Marilyn Monroe stwierdziła, że diamenty to jedyni przyjaciele kobiety, ja jednak nie mogę się z tym zgodzić. Do grona najlepszych przyjaciół każdej dziewczyny zdecydowanie zaliczyłabym także perfumy. Zapach to doskonałe dopełnienie każdej stylizacji, które z całą pewnością dodaje pewności siebie. To także idealny pomysł na prezent, bo – myślę, że spora część z was się ze mną zgodzi – ulubionych flakoników perfum nigdy za mało!
Perfumy – krótka historia
Nazwa perfumy wywodzi się od łacińskiego wyrażenia „per fumom”, co oznacza „przez dym”. Uznaje się, że po raz pierwszy substancje zapachowe zastosowano na obszarze Bliskiego Wschodu, przede wszystkim w Egipcie, gdzie wonności były szczególnie cenione i spełniały ogromną rolę. Substancje zapachowe stanowiły sacrum i nie były dostępne dla każdego – każdy co prawda mógł je czuć, ale nieliczni mogli mieć.
Były one używane do religijnych praktyk – zapachowe kompozycje produkowali kapłani, a ich sekretny skład miał im przekazać sam egipski bóg mądrości Toth. Z tego powodu przypisywano perfumom magiczne właściwości. Sam proces ich tworzenia był niezwykle pracochłonny i żmudny, bowiem cenne ekstrakty pozyskiwano z ogromnych ilości kwiatowych płatków, wyciskając je ręcznie prasą, mirry oraz żywic.
Mniej więcej 2000 lat przed naszą erą perfumy zaczęły być dostępne również dla ludzi spoza kasty kapłanów. Na samym początku używał ich tylko faraon i jego dworzanie, ale dosyć szybko stały się one powszechnie osiągalne.
Współczesne perfumy składają się z mieszaniny związków zapachowych, które są nazywane olejkami zapachowymi, środków homogenizujących i wzmacniających oraz rozpuszczalnika, którym zazwyczaj jest etanol lub mieszanina lekkich alkoholi alifatycznych. Po wylaniu lub wtarciu perfum w powierzchnię ciała, substancja bazowa szybko paruje lub wchłania się w skórę, a na jej powierzchni zostają tylko olejki zapachowe i środki wzmacniające (odoranty), które są uwalniane do powietrza powodując wrażenie węchowe.
Kompozycja zapachowa – skład i opracowywanie
Mieszanina olejków i substancji wzmacniających jest często nazywana kompozycją zapachową. Kompozycja ta decyduje o specyficznym zapachu, który jednoznacznie kojarzy się z daną marką perfum, jest więc ona ich „istotą”. Jej tworzenie jest swojego rodzaju sztuką, którą zajmuje się kilkadziesiąt tysięcy perfumiarzy na całym świecie.
Kompozycje zapachowe są silnie strzeżoną tajemnicą firm kosmetycznych lub są zastrzegane. Od czasu wynalezienia dostatecznie czułych metod analitycznych, określenie składu takiej kompozycji stało się tak proste, że producenci umieszczają w niej również substancje maskujące. Nie mają one wpływu na jej zapach, ale utrudniają rzeczywistą identyfikację składników zapachowych.
Kompozycje zapachowe to zwykle mieszanina kilkunastu, kilkudziesięciu a nawet kilkuset składników, z których część jest pochodzenia naturalnego, a część to syntetyczne związki chemiczne. Składniki te dzieli się na akordy zapachowe: bazowy, średni oraz wysoki. Poszczególne akordy złożone są z nut, którym odpowiadają używane w kompozycji substancje zapachowe.
Akord bazowy to składniki, które są najwolniej uwalniane do powietrza. W jego skład wchodzą zwykle środki wzmacniające oraz „najcięższe” składniki olejków zapachowych. Akord bazowy, jakkolwiek czuje się go niezbyt intensywnie, ma decydujące znaczenie dla charakteru danej kompozycji zapachowej. Zwykle wykorzystuje się w nim takie substancje jak ambra, piżmo, żywice leśne czy cywet.
Akord średni składa się ze związków zapachowych o średniej lotności i zwykle małej intensywności zapachowej. Często nie jest świadomie odczuwany, ale bez niego kompozycja byłaby niepełna, a akord bazowy i nutę wysoką odczuwałoby się jako dwa zupełnie odrębne zapachy. Ten akord składa się głównie z zapachów kwiatowych i korzennych.
Akord wysoki składa się z najbardziej lotnych i intensywnych zapachowo związków. Jest on świadomie odczuwany zaraz po otwarciu flakonika z perfumami, ale po skropieniu nimi skóry, akord ten szybko znika. W skład nuty głowy wchodzą głównie cytrusy, inne owoce i zioła, jest on zwykle lekki i świeży.
Ciekawostka!
Ludzi o szczególnych predyspozycjach do tworzenia kompozycji zapachowych nazywa się w branży „nosami”. „Nosy” nie mają zwykle bardziej wyczulonego węchu od przeciętnego człowieka, lecz bardzo rozwiniętą zdolność psychiczną, zwaną wyobraźnią zapachową oraz zdolność do zapamiętywania większej ilości woni, zwaną pamięcią olfaktoryczną.
Kategorie zapachów
Zapachy ogólnie dzieli się na 5 głównych kategorii:
- kwiatowe
- orientalne
- cytrusowe
- drzewne
- szyprowe
Dobrze jest wiedzieć, który z nich jest ulubionym, a który powoduje natychmiastowy ból głowy. Zapachy kwiatowe to kategoria najbardziej lubiana przez kobiety i najliczniej reprezentowana. Zróżnicowanie olejków występujących w perfumach tej kategorii jest naprawdę olbrzymie, ale najczęściej stosowane są: róża, jaśmin, konwalia, irys, ylang-ylang, fiołek czy tuberoza. Kompozycje mogą być oparte na jednym tylko gatunku lub łączą ze sobą różne kwiaty tworząc bukiet.
Popularne perfumy z tej kategorii to Versace Bright Crystal
Kategoria orientalna to zwykle zapachy o bardzo ciepłych, zmysłowych i egzotycznych nutach. Charakterystykę zapachu nadaje wanilia w połączeniu z zapachami zwierzęcymi – ambrą, piżmem, cywetą, przyprawowymi – goździkiem i cynamonem, drzewnymi (sandał) i kwiatowymi (jaśmin) z niewielkim dodatkiem cytrusów. Jest to kategoria perfum bardzo trwałych.
Znany zapach z tej kategorii to The One Dolce & Gabbana
Zapachy cytrusowe (kolońskie) to jedna z najstarszych i najpopularniejszych kategorii. Podstawowymi składnikami perfum z tej kategorii są owoce cytrusowe: bergamota, cytryna, limonka, pomarańcza, neroli (kwiat pomarańczy gorzkiej). Do tej kategorii zaliczamy większość zapachów unisex i sportowych.
Jeśli szukasz cytrusowych nut zapachowych wybierz Light Blue Dolce & Gabbana lub One Calvina Kleina
Drzewna to najpopularniejsza kategoria zapachów męskich i unisex, choć w ostatnich latach w tej grupie powstaje coraz więcej zapachów kobiecych. Bazę stanowią: sandał, wetiwer, paczula, cedr, drzewo różane i dodatki: cytrusy oraz przyprawy.
Przykładowe perfumy z tej kategorii to Pour Femme Lacoste
Zapachy szyprowe to kompozycje cytrusowo-drzewne. Samo określenie pochodzi od nazwy wyspy Cypr. Do podstawowych składników należą mech dębowy, paczula, wetiwer, sandał, cytrusy (głównie bergamota), przyprawy i kwiaty.
Znane zapachy z tej kategorii to Miss Dior lub Si Armaniego
Dzisiaj chyba nikt nie umiałby sobie wyobrazić dnia bez zapachu swoich ulubionych perfum – są one stałym elementem codzienności. Przy ich wyborze kierujemy się naszymi upodobaniami, dopasowujemy je do naszego charakteru, temperamentu i stylu bycia, a często mamy kilka rodzajów, których używamy w zależności od okoliczności.
Perfumy to sposób na zaznanie odrobiny luksusu, poczucia wyjątkowości, świeżości i zmysłowości. A wracając do wspomnianej Marilyn Monroe, gdy podczas pewnego wywiadu, zapytano ją – „ w czym pani sypia?, odpowiedziała: „w Chanel No 5”.
Jeżeli interesują cię zapachy damskie cenionych kreatorów perfum, jak Chanel, Givenchy czy Dior, zajrzyj tutaj: zapachy damskie.
Artykuł przygotowany we współpracy z partnerem serwisu