Orbitrek czy rower. Co najlepiej wybrać?
Klasyczny rower czy orbitrek? Co lepiej pomoże spalić zbędne kalorie.

Rower czy orbitrek – co lepsze na szybki, wiosenny trening?

Na dworze coraz więcej słońca, a wraz z nim pojawia się coraz więcej chęci i energii, by się ruszyć i zrobić coś dla siebie. Wiosna to też ostatni moment, żeby popracować nad wakacyjną sylwetką.

Jeżeli zastanawiasz się jaką aktywność wybrać, czy lepiej ćwiczyć w domu, czy na dworze, to ten artykuł jest dla ciebie. Przedstawiamy dwa chyba najpopularniejsze urządzenia sportowe – rower oraz orbitrek. Choć wydają się totalnie odmienne, łączy je na pewno jedno – są stworzone do aktywnego spędzania czasu, dbania o kondycję i sylwetkę oraz utraty zbędnych kilogramów.

Rower eliptyczny (orbitrek)

Dla wielu osób domowy orbitrek jest najskuteczniejszym i najbardziej pomocnym narzędziem w utracie zbędnych kilogramów, a to dlatego, że jego użytkowanie jest stosunkowo proste. Orbitreki to kompleksowe urządzenia, które łączą w sobie zalety i możliwości bieżni, steppera czy też rowerka treningowego, a ponadto angażują do pracy mięśnie całego ciała – według badań aż 80%. Ćwiczenia wykonywane na takim sprzęcie mogą przypominać lekki chód, wymagającą wspinaczkę górską, a nawet szybki bieg – wszystko zależy od ustawień, które można dowolnie personalizować. Zwykle orbitreki są wyposażone w specjalny komputer i wyświetlacz.

To sprawia, że na bieżąco możemy mierzyć:

  • dystans,
  • czas,
  • prędkość,
  • tętno,
  • ilość spalanych kalorii.

Jeżeli zamierzasz zaopatrzyć się w taki sprzęt, warto wybrać model z wbudowanymi programami treningowymi. Pomoże to kontrolować tętno podczas ćwiczeń, a to spowoduje, że trening będzie bardziej efektywny i szybciej spalimy nadmiar tkanki tłuszczowej. Orbitrek domowy naprawdę pomaga w utrzymaniu kondycji, uzyskaniu smukłej sylwetki oraz wymodelowaniu niektórych partii ciała – wszystko zależy od naszej systematyczności.

Aby uzyskać widoczne i pożądane rezultaty, warto trenować przynamniej 3-4 razy w tygodniu po około 30-60 minut. Kupując orbitrek,  dobrze jest postawić na sprawdzoną markę, bo urządzenie ma bezawaryjnie służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Ceny takiego sprzętu są zależne przede wszystkim od stopnia jego zaawansowania, ale podstawowe wersje znajdziemy już w granicach 650-700 zł.

Rower

Rower to jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni, najczęściej nóg. Wielokrotne badania naukowe potwierdziły, że osoby regularnie jeżdżące na rowerze mają mniejszą skłonność do zapadania na choroby cywilizacyjne, jak otyłość, cukrzyca, udar, choroby serca i różne postacie raka. Rowerzyści nie tylko zyskują kilka lat życia, ale mają też sporo większe szanse pozostać mobilnymi i niezależnymi w podeszłym wieku oraz uniknąć demencji.

A jakie inne korzyści niesie za sobą regularna jazda na rowerze:

  • Dbałość o środowisko – rower to jeden z nielicznych, bezspalinowych środków transportu. Do tego jest bardziej mobilny niż samochód, czy autobus, przez co nie stoisz w korkach i nie wdychasz miejskich zanieczyszczeń (możesz jeździć bocznymi uliczkami, czy parkami).
  • Oszczędność czasu – rower jest zawsze gotowy do podróży, po prostu wsiadasz i jedziesz.
  • Oszczędność pieniędzy – kupno i utrzymanie roweru jest nieporównywalnie tańsze niż motocykla czy samochodu, nie musisz go tankować, wykupywać obowiązkowego ubezpieczenia czy płacić za parking.
  • Dbałość o swoje bezpieczeństwo – według statystyk, wypadki z udziałem rowerzystów są o wiele rzadsze niż z udziałem pieszych i kierowców samochodów.
  • Poprawa samopoczucia – w czasie jazdy na rowerze (tak, jak podczas uprawiania innych sportów) organizm wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia. Minimalizują one odczuwanie wysiłku i zmęczenie mięśni, poprawiają nastrój i zwiększają zadowolenie.
  • Dbałość o zdrowie i sylwetkę – podczas jazdy na rowerze stabilizuje się praca układu oddechowego. Szybsze krążenie sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony i sprawniej funkcjonuje. Układ krążenia jest zmuszony do wydajniejszej pracy, przez co zapobiega nadciśnieniu i chroni serce przed chorobami. Jesteśmy zdrowsi. Ponadto jeżdżąc na rowerze wzmacniamy mięśnie pleców i ramion oraz kształtujemy mięśnie nóg, a także spalamy sporo nadprogramowego tłuszczyku.

Rower możesz tak naprawdę traktować jako sposób dotarcia do pracy i wtedy masz 2 w 1 – trening i dojazd. Wówczas warto wybrać odpowiedni model. Do jazdy po mieście polecamy model  cruiser – czyli rower miejski wyróżniający się kolorową, rozmaicie powyginaną ramą oraz balonowymi oponami. A dlaczego taki?

Cruisery mają fantazyjnie malowane nie tylko ramy o niestandardowych kształtach, ale także oryginalnie ozdobione dzwonki i malowane błotniki. Jasne kolory, nawet nieco fluorescencyjne, egzotyczne wzory, takie jak barwne liście palmowe i inne rośliny, a także zwierzęta ukrywające się w bujnej florze – w takim rowerze cruiser zakocha się każdy, kto uwielbia bawić się kolorami i epatować optymizmem.

Ponadto rowery cruisery służą do spokojnej jazdy przede wszystkim po drogach utwardzonych.

A co o są balonowe opony i do czego służą? Opony balonowe to szerokie, duże opony, które charakteryzują się lepszą przyczepnością do podłoża i stabilnością, dlatego poprawiają nieco bezpieczeństwo rowerzysty. Pełnią też poniekąd rolę amortyzatora – lepiej amortyzują wstrząsy powstałe podczas jazdy, które mogą uderzać zwłaszcza w nadgarstki, jeżeli podczas jazdy miejskiej dość często napotykasz na nierówności i przeszkody.

Niektóre badania dowodzą, że opony balonowe mogą zmniejszać nacisk na kręgosłup w odcinku lędźwiowym porównywalnie do oddziaływania na ten odcinek roweru ze standardowymi oponami dętkowymi i amortyzatorem przednim. Nic tylko jeździć!

Jeżeli zastanawiasz się co wybrać – rower czy orbitrek – to przed tobą spore wyzwanie. Dlatego, żeby trochę ułatwić ci sprawę podpowiadamy – może po prostu oba.

Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 3.5]

Źródła:

https://jaki-rower.pl/co-to-jest-rower-cruiser-zasady-doboru-roweru-cruiser/
https://wformie24.poradnikzdrowie.pl/rekreacja/rower/rower-9-powodow-dla-ktorych-warto-jezdzic-na-rowerze-aa-ZKen-ujvz-YPNZ.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Rower

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail