Ranking glukometrów 2021
Glukometr jest przydatny nie tylko diabetykom. Dowiedz się dlaczego!

Wysoki poziom glukozy we krwi, a nadwaga

Wysoki poziom glukozy we krwi kojarzony jest głównie z cukrzycą. Wzrost jej poziomu nie zawsze oznacza stan chorobowy, a jest wynikiem złej diety oraz braku aktywności fizycznej.

Jak wysoki poziom glukozy we krwi doprowadza do nadwagi?

Poziom cukru we krwi człowieka regulują dwa hormony produkowane przez trzustkę: insulina oraz glukagon. Jeśli w krwioobiegu jest zbyt dużo glukozy, insulina obniża jej poziom. Jeśli jest jej natomiast zbyt mało, antagonistyczne działanie wykazuje glukagon.

Praca insuliny polega na transportowaniu glukozy do komórek w celu produkcji energii. Jeśli jednak organizm nie jest w stanie jej w pełni wykorzystać, wówczas nadmiar magazynowany jest w postaci trójglicerydów w tkance tłuszczowej. W przypadku nagłego wzrostu poziomu glukozy we krwi, insulina równie dynamicznie doprowadza do jego obniżenia, kierując cukier głównie do wątroby i mięśni szkieletowych.

Tkanka mózgowa uzyskuje w ten sposób sygnał o spadku poziomu glukozy, co w efekcie prowadzi do napadów głodu. Magazynowanie trójglicerydów w połączeniu z przekarmieniem skutkuje dodatkowymi kilogramami.

Wzrost poziomu glukozy we krwi, a produkty o wysokim indeksie glikemicznym

Nadwaga wielokrotnie powodowana jest przez spożywanie produktów o wysokim indeksie glikemicznym. Jest to wskaźnik określający tempo wzrostu poziomu glukozy we krwi człowieka w ciągu 2 godzin od momentu spożycia konkretnego posiłku.

Za produkty o wysokim indeksie glikemicznym (>75) uważa się węglowodany proste, takie jak białe pieczywo, kaszę mannę, miód czy płatki kukurydziane.
Ich regularne spożywanie doprowadza do nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie – do nadwagi.

Jak weryfikować poziom glukozy we krwi?

Podstawowym urządzeniem służącym do pomiaru poziomu glukozy we krwi jest glukometr. Jest on wykorzystywany głównie przez diabetyków, niemniej jednak może stanowić narzędzie diagnostyczne dla osób chcących sprawdzić reakcję swojego organizmu po spożyciu konkretnego produktu.

Na rynku dostępne są urządzenia o różnorodnych parametrach i cenach. Ekonomicznym rozwiązaniem są standardowe glukometry, które do pomiaru wykorzystują kroplę krwi. Istnieją także bardziej zaawansowane urządzenia, które do odczytywania poziomu cukru we krwi wykorzystują sensory. Nowoczesne glukometry posiadają także możliwość przekazania danych na komputer oraz połączenia z dedykowaną aplikacją w telefonie.

Przed zakupem warto skorzystać z profesjonalnego rankingu glukometrów, który pomoże w dokonaniu optymalnego wyboru.

Artykuł partnera

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Check Also

Bielizna przeciwko otarciom – obalamy 13 największych mitów

Na temat bielizny przeciwko otarciom istnieje kilkanaście mitów, które sprawiają, że kobiety decydują się na …

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

NOWOŚĆ!
Sprawdź E-book!

47 zabaw i ponad 150 pomysłów na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Pobierz bezpłatne
fragmenty e-booków + BONUSY!

Wypełnij formularz.
Materiały wyślę OD RAZU na Twój e-mail!

Wypełnij formularz i zapisz 

się na webinar! 

Pobierz plan TABATA KILLER! 

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail

Dołącz do wyzwania deski!

Wypełnij formularz i pobierz plan na swój adres e-mail