temperaturze 180 stopni Celsjusza, przez 45 minut. Po wyjęciu z piekarnika i ostudzeniu możemy polać go roztopioną, gorzką czekoladą.
Podsumowanie
Przygotowanie świątecznych potraw wege to nie lada wyzwanie. Nie chodzi tylko o wybór składników, ale również o to, by dania wigilijne zasmakowały każdemu z gości. Jak wiemy, nie mogą one zawierać mięsa, ryb, jajek, mleka i jego pochodnych oraz miodu. Na szczęście w kuchni wegańskiej znajdziemy wiele roślinnych zamienników produktów pochodzenia zwierzęcego. Poza tym, wyróżnia się ona różnorodnością, a także bogactwem smaku i aromatu. Wegańskie przepisy idealnie nadają się nie tylko na Wigilię, ale również pozostałe dni świąt Bożego Narodzenia. Z uwagi na to, że potrawy świąteczne są bardzo zdrowe, polecane są nie tylko weganom, ale i mięsożercom. Niemal każde danie z tradycyjnej kuchni polskiej możemy przygotować w wersji wegańskiej.
Artykuł partnera