Diosmina to preparat, który dostępny jest w aptekach bez recepty. Jest to suplement diety, który polecany jest m.in. osobom, walczącym z żylakami, w tym, chociażby z żylakami odbytu. To jednak niejedyny przypadek medyczny, kiedy użycie tego środka farmaceutycznego jest zalecane. Skąd bierze się diosmina i jakie ma właściwości? Oto kilka informacji, które przydać się mogą każdej osobie.
Czym jest diosmina?
Suplementacja diosminą z hesperydyną polecana jest przez wielu lekarzy, jako jeden z najbezpieczniejszych środków, który pomoże pomóc nawet w takich przypadkach, jak skurcze kończyn dolnych oraz uczucie ciężkości nóg. W pierwszej kolejności należy jednak dowiedzieć się, czym jest sama diosmina i jakie wykazuje ona jeszcze właściwości. Otóż jest to nic innego, jak organiczny związek chemiczny, który posiada właściwości flebotropowe lub flebotoniczne. Przez naukowców zaliczana jest ona do grupy flawonoidów.
Po raz pierwszy o diosminie było „głośno” już w 1925 roku. Jednak dopiero koniec lat 80. spowodował, że diosmina pojawiła się w sprzedaży w postaci zmikronizowanej. W takiej właśnie postaci polecana jest przez środowisko medyczne, a to tylko dlatego, że jest ona wchłaniania nawet w 70% z przewodu pokarmowego.
Obecnie pozyskuje się ją drogą syntetyczną. Aczkolwiek, istnieje możliwość oddzielenia tego związku chemicznego z izolacji miąższu, pestek i skórek owoców cytrusowych oraz roślin z rodziny rutowatych.
Suplementacja diosminy z hesperydyną – na co pomaga?
Tego typu preparaty polecane są przez lekarzy i farmaceutów, do użycia w przypadku:
- niewydolności krążenia żylnego, żylaków, w tym hemoroidów;
- obrzęku limfatycznego;
- bolesnych skurczów nóg;
- odleżyn;
- uczucia ciężkości nóg;
- świądu i pieczenia skóry w obrębie kończyn dolnych;
- zmęczenia kończyn dolnych.
Skutki uboczne po zażyciu diosminy
Jak w przypadku wielu preparatów medycznych, tak również i w tym przypadku można liczyć się ze skutkami ubocznymi. Aczkolwiek, nie są one wielkie. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że można mieć do czynienia z: złym samopoczuciem, niestrawnościami, biegunką, wymiotami, nudnościami, wysypką skórną, suchością błoń śluzowych. Jeżeli ktokolwiek ma do czynienia z jednym z tych objawów, musi odstawić diosminę z hesperydyną, a także poinformować o tym lekarza lub farmaceutę.
Jakie właściwości ma diosmina z hesperydyną?
Warto wspomnieć również o właściwościach takiego preparatu medycznego, aby wiedzieć, dlaczego jego użycie może być opłacalne. Otóż dzięki swoim właściwościom, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, a także pogłębia napięcie tychże ścianek. Na dodatek, zostało udowodnione podczas licznych badań klinicznych, że ma się do czynienia z lepszym krążeniem w naczyniach włosowatych.
Diosmina wykazuje się właściwościami przeciwobrzękowymi. Ten organiczny związek chemiczny poprawia perystaltykę naczyń chłonnych i przepływ limfy. Jak więc widać, jest to polecany środek farmaceutyczny, który zawsze należy zażywać zgodnie ze wskazaniami lekarza lub znajdującymi się na opakowaniu.
Artykuł przygotowany przez partnera serwisu